Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуации

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
DaDiablo
Мнения: 676
Регистриран на: Пет 22 фев 2013 22:50
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот DaDiablo » Съб 17 окт 2015 7:43


fox_vt написа:влизам винаги в най лявата лента и тръгвам доста преди другите и не ми пречи да се престроя най вдясно за първия изход

fox_vt написа:Иначе на друго кръгово с две платна аз съм във външното до мен има кола във вътрешното.Аз обаче искам да изляза на втория изход а оня папагал на първия и има наглостта да ми свири

Значи, когато искаме да продължим по 2рия изход (да продължим направо) трябва да се опитваме да влизаме в кръговото от най-дясна лента, за да създадем предпоставка за ПТП, а пък когато искаме да излизаме от 1ви изход (да завием надясно) влизаме от най-лява лента, за да създадем предпоставка за ПТП. Разбрах.
fox_vt написа:типично българска простотия




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2214
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот Каспър » Съб 17 окт 2015 7:57


fox_vt написа:Към автора -какво е това кръгово със светофар :eek

Кръговото на Сточна гара в София е със светофари на влизане и вътре в него.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот fox_vt » Съб 17 окт 2015 19:53


DaDiablo как не те домързя да цитираш всичко :mhihi Я кажи тогава ако искам да изляза на третия изход при две ленти в кръговото в коя да се престроя отворко :question Аман от експерти .И щом кръговото е с диаметър 20 метра външно колко мислиш разстояние има от изход до изход :question И кво правим спирам насред кръговото с пуснатия мигач и чакам да минат всички :banghead

.Иначе на друго кръгово с две платна аз съм във външното до мен има кола във вътрешното.Аз обаче искам да изляза на втория изход а оня папагал на първия и има наглостта да ми свири :screwy Да се чувствам аз виновен че не съм излязъл на първия изход щото съм външен а той най отвътре иска да излезе на първия


Цитирай го цялото поне,според теб аз съм виновен че съм във външното и на никъде не искам да се престроявам така ли.А този във вътрешното иска да излезе на първия изход е прав да ми свири :bishop Боже колко мъка има по света.А намираш ли за нормално входа да е с четири ленти а вътре кръговото с три,навярно е нормално за тебе.

Каспър сетих се май че някъде съм виждал кръгово със светофари.Но това обезмисля идеята на кръговото кръстовище,то трябва да елиминира светофара и задръстванията и да сведе до минимум евентуални удари.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4620
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот hvp800 » Съб 17 окт 2015 22:51


fox_vt написа:Към автора -какво е това кръгово със светофар :eek :dummy

Никак не са малко кръговите със светофар :a045 При това не само в София. Дали това е правилно или не, е съвсем друга тема.


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот kossel » Нед 18 окт 2015 17:10


Карам си днеска в София по ул История Славянобългарская (бивша 202) Карам си най-вдясно защото излязох от техополис посока гробищата. Не съм сменял лентата за движение. В ляво има две други ленти за движение . На светофара на гробищата един отваря джама и ми се отваря "Ще ме изпреварваш от дясно" А аз въобще не съм си сменял лентата за движение. Нали това не е изпреварване отдясно ?


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот ivo_555 » Нед 18 окт 2015 17:42


Не, няма такова понятие като изпреварване от дясно, пък било то дори и да си сменил лентата! На такива само и кимам, все едно съм съгласен и си продължавам без да си развалям деня!


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 924
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот ssssl » Пон 19 окт 2015 0:19


kossel написа:един отваря джама и ми се отваря

Как ли е взел книжка тоА гьон?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19163
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот stefan4o » Пон 19 окт 2015 6:36


Чул е от някъде, че не се изпреварва от дясната страна, ама не е дочул, че това правило НЕ важи в градски условия.


Потребителски аватар
DaDiablo
Мнения: 676
Регистриран на: Пет 22 фев 2013 22:50
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот DaDiablo » Пон 19 окт 2015 7:40


fox_vt написа:DaDiablo как не те домързя да цитираш всичко :mhihi Я кажи тогава ако искам да изляза на третия изход при две ленти в кръговото в коя да се престроя отворко :question Аман от експерти .И щом кръговото е с диаметър 20 метра външно колко мислиш разстояние има от изход до изход :question И кво правим спирам насред кръговото с пуснатия мигач и чакам да минат всички :banghead

.Иначе на друго кръгово с две платна аз съм във външното до мен има кола във вътрешното.Аз обаче искам да изляза на втория изход а оня папагал на първия и има наглостта да ми свири :screwy Да се чувствам аз виновен че не съм излязъл на първия изход щото съм външен а той най отвътре иска да излезе на първия


Цитирай го цялото поне,според теб аз съм виновен че съм във външното и на никъде не искам да се престроявам така ли.А този във вътрешното иска да излезе на първия изход е прав да ми свири :bishop Боже колко мъка има по света.А намираш ли за нормално входа да е с четири ленти а вътре кръговото с три,навярно е нормално за тебе.

Каспър сетих се май че някъде съм виждал кръгово със светофари.Но това обезмисля идеята на кръговото кръстовище,то трябва да елиминира светофара и задръстванията и да сведе до минимум евентуални удари.

Цитирам го цялото, щом така ти е по-лесно. Да, редно е да влизаш през друга лента, пък някой друг дали е виновен или невинен не знам какво те бърка в случая.

Това, че ти не си виждал цветен телевизор, не значи че няма. Същото и със светофарите и кръговото. :th_up


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот virus_2005 » Сря 21 окт 2015 12:19


stefan4o написа:Чул е от някъде, че не се изпреварва от дясната страна, ама не е дочул, че това правило НЕ важи в градски условия.


То и ти направо се изказа.

ЗДвП

Раздел IX.
Изпреварване


Чл. 41. (1) Пътните превозни средства се изпреварват от лявата им страна.
(2) При изпреварване водачът на пътното превозно средство напуска пътната лента, в която се движи, навлиза в съседната пътна лента изцяло или частично, преминава покрай движещото се в същата посока пътно превозно средство и се връща в напуснатата лента.

В ситуацията на kossel, няма изпреварване по смисъла на закона.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19163
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот stefan4o » Сря 21 окт 2015 12:41


Не съм се изразил правилно. Действително нямаме маневра изпреварване. Само че има хора, дето не знаят какво е маневра и какво е изпреварване.
Раздел трети
Разположение на нерелсовите превозни средатва върху пътя.
Чл. 15
(1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.
(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:


1. на пътно платно с три и повече пътни ленти за движение в една посока, когато техният брой специално е обозначен с пътен знак;
2. в населените места, на пътно платно с две или повече ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка; това правило не се прилага на автомагистрали и пътища, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост по-голяма от 80 км/ч;
3. когато навлизането по пътната лента се разрешава от светлинен сигнал.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот virus_2005 » Сря 21 окт 2015 13:25


Радвам се, че си разбра грешката :th_up

stefan4o написа:Само че има хора, дето не знаят какво е маневра и какво е изпреварване.


:mhihi :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19163
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот stefan4o » Сря 21 окт 2015 14:54


Така де, изпреварването си е маневра, пак неправилно се изразих, стига се подиграва :mhihi


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот drmilendd » Чет 29 окт 2015 10:07


DaDiablo написа:
Каспър написа:
drmilendd написа:движа се по път, който пресича главен път. Главния път има основно платно и локални платна. искам да завия наляво по локалното на главния път. На светофара имам три ленти, една само наляво и две направо. В коя лента трябва да се престроя, ако от лентата за ляв завой не мога да завия на ляво в локалното без да навляза в лентата за на направо /така е направен острова, който отделя локалното, че лявата лента свършва преди да стигна до локалното/. При завой от лявата лента трябва да навляза в средната лента за да влеза в локалното /клаксони/, а при завой от средната трябва да намаля за да вляза в локалното /клаксони/.

В тази ситуация изпадат автомобилите които се движат по бул.Гешов и искат да завият наляво на кръстовището с бул.Цар Борис за да влезнат в локалното на булеварда посока Княжево. Ако става въпрос за там, аз си мисля че за да е направено така значи въобще от там нямаш право да влизаш в локалното на булеварда.

От Гешов нямаш право да влизаш в локалното на Борис. Позволеното включване в локалното, специално на Борис, става от няколко места само. Което прави тарикатите избягващи задръстванията толкова опасни.

Да затова кръстовище става въпрос. ;) явно не само аз имам подобен въпрос.
И къде точно има знак, или е обозначено или пък пише в правилника, че левия завой в локалното е забранен? Всеки ден минавам от там, и съм сигурен, че такива знаци няма. Въпросът ми е гешов и локалното второ кръстовище ли се води /тогава трябва да заема средната лента/ или е същото кръстовище - тогава трябва да заема лявата лента


iliikata911
Мнения: 28
Регистриран на: Пет 06 юни 2014 11:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот iliikata911 » Чет 29 окт 2015 10:34


Ами второ кръстовище си е, а и да не е... просто като се замислиш, когато имаш 3 ленти преди кръстовището, а след кръстовището продължават само 2/посока красна поляна/... излиза, че лявата си е за наляво само за Борис. Определено за да правиш левия по локалното трябва да застанеш в средната. Е, друг въпрос е, че леко се бавят колите зад теб, щото левия по локалното не е от най-бързите завои, но какво да се прави. :mhihi



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта