Защо има омраза и агресия на пътя

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
vw-driver
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 05 фев 2007 19:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Защо има омраза и агресия на пътя

Мнениеот vw-driver » Пон 05 фев 2007 20:00


Здравейте колеги.
С риск да бъда критикуван от някои искам да поставя един въпрос и да попитам за мнението на всеки от нас. Този въпрос изниква всеки път, когато стана неволен свидетел на някаква случка на пътя. А той е защо има толкова омраза и агресия на пътя, защо има и толкова отмъстителни хора, които използват и най-малкия повод за да предизвикат скандал или побой.
Предполагам че всеки от нас изпуска духа от бутилката под формата на псувня или неприличен жест по адрес на колегата, но има и такива които предпочитат хард демонстрации. Също така всеки от нас волю или неволю си е просил псувнята и дори тупаника, но защо трябва да се стига до там. Днес на едно от софииските кръстовища видях как двама слезнаха от колата си и налетяха да ритат колата на един колега. Не знам каква е причината и кой виновен и кой - не, но определено това не е начина. Всеки който шофира може да даде поне няколко примера от ежедневието си.С този манталитет на дивака не сме за никъде. А влизаме в Европата, ама както се оказва обноските ни куцат.
Моля тези които искат, да споделят мнението си или да дадат примери на случки на които са били свидетели или жертви. И призовавам всички за повече толерантност един към друг, защото колата е изобретена преди повече от век, но ние още не сме се научили да шофираме.




Потребителски аватар
stenly_d
Мнения: 17
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Мнениеот stenly_d » Пон 05 фев 2007 20:12


мисля че си много прав за агресията по патищата ,но според мен трябва да се търси причината довела до тая агресия. и тук искам всички да се замислят колко пъти са однемали предимство или са засичали пътя на колегите си. и точно това е причината за агресията :beat_butt2 по пътищата НЕСПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИК. поне според мен.


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Мнениеот dancing_niki » Пон 05 фев 2007 20:13


stenly_d написа:мисля че си много прав за агресията по патищата ,но според мен трябва да се търси причината довела до тая агресия. и тук искам всички да се замислят колко пъти са однемали предимство или са засичали пътя на колегите си. и точно това е причината за агресията :beat_butt2 по пътищата НЕСПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИК. поне според мен.


И ти си прав, само ми е много интересно. Карам към селото ми. Пред мен Вектра, която леко се отдалечава напред. Застига я друга такава. тръгва да изпредварва и скапаняка настъпва газта. Обаче другия пич успява да си направи маневрата. Вектрата се отказва и аз започвам да я застигам. След малко друга Вектра (бакш) ме изпредварва мен и после иска да изпредвари Келеша и той пак настъпва педала. А кажете ми това какво е. Излишно е да казвам за регистрацията на келеша с каква буква Е започваше.

Ето едно клипче, в което има идеалния пример за комплексар който освен, че не може да кара си мисли че е велик: http://www.vbox7.com/play:ae056dc8

Че някои пешеходци са малоумни, така си е. Ма има ги и същите зад волана.
Другата врътка е че му дай на човек "власт" в случая готина кола и му гледай сеира. Има си хора които са си просто тъпи. Една вечер карам на майка ми жигулката по Борис III-ти и откъм 5-те кьошета (незнам как се казва улицата) на Руски паметник ми излиза едно А8, аз го бях видял и нарочно късно набих спирачки, че да му доиде малко акъла ма........ уви. Седи тъпата физономия, даже беше на не повече от 22-3 години и ми се лендзи отвътре и ми се кара аз да съм гледал къде карам. Като че ли аз съм без предимство. Слизам от колата видимо претрепан с торбички под очите, вече малко нервен и момченцето отлетя без да го видя къде и кога.

Така че докато хората някой не ги научи как да карат ще са си винаги кисели, смотани, неуки и ОПАСНИ в някои случаи!

Едно време да вземеш книжка е било все едно вземаш висше образование. Ма сега...


4ep
Мнения: 219
Регистриран на: Вто 04 юли 2006 19:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Мнениеот 4ep » Пон 05 фев 2007 20:34


dancing_niki написа:Едно време да вземеш книжка е било все едно вземаш висше образование. Ма сега...

Не знам къде си го чувал, но не е верно. :shock За 1982 говоря мнооого по трудно се завършваше висше и по признато беше навън, а за книжка какви минаваха не ми се припомня. Просто колите бяха лукс, а сега не можем да се разминем. :cry: Иначе всяка простащина, на пътя, на работа, при лекаря, по телевизията и т.н. просто отразява текущият ни статус, вече без ограничения. Просто е нисък и НЕ сме Европа. :oops: Това е.


Потребителски аватар
20vTurbo
Мнения: 1034
Регистриран на: Вто 29 мар 2005 23:12
Автомобил: Jetta GLI Mk6 TSI + Octavia VRS
Двигател: 2012 20 TSI CCTA 2003 18 AUQ
Местоположение: София или Някъде в скалистите планини
Контакти:

Мнениеот 20vTurbo » Пон 05 фев 2007 20:39


И аз мислех че вината е в другите които ме дразнят, но след доста години интензивно шофиране в един от най-гадните трафици в света си промених мнението.

Вече не си позволявам да се дразня особено много от никой именно защото карам доста бързо и е изключително важно да съм концентриран и не емоционален. Изпълнения от типа на " ... да ударя спирачките по-късно за го науча ... " (нищо лично към никой) имат непредвидими последици, но никога не постигат целта си. Никой не се е научил така ...

Оказва се че според някой специалисти агресията на пътя може да се класифицира като вид психично отклонение. Например аз лично имам позната жена която е най-милият, любезен и културен човек до като не се качи зад волана. Тогава тя става един неузнаваем звяр който би засрамил с държанието и репликите си повечето софийски таксиметрови шофьори.

Ето още малко информация но за съжаление на английски:
As early as 1997, therapists in the United States were working to medicalize road rage by certifying it as an official mental disorder in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. According to an article published by the Associated Press in June of 2006, the behaviors typically associated with road rage are in fact the result of intermittent explosive disorder. This conclusion was drawn from surveys of some 9,200 adults in the United States between 2001 and 2003, and was funded by the National Institute of Mental Health. The cause of intermittent explosive disorder has not been described to date. There are many different views on whether "road rage" is a mental issue or not.


Просто не позволявайте да ви дразнят. Кой е казал че идиотите са на изчезване?


kristian112
Мнения: 306
Регистриран на: Нед 18 юни 2006 16:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот kristian112 » Пон 05 фев 2007 20:40


Тук ще зазкажа какво ми се случи на мен скоро!
Карам от Албена към Варна . Неделя , прекрасна видимост ,слънчево време, пуснати фарове. Преди село Кичево има път в дясно на посоката на движение към Варна. Няма нито една кола пред мен и зад мен. Карам си около 130.
В дясно от мен по пътя БЕЗ ПРЕДИМСТВО се задава Ситроен . С нещо си - не им разбирам на моделите но голям горе долу колкото Пасата ми.
От далече ми прави впечетление че се приближаваме и двамата към крастовището с еднаква скорост.Махам крака от газта с готовност за спиране. Мисля си следното "този или не ме вижда или мисли да спре в последния момент" намалям леко със спирачката."Шофера" на Ситроена и той сякаш понамали и се приближаваме към крастовището и все пак не е намалил достатачно !!!! при което излезе буквално под носа ми и аз естествено с крак поставен на спирачката я натиснах до долу в комбинация с клаксона.Ритна АБС-а , разминахме се .
На който му се е случвало знае какво е да се изпотиш за една секунда. Все пак спрях.Гледам в огледалото пича си заминава. Обратен, газ след него! Ситуацията в момента в мислите ми беше следната - карам след него докато спре и като спре , ако ще в двора на районното слизам и бой.С няколко шамара няма да му направя средна телесна. но като видя че го гоня даде мигач ,спря, излезе от автомобила и тръгна към мен.Тази му постъпка и това че беше чичка на 55 - 60 години му спести намислените ми действия и се размина само с овикване щото се извини по следния начин " Извинявай много , стори ми се че даваш ЛЯВ (обърнете внимание) ЛЯВ мигач" при което му отговорих че е малоумен защото първо не съм давал мигач , второ дори и да съм дал това не му дава предимство и трето няма как да давам ляв мигач щото няма път наляво ! А ако го бях ударил странично ???? аз с колан и Еър Бек можеби жив но той ???? Ходи се оправяй после ?


vw-driver
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 05 фев 2007 19:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Мнениеот vw-driver » Пон 05 фев 2007 20:47


Колега прав си че в някои от случаите непознаването на правилника е причина за агресия. Лично аз бях жертва на такава абсурдна ситуация преди известно време. На бул. Кл. Охридски посока Дървеница на светофара за Студ. гр. има две ленти за ляв завой към Студ. гр и една за направо. И аз съм спрял и чакам за ляв завой в средната лента( лентата за ляв завой) и един олигофрен с бус се наредил зад мен ама за направо и почва да ми свири и понеже има движение в лентата за направо не може да се престрои. Правя му малко път като се изтеглям напред а дебила минава отдясно и вместо да си продължи направо, спира до мен отдясно, запушва другите зад него и слиза, и тръгва да ми държи сметка защото явно не познава знаците. Уплаши гаджето защото тя беше от неговата страна, а аз не можах да слезна защото бях близо до колата в съседната лента. Поредния олигофрен който налита на бой, защото смята себе си за прав.


kristian112
Мнения: 306
Регистриран на: Нед 18 юни 2006 16:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот kristian112 » Пон 05 фев 2007 21:01


vw-driver написа:Колега прав си че в някои от случаите непознаването на правилника е причина за агресия. Лично аз бях жертва на такава абсурдна ситуация преди известно време. На бул. Кл. Охридски посока Дървеница на светофара за Студ. гр. има две ленти за ляв завой към Студ. гр и една за направо. И аз съм спрял и чакам за ляв завой в средната лента( лентата за ляв завой) и един олигофрен с бус се наредил зад мен ама за направо и почва да ми свири и понеже има движение в лентата за направо не може да се престрои. Правя му малко път като се изтеглям напред а дебила минава отдясно и вместо да си продължи направо, спира до мен отдясно, запушва другите зад него и слиза, и тръгва да ми държи сметка защото явно не познава знаците. Уплаши гаджето защото тя беше от неговата страна, а аз не можах да слезна защото бях близо до колата в съседната лента. Поредния олигофрен който налита на бой, защото смята себе си за прав.

Това не го оправдавам !!! никога не съм го правил и няма да го направя! винаги се случва на накой да "изгасне" да се развали колата му или просто някоя Кака :) да не е много наясно какво е то кола и как се кара :) в такива случей всичко друго освен подсвиркване е проява на неколегиалност и селения!!!! но когато от глупави и безодговорни действия може да стане голям сакатлък наистина нервите може и да не издържат!!!


Потребителски аватар
Rabbit_TDI
Мнения: 8410
Регистриран на: Сря 07 юни 2006 17:32
Автомобил: A6 C5
Двигател: BFC
Местоположение: Карлово/Натрапник в София
Контакти:

Мнениеот Rabbit_TDI » Пон 05 фев 2007 21:04


Отговор-култура,манталитет/светоглед/и възпитание/в широкия смисъл ,а не как се държиш на масата/на българите са ни такива-тъжно ,но факт и от там тръгва цялата лавина :cry:Такива нещо са следствие на натрупване ,а не от акта на отделни "личности"


Потребителски аватар
stenly_d
Мнения: 17
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 22:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Мнениеот stenly_d » Пон 05 фев 2007 21:17


мисля че това е по темата http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?t=36721


Потребителски аватар
IvoG
Мнения: 861
Регистриран на: Вто 13 юни 2006 14:27
Автомобил: Golf III
Двигател: 2.0 AGG
Местоположение: София

Мнениеот IvoG » Пон 05 фев 2007 21:44


Според мен това е едно отражение, съвкупност от много фактори: културата, възпитанието, проблемите(социални, работни), безпаричие, манталитет и др.

А омразата и агресията ги има не само по пътищата те просто са пренесени и там.


Потребителски аватар
bomber
Мнения: 4315
Регистриран на: Вто 13 дек 2005 17:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Софията

Мнениеот bomber » Пон 05 фев 2007 22:14


kristian112 написа: или просто някоя Кака :) да не е много наясно какво е то кола и как се кара

Ми като не е наясно да не кара :evil: Аман от такива каки. :x


Потребителски аватар
vwg3
Мнения: 538
Регистриран на: Пет 07 окт 2005 19:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот vwg3 » Пон 05 фев 2007 22:19


Прави сте,гледам да избягвам такива неща,но прочетете следния разказ,който е бил досега единствената причина да слеза от колата и натам.... :evil: Прибирам се от Банкя,в голфето сме с родителите ми,брат ми и малката ми братовчедка,карам по главен път с предимство и точно на кръстовището(за Иваняне,мисля че се казваше селото)някакъв идиот подпиинал(улегнал шофьор)не зачита грам предимството ми,лети и дори не си прави труда да пипне спирачките,засичаше ме точно отстрани на колата(возя семейството си ма..а му,пък и който и да е друг)така съм завъртял колата и после с неистови усилия увладял същата, че няма да ви разправям,тоя щеше да не утрепа-даже не си прави труда да намали да види добре ли сме барем...настигнах го тоя и (малко съжалявам за което,но съм сигурен че го отказах да кара пил или не поне за месец..)Вярно е че никой не е безгрешен,но тоя си е потенциален убиец...МОЖЕ БЕ НЕ Е ТОВА НАЧИНА,НО В ТАКИВА МОМЕНТИ - КАКВО ДА ВИ КАЖА,СЪЧЕТАВАТ СЕ СТРАХА,АДРЕНАЛИНА НЕРВИТЕ И....


kristian112
Мнения: 306
Регистриран на: Нед 18 юни 2006 16:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот kristian112 » Пон 05 фев 2007 22:43


IvoG написа:Според мен това е едно отражение, съвкупност от много фактори: културата, възпитанието, проблемите(социални, работни), безпаричие, манталитет и др.
А омразата и агресията ги има не само по пътищата те просто са пренесени и там.

Донякъде си прав до някъде не.Понякога ако човек се почувства пряко и лично застрашен от конкретна ситуация при която се е измъкнал "на косъм" колкото и да е културен, възпитан , опаричен и ли обезпаричен му идва в повечко! нека не ти се случва НИКОГА!Понякога човек не може да не е подвластен на емоциите!Ако сме дебили значи не сме ХОРА в добрия смисъл на думата


Потребителски аватар
Huizel
Мнения: 800
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 10:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Huizel » Вто 06 фев 2007 4:34


Абе всичко си е до възпитанието.Има шофьори които грешат,но са възпитани и си признават грешката и махват извинително през прозореца примерно.Е никога няма да погна такъв човек,ако ще и челно да е щял да ме удари.Обаче има и селтаци,където отнемат предимство най безцеремонно,знаят,че са го направили обаче никога няма да се признаят за виновни и да направят толкова просто нещо......да се извинят.

п.с. темичката не е лоша,обаче малко "рибарска" ми се струва :wink: :drinking: mhihi



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 34 госта