Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот brum » Съб 15 авг 2015 23:25


_B4_ написа:Точно знака СТОП означава, че си с по-малко предимство пред тези със знак ПРЕСИЧАНЕ НА ПЪТ С ПРЕДИМСТВО!!!!


Айде като си чел толкова правилника ми покажи къде го пише това :) . Да видим на теб кой ти е дал книжка :) .




_B4_
Мнения: 154
Регистриран на: Сря 25 апр 2012 10:40
Автомобил: Passat B4
Двигател: ABS 1994
Местоположение: София

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот _B4_ » Нед 16 авг 2015 0:32


Знак "СТОП" е задължителен както всички кръгли знаци с червен "кант", а знак "ПРЕСИЧАНЕ НА ПЪТ С ПРЕДИМСТВО" е предупредителен знак както всички триъгълни знаци. И не случайно СТОП-а е осмоъгълен, а другия се поставя "обратно" /надолу/ за разлика от всички останали предупредителни знаци. За да може като наближиш кръстовището освен да видиш знака пред теб, да видиш и тези срещу теб или странично срещу какъв знак стоят /защото тези два знака гледайки ги и в гръб знаеш кои са!!! и точно затова са такива, за да са разпознаваеми и в "гръб"/ за да прецениш кой е с предимство защото има и кръстовища с повече от два пресичащи се пътя/тогава кой на кого спрямо какво е дясностоящ?/. или се пресичат равнозначни пътища и на единия има някой от двата знака отдалеч можеш да прецениш, че няма да преминаваш по правилото на дясностоящия.
И една питанка: Ако двата знака са равнозначни какъв е смисъла да ги има и двата?????


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот myrshavija » Нед 16 авг 2015 5:45


Чуек, тия факсове директно от Джизъс ли ги получаваш?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19163
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот stefan4o » Нед 16 авг 2015 7:53


Кой е Джизъс?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот brum » Нед 16 авг 2015 8:04


Не са равнозначни:
* Стоп - сприраш и преминаваш след като пропуснеш всички с предимство.
* Триъгълният знак - преминаваш след като пропуснеш всички с предимство (и ако няма такива - можеш да не спираш).

А т'ва, че са всичките с различна форма е май точно за да можеш да ги видиш без да си пред тях. Поне аз за това го ползвам :) .

_B4_ написа:Знак "СТОП" е задължителен както всички кръгли знаци с червен "кант", а знак "ПРЕСИЧАНЕ НА ПЪТ С ПРЕДИМСТВО" е предупредителен знак както всички триъгълни знаци.

Задължителни и предупредителни знаци какво значи? Че единият можеш да не го спазваш, щото не е задължителен ли? Говорим точно за тези два знака.

Та от тук нататък ако ще пишеш нещо е редно да го подкрепиш с цитат на правилника :) .


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19163
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот stefan4o » Нед 16 авг 2015 8:17


Знаете ли, че тая тема сме я дъвкали през 2011г. :mhihi
http://www.nobo-bg.com/images/patni_znaci.pdf
Тук са описани по групи пътните знаци. Ама се отклонихме доста от темата за обратния завой :wink


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12831
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 16 авг 2015 8:59


Посипвам си главата с пепел,и си признавам,че съм бил в грешка.
Снощи говорих с един инструктор от известна столична автошкола.
Цитира ми някакви членове от някаква наредба,обеща да ми ги изпрати,ще ги кача тук.

Но думите му бяха:
Обратен завой може да правиш на всяко кръстовище,ако няма забранителен знак.
В този случай,водача на пътя без предимство е ДЛЪЖЕН да изчака края на маневрата.
При наличие на работещ светофар,със секции,правиш САМО ляв завой,а не обратен.В повечето пъти този светофар пуска насрещните и те да завиват наляво.Пуска и тези,от лявата ви страна да правят десен завой,но не винаги.
В тези случаи няма конфликтни точки,тоест,не си пресичате пътя.
При светофар без секции за посоките може да правиш обратен завой,но след като изчакаш насрещните,зеленото свети и за тях.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот 110afn » Нед 16 авг 2015 9:48


А добър ден, добре дошли и чао :a045


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 16 авг 2015 9:53


В петото мнение по темата съм го написал още на 7 август :biggrin
К.Одаджийски написа:Когато е регулирано със светофар понятието главен път не съществува, ако светофара не работи, тогава се гледат знаците, та ако светофара си пусне десния и на кръстовището се прави обратен завой, с предимство е този който прави десен завой, както каза колегата
Salvatore написа:Обратният завой е ляв завой, освен ако няма специфични правила,които го уреждат. Т.е. за неуреденото изрично се прилагат правилата за левия завой.

Когато няма светофар си важат знаците и този който прави десния завой е длъжен да пропусне движещите се по пътя с предимство, та ако ще и настрани или назад да карат


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот 110afn » Нед 16 авг 2015 10:04


Ода, знаеш ли кое е лошото в случая?? Ние тука в дълбокия прованс някак се оправяме, най-малкото като видиш пришълец на някое наше засукано кръстовище гледаш да го пуснеш и нещата си вървят. Лошото е, че пишат хора от големите градове и столицата, а и ние и ходим на гости


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 16 авг 2015 10:19


Мммм, не си ползваш предимството и те така.


Потребителски аватар
KKamenov
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 29 яну 2014 10:36
Автомобил: Golf MK5
Двигател: 1.6 FSI
Местоположение: София и Перник

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот KKamenov » Нед 16 авг 2015 10:41


Чудя се колко ли хора знаят това правило, да не говорим за младите с купени книжки

Zdravko Zankov написа:Посипвам си главата с пепел,и си признавам,че съм бил в грешка.
Снощи говорих с един инструктор от известна столична автошкола.
Цитира ми някакви членове от някаква наредба,обеща да ми ги изпрати,ще ги кача тук.

Но думите му бяха:
Обратен завой може да правиш на всяко кръстовище,ако няма забранителен знак.
В този случай,водача на пътя без предимство е ДЛЪЖЕН да изчака края на маневрата.
При наличие на работещ светофар,със секции,правиш САМО ляв завой,а не обратен.В повечето пъти този светофар пуска насрещните и те да завиват наляво.Пуска и тези,от лявата ви страна да правят десен завой,но не винаги.
В тези случаи няма конфликтни точки,тоест,не си пресичате пътя.
При светофар без секции за посоките може да правиш обратен завой,но след като изчакаш насрещните,зеленото свети и за тях.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот samo_pechka » Нед 16 авг 2015 11:47


110afn написа:Доколкото помня , на всяко кръстовище имаш право на обратен завой, стига да не го забранява знак. За мен отговора е един. Ти си на главен път и правиш обратен завой и оставаш на главния път. Оня другия ти е лявостоящ без значение дали той има стоп или не. Ти на него си дясностоящ и си на главен път.
Съвсем отделен е въпроса, че той не винаги може да разбере ти с левия мигач просто завиваш наляво ли или правиш обратен завой. Но пък в закона и това е уредено, щото се казваше, че този без предимство трябва да изчака този с предимство да завърши маневрата си

+1 Напълно подкрепям мнението. Но... в интерес на истината аз изчаквам "другия" щото много често той не "знае", че трябва да ме пропусне и става фала. После кел файда като ти изкривят тенекиите. Имаме такива кръстовища и в Рз, на едно от които масово се практикува точно тази ситуация. Запознати изчакват търпеливо обратно завиващия, да си довърши маневрата, ама има и нерваци, познавам ги отдалеч...


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Кайзен » Нед 16 авг 2015 13:40


KKamenov написа:Чудя се колко ли хора знаят това правило, да не говорим за младите с купени книжки
Zdravko Zankov написа:Посипвам си главата с пепел,и си признавам,че съм бил в грешка.
Снощи говорих с един инструктор от известна столична автошкола.
Цитира ми някакви членове от някаква наредба,обеща да ми ги изпрати,ще ги кача тук.

Но думите му бяха:
Обратен завой може да правиш на всяко кръстовище,ако няма забранителен знак.
В този случай,водача на пътя без предимство е ДЛЪЖЕН да изчака края на маневрата.
При наличие на работещ светофар,със секции,правиш САМО ляв завой,а не обратен.В повечето пъти този светофар пуска насрещните и те да завиват наляво.Пуска и тези,от лявата ви страна да правят десен завой,но не винаги.
В тези случаи няма конфликтни точки,тоест,не си пресичате пътя.
При светофар без секции за посоките може да правиш обратен завой,но след като изчакаш насрещните,зеленото свети и за тях.

Според мен това правило трябва да бъде забравено, защото е отменено.
Правилото може да бъде намерено само в неактуални "Правилник за прилагане на Закона за движението по пътищата". Например в Раздел II, чл.12, ал.2 - http://cade.datamax.bg/away/articles/PPZDP/i2040-1.htm
Чл. 12. (1) На нивото на секцията за зеления сигнал светофарът може да има от едната или от двете страни допълнителна секция със зелена стрелка (стрелки) на черен фон. При включена зелена стрелка (стрелки) се разрешава движение само в указаната посока (посоки). Зелената стрелка (стрелки) може да се включва едновременно само с червен или жълт сигнал на трисекционния светофар.
(2) Стрелката, която указва завой наляво, разрешава и завиване в обратна посока само когато е поставен пътен знак N:105.
N: 105 "Място за завиване в обратна посока"


Този текст вече не е релевантен или поне не може да бъде намерен в актулания Правилник от 17 Февруари 2015г. - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-13618687
Също така нищо подобно не може да бъде открито и в ЗДвП от 22 Май 2015г - http://lex.bg/en/laws/ldoc/2134649345


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12831
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 16 авг 2015 14:20


НАРЕДБА .docx
(90.28 KиБ) Свален 108 пъти
Както казах и по-горе,не ме е срам да призная че съм сбъркал.
Все пак в спора се ражда истината.
Друг е въпроса,че има една камара "дървени философи" в този форум,които до последно не си признават че бъркат,но както и да е.
Прикачам обещания ми отговор.
Ще се ориентирате в текста,зеления цвят е тълкувателен/пояснителен.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта