Собственост на МПС и плащане на данък

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
nover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто 05 ное 2013 9:07
Автомобил: VW Golf
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Собственост на МПС и плащане на данък

Мнениеот nover » Пет 08 апр 2016 8:45


Здравейте, искам да попитам за плащането на годишния данък на мпс.Предната година беше 28 лв. и се води на баща ми автомобила.Днес отидох да го платя и ми казаха, чe автомобила се води и на майка ми също.Някои може ли да ми обясни защо данъка трябва да се плаща два пъти ? И защо един автомобил се води на двама души ?

Надявам се темата да е в правилния раздел, благодаря предварително!




Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Spas » Пет 08 апр 2016 8:49


Абе не беше в правилния раздел, но вече е. Колата се води и на двамата, защото са женени. Няма да плащаш два данъка, просто ако трябва да се продава, трябва и двамата да се подпишат.


Потребителски аватар
nover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто 05 ное 2013 9:07
Автомобил: VW Golf
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Собственост на МПС

Мнениеот nover » Пет 08 апр 2016 9:06


Spas написа:Абе не беше в правилния раздел, но вече е. Колата се води и на двамата, защото са женени. Няма да плащаш два данъка, просто ако трябва да се продава, трябва и двамата да се подпишат.

Вече го платихме 2 пъти това имам в предвид.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Spas » Пет 08 апр 2016 9:08


Отиди в НАП с двете бележки и ще оправят нещата. Това не е нормално.


Потребителски аватар
nover
Мнения: 7
Регистриран на: Вто 05 ное 2013 9:07
Автомобил: VW Golf
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Собственост на МПС

Мнениеот nover » Пет 08 апр 2016 9:13


Благодаря ти.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Spas » Пет 08 апр 2016 9:30


Да напишеш после какво е станало, ако някой друг се сблъска с подобен проблем, да се знае.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Pet_rov » Пет 08 апр 2016 11:50


Значи, данъкът е един, но се плаща и от двамата - съпруг и съпруга. Тоест би трябвало двамата да са платили по 14 лв. Ако си платил 56 лв, тогава вече е проблем. И би трябвало да идеш в Общинската данъчна служба, а не в НАП.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6167
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Собственост на МПС

Мнениеот ktamen » Пет 08 апр 2016 19:02


Миналата година си купих един голф с платен данък. След месец го бракувах, за този месец му платих 5лв данък.
Така, че поне Столичната община няма никакви скрупули да прибира 2 пъти един и същ данък.


Потребителски аватар
дърт милиционер
Мнения: 732
Регистриран на: Пет 24 май 2013 6:33
Автомобил: WV Polo 2F 1993
Двигател: 1.4 DIESEL
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот дърт милиционер » Съб 09 апр 2016 12:57


Естественно.......че прибират - колкото им дадеш. Аз продадох два апартамента , и след две години ме заковаха - да им платя данъците - нищо , че не съм вече техен собственник.....не съм ги бил отписал с молба до данъчното.......нищо , че новите собственници си бяха платили и те данъка за същотото жилище.......АЙДУЦИ ! Крещях и виках ....като луд. Нали всичко е с компютър......единия продава - другия - купува .....само трябва да се сменят партидите за този имот......няма как да изчезне апартамента от тази община , но ......закона е категоричен - трябва да си подадеш молба.......Боже къде живееме.......


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пон 11 апр 2016 17:26


Pet_rov написа: Ако си платил 56 лв, тогава вече е проблем.

И то сериозен защото държавата не обича да връща парички, а да ги приспада от бъдещи свои обозрими приходи в "светлото бъдеще". :mhihi
Същото касае и монополистите - енерго, вода, топло и др. Някои ще кажат, че това е невъзможно, но не е така!
Ако в един и същи ден заради неразбирателство сметката се плати чрез 2-ма различни посредника - например Изипей и Български пощи те не виждат един в друг, че има същото плащане защото отчитането става на следващия работен ден, а дотогава плащането е само в масива от данни на съответния разплащателен посредник.
Е, вярно може да направиш искане за възстановяване на сумата, но ще ти скъсат нервите. :no


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Pet_rov » Вто 12 апр 2016 12:27


Принципно си прав, но има една разлика - касите на "Български пощи" за енергодружествата са онлайн и плащането се отчита веднага. В "Ийзипей" е както казваш.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Вто 12 апр 2016 23:22


Преди малко повече от 2 години не беше така, но това няма никакво значение в конкретния случай.
А с плащанията към държавата нещата са направо трагични и не е темата да разказвам каква борба водих преди 3 месеца за изплащане на болнични.
99% съм сигурен, че се прави нарочно и целенасочено и най-вече спрямо определени категории осигурени. :rolleyes


Потребителски аватар
logrus
Мнения: 135
Регистриран на: Вто 22 юли 2014 0:08
Автомобил: Passat B3
Двигател: 06.1989
Местоположение: на баира до София

Re: Собственост на МПС

Мнениеот logrus » Сря 13 апр 2016 6:24


Преди време свалях кола от отчет - номерата в КАТ и от там в общината, да си оправим сметките. Обясниха ми, че след като си платя данъка за предишната година (висях им), след това ще имам едно частично плащане, защото колата я бракувам през Февруари - т.е. ще имам да им давам данък за 2 месеца!!! Не че тея 2-3лв. са много, ама ми се вижда странно.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Собственост на МПС

Мнениеот Pet_rov » Сря 13 апр 2016 13:30


Ами нормално - данъкът тече от 01.01., а срокът за плащането му е по-дълъг. За тях всеки лев е плюс, не прощават.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6100
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Собственост на МПС

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 13 апр 2016 13:59


logrus написа:Преди време свалях кола от отчет - номерата в КАТ и от там в общината, да си оправим сметките. Обясниха ми, че след като си платя данъка за предишната година (висях им), след това ще имам едно частично плащане, защото колата я бракувам през Февруари - т.е. ще имам да им давам данък за 2 месеца!!! Не че тея 2-3лв. са много, ама ми се вижда странно.

няма нищо странно , аз купих кола на 28.ноември и платих два месеца пълни, ноември и декември, предните месеци се водеха на предния собственик. За 2-3 дни платих цял месец, стори ми се странно и на мен, но системата им е по месеци не по дни. Тъпото в ситуацията беше , че аз реално не знаех какво плащам. Понеже отидох в общината декември, реших , че сумата която ми искат е за месец декември, което умножено по 12 месеца направи данъка ми двоен, но след 2 часа разправии и всякакви теории от лелките, трябваше да дойде техния началник ,който да ми обясни реално как стоят нещата и че реално сумата е за два месеца, не за един, умножих по 6 и получих данъка за следващата година точно колкото бях си го сметнал.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта