Подобряване на спирачната система и спирането

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
kusho
Мнения: 288
Регистриран на: Пон 07 яну 2008 20:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот kusho » Вто 29 дек 2009 23:41


добрите гуми имат не по-малко значение от накладките и дисковете.




Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот mupk0 » Пет 22 яну 2010 10:17


Аз да задам 1 въпрос.Не съм сменял/доливал спирачна течност,защото винаги си стой на максимума,ама колата ни я докараха 98ма и до ден днешен си карам с нея.Колата си спира по един и същ начин.Нищо не се е променило в спирането и и винаги течността е на максимум.Дали да я сменя,или ще си отворя беля?


Потребителски аватар
slavi tsvetkov
Мнения: 933
Регистриран на: Нед 19 мар 2006 21:46
Автомобил: 2020 VW GOLF TSI GTI PP 245
Двигател: 2020
Местоположение: London
Контакти:

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот slavi tsvetkov » Пет 22 яну 2010 11:31


Ами принципно е добре да се сменя на две години.На предната ми кола не беше сменяна незнайно от кога,смених я и се подобриха значително спирачките,а и спирачната течност беше станала черна.Сега вече сменям на две години задължително.Та моя съвет е да си я смениш.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот ABSOLUT » Пет 22 яну 2010 11:45


Потвърждавам мнението на Слави, че се подобрява спирането когато се промие системата и се смени течността. Разбира сменихме и спирачните маркучи, нещо задължително когато и без това ще се източва системата.
С времето се напукват и омекват, когато се натисне спирачката те съвсем леко се раздуват и от там има спад в налягането на системата, съответно по-лошо спиране.
Не мога да кажа че, например се увеличава спирачното усилие или какво конкретно се променя, но след манипулацията усещах различно педала и някак си спирачките ги чувствах по-ефективни.
НО има и един риск, който теоретично може да се случи:
ако в следствие на мръсотия и твърди частици буталото е надрало спирачния цилиндър, след като се промие системата и съответно тези боклуци се отстранят, може през тези останали микроскопични каналчета да преминава спирачна течност зад буталото и да влоши ефективността на спирачките.
Аз като покарах колата след смяната на спирачната течност, направо се уплаших, все едно не бяха обезвъздушени, но след 5 мин. каране се оправиха сами.


Потребителски аватар
Nikolai Roev
Мнения: 124
Регистриран на: Нед 14 юни 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Поморие

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот Nikolai Roev » Пет 22 яну 2010 22:55


Браво много добра тема, аз сменях дискове накладки спирачна течност и покрай тях коронки на АБС и сега съм повече от доволен направо си кове колата ремонта излезе около 550 лева, колата е пассат Б4 115 к.с а предните дискове са вентилирани и аз незнам защо но били по добри от единичния...та моя съвет е ако нямате пари поне накладките си сменяйте и спирачна течност тя поне не е скъпя 12 лв е...


Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот dandan » Пет 22 яну 2010 23:07


Смяната на спирачната течност се налага заради влагата която попада в нея с времето.
има спад в налягането на системата
не знам как ще се получи спад след като налягането в цялата система е еднакво и е пропорционално на силата с която натискаш педала. По къс ход съм съгласен, но спад в налягането?
все едно не бяха обезвъздушени, но след 5 мин. каране се оправиха сами.
Най-вероятно наистина е останал въздух някъде. Съвсем малко но е имало, той също се разтваря във течноста с времето, зависи колко е бил.


megdugorie
Мнения: 2
Регистриран на: Пет 26 фев 2010 8:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: shumen

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот megdugorie » Нед 28 фев 2010 22:31


абе хора ,случвалолисе е на някои ,докато кара,например сьс 100 км/ч,педала на спирачката да е твьрд,сякаш няма серово,и изведньж да омеква


Betrayer
Мнения: 156
Регистриран на: Сря 13 авг 2008 19:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re:

Мнениеот Betrayer » Вто 02 мар 2010 16:13


dobrin написа: първите 300 км по-леко за да не се опекат накладките и да почнат да пеят :016:
Можеш ли да обясниш по-подробно че тука ми стана интересно :roll: "опекат" ?


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот fox_vt » Сря 03 мар 2010 13:24


Има предвид да се напаснат спрямо дисковете щото те дисковете не остават винаги гладки и като сложиш новата накладка тя е равна и "неравностите" по диска си издълбават така да се каже място върху накладката.А за това издълбаване е нужно време и по точно зависи от броя натискания на спирачката.Ако се прекали с употребата на спирачките преди накладките да се напаснат те прегряват и повърноста им се "опича" като става твърда и фрикционните им качества се влошават и накладките са отново за смяна mhihi


Потребителски аватар
wizardone
Мнения: 103
Регистриран на: Чет 28 авг 2008 12:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот wizardone » Сря 03 мар 2010 20:15


Смених барабаните с дискове. За момента не мога да кажа колко осезаем е ефектът, понеже още не са се напаснали добре дисковете и накладките. Отпред все още съм с 239 мм дискове, нямах финансовата възможност да сменя всичко накуп :(


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот brum » Чет 04 мар 2010 14:31


fox_vt написа:Има предвид да се напаснат спрямо дисковете щото те дисковете не остават винаги гладки и като сложиш новата накладка тя е равна и "неравностите" по диска си издълбават така да се каже място върху накладката.А за това издълбаване е нужно време и по точно зависи от броя натискания на спирачката.Ако се прекали с употребата на спирачките преди накладките да се напаснат те прегряват и повърноста им се "опича" като става твърда и фрикционните им качества се влошават и накладките са отново за смяна mhihi


Не се ли прецаква и диска при това положение?


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот fox_vt » Пет 05 мар 2010 7:34


Ами може в момента на самото "палене"на накладките диска може да прегрее особено ако е плътен и може да се изкриви или да се яват условия за пукнатини.


Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот dandan » Съб 13 мар 2010 0:19


wizardone написа:Смених барабаните с дискове. За момента не мога да кажа колко осезаем е ефектът, понеже още не са се напаснали добре дисковете и накладките. Отпред все още съм с 239 мм дискове, нямах финансовата възможност да сменя всичко накуп :(


Ами както сам си забелязал май нищо. Продължавам да твърдя, че ефекта от по-големите дискове е 'по-лек' педал. Това е като да сложиш по-голям съединител и да твърдиш че колата ти потегля по-бързо...


bachest
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 23 авг 2007 22:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот bachest » Чет 25 мар 2010 23:28


Абе едно нещо не ми харесва с тези ъпгрейди от барабани/дискове към по-големи дискове. Какво става с регулатора на спирачното усилие? Така наречения кантар на спирачките. Този дето опъва една пружина и т.н.

Давам конкретен пример - TEVES 04. Когато колата отзаде е с барабани или с дискове или е 4х4, този кантар действа по различен начин. Т.е. разпределението на спирачното усилие между предния и задния мост е различно. И когато отзаде е с барабани, разпределението на налягането е едно, когато е с дискове е друго, когато е 4х4 също е друго. Някай ще каже ... то т'ва кантара, дядото на ABS-а, ала-бала ...
Но давам и друг пример - TEVES 20. При него няма механичен разпределител на налягането (кантара на спирачките). Неговите функции се изпълняват от софтуера. От самия контролер. Какво става когато сменяме барабаните с дискове или самите дискове с по-големи дискове? Сметките на контролера (софтуера), няма да са актуални, спрямо апаратурата (хардуера). :lol:

И как усещате по-голяма сигурност или по-добро спиране - :dontknow: Идеята не е да се засилиш и да натиснеш рязко спирачката, а да влезеш в завой и да натиснеш рязко спирачката. Тогава си показва. Дали ще спреш с гумите на асфалта или с капака.


Потребителски аватар
wizardone
Мнения: 103
Регистриран на: Чет 28 авг 2008 12:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подобряване на спирачната система и спирането

Мнениеот wizardone » Пет 26 мар 2010 11:38


dandan написа:
wizardone написа:Смених барабаните с дискове. За момента не мога да кажа колко осезаем е ефектът, понеже още не са се напаснали добре дисковете и накладките. Отпред все още съм с 239 мм дискове, нямах финансовата възможност да сменя всичко накуп :(


Ами както сам си забелязал май нищо. Продължавам да твърдя, че ефекта от по-големите дискове е 'по-лек' педал. Това е като да сложиш по-голям съединител и да твърдиш че колата ти потегля по-бързо...

За педала си напълно прав. Надявам се при смяна на помпа този проблем да изчезне. Иначе след като покарах доста, мога да кажа, че подобрение се усеща основно, когато возя хора на задната седалка.



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 64 госта