Защо са толкова трудни тези кръгови?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот icoico » Пон 27 фев 2017 14:49


Andonov написа:Обезмисля се функционалността на кръговото като стане регулирано с пътни знаци или светофари...


Основната цел на кръговото движение е ПРИНУДИТЕЛНО да накара всички да намалят скоростта и включването в движението да става по що-годе еднопосочна треактория, недопускаща челни сблъсъци.(Съжалявам, първата част на изречението едва ли ще говори нещо на собствениците на БМВ :mhihi ) Англичаните са крачка напред, щото движението им е обратно и там десностоящият винаги е оня вътре в кръговото.




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Iezekil » Пон 27 фев 2017 14:58


Я каква интересна тема....
Според м.ен,който е в кръговото/ако няма други знаци/ е с предимство.За какво правило на десностоящ говорим?Единия е в къстовището/навлязъл/дугия не е влязл.По стария закон/сега незнам/,който е навлязъл в кръстовището е с предимство да си заврши маневрата.А кръговото е кръстовище,нали?
А за "стопа"..не си длъжен да го гледаш в гръб/по новия закон/,ама той не означава ли всъщност,че щом си му напреки откъм гърба,си на път с предимство?Нали това значи стопа"пресичане на път с предимство",а по новому"пропусни движещите се по пътя с предимство"???


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот инжектопляктор » Пон 27 фев 2017 15:00


Andonov написа:Кръговото движение само по себе си е регулирано и без знаци и светофари.

Да, будали са. И видеотата са излишни. Нека да се набутат 10 нахалитета вътре и още 30 да не ги пускат, защоо са задръстили всички входове и да видим - гледай ти сеир.
icoico написа:Основната цел на кръговото движение е ПРИНУДИТЕЛНО да накара всички да намалят скоростта и включването в движението...

За това мен ме дразни. До Поморие има едни 2 мизерни кръгови около града. Караш си извънградско и изскача някакво смотано кръгово, където особено ако караш камион, трябва почти да спреш да го минеш.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1638
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот MMX » Пон 27 фев 2017 15:09


Iezekil написа:По стария закон/сега незнам/,който е навлязъл в кръстовището е с предимство да си заврши маневрата.

Те повечето катастрофи стават вътре в кръговото. Кой трябва да е с предимство - който по-рано е влязъл в кръговото ли? Влизаш си спокойно, след теб влиза друг, застига те, сече ти пътя - удряте се. Иди доказвай момента на навлизане. Такъв тип ситуации все ме карат да мисля за видеорегистратор.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Iezekil » Пон 27 фев 2017 15:17


Не разбирам,за изпреварване в кръговото ли говорим?Тия,дето са двойни е ясно,ама да те изпреварят от дясно си е пак нарушение....


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот icoico » Пон 27 фев 2017 15:26


Iezekil написа:...Единия е в къстовището/навлязъл/дугия не е влязл.По стария закон/сега незнам/,който е навлязъл в кръстовището е с предимство да си заврши маневрата...


Къде го тоя стар закон? И защо, според теб, старият закон, независимо дали го има или няма, да е с предимство пред актуалния?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1638
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот MMX » Пон 27 фев 2017 15:37


Iezekil написа:Не разбирам,за изпреварване в кръговото ли говорим?Тия,дето са двойни е ясно,ама да те изпреварят от дясно си е пак нарушение....

Кръговото е с 3 ленти (става и с 2). Влизаш си в крайна дясна или дори средната. Докато караш, от следващата отбивка влиза някой по-"бърз" по диагонал - озовава се в по-лява лента от теб. Дава повече газ и те изпреварва отляво както трябва. Проблемът е, че идва неговата отбивка и решава да излезе завивайки надясно, а ти в това време подминаваш тая отбивка, защото си за следващата. Кой е крив? Това ми се случва толкова пъти, че не мога да ги преброя. Дори да карам в средната лента, има и по-вътрешна. Най-големите бързаци не спазват ленти, а влизат направо до достигане на вътрешния кръг и очакват да излезат също така директно при поява на тяхната отбивка.

Последна промяна от MMX на Пон 27 фев 2017 15:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Andonov » Пон 27 фев 2017 15:40


icoico написа:Основната цел на кръговото движение е ПРИНУДИТЕЛНО да накара всички да намалят скоростта и включването в движението...


В грешка си. Основната цел на кръговото е да се облекчи трафика, като се саморегулира. На кръстовище със светофар при различен трафик в лентите се стига до задръстване.
А при кръговото точно лентите с повече автомобили се източват, а не удължават.
Но пак казавам - това се постига само ако кръговто няма знаци и светофари.
И не на последно място, а на първо да е с достатъчно голям диаметър. В противен случай се постига обратен ефект.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Iezekil » Пон 27 фев 2017 15:42


@MMX Ами ти си си цар на лентата,докато си в нея,или докато не срещнеш оня знак,с няколкото стрелки...нищо сложно.
icoico написа:Къде го тоя стар закон? И защо, според теб, старият закон, независимо дали го има или няма, да е с предимство пред актуалния?
Ами под масата ми е в момента.
Нещо не те разбирам и теб,освен,че се заяждаш.Не знам как е по нов и прочие закон,ама нали се сещаш,че тоя,дето вече прави маневрата е с предимство?И е в кръстовището?Не си съгласен ли?Даже и да светне червен светофар,щом си влязъл-с предимство си пред останалите да си завършиш маневрата.Нищо неясно и сложно не виждам за себе си.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1638
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот MMX » Пон 27 фев 2017 15:51


Iezekil написа:@MMX Ами ти си си цар на лентата,докато си в нея,или докато не срещнеш оня знак,с няколкото стрелки...нищо сложно.

Цар си, но ако не вземеш под внимание какво мислят другите участници, може да се наложи да ходиш на тенекеджия. Това, че ще пишат акт на другия не топли много. Дори да си на печалба от застраховката.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Iezekil » Пон 27 фев 2017 15:58


Еми моя инструктор така ме учеше...че ако си с предимство но дадеш предимството на друг,правиш нарушение.Аз ако почна да ровя в главите на другите участници,няма да карам.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот инжектопляктор » Пон 27 фев 2017 16:51


Andonov написа:И не на последно място, а на първо да е с достатъчно голям диаметър. В противен случай се постига обратен ефект.

Точно знаците в кръговото са полезни. А като си говорим за кръгови - я ми кажи тоя диаметър дали ти харесва?
На влизане в Поморие кръговото.
Мен лично това кръгово ме обърква. Аз всеки път се чудя на къде трябва да отида. Лентите са като за картинг, не като за автомобили. Ами извинявай, ама в момента само такива кръгови ни съчиняват. Не искам повече кръгови. :screwy
Изображение
Лего-конструкцията", която „уж” трябва да облекчава трафика, представлява демонтируеми бетонни блокчета, оцветени в жълто и черно, и няколко лампички.
Кръгово кръстовище на път с по-малко от три ленти е нелогично, а в случая, след реформата, е почти невъзможно преминаването на два автобуса и/или камиони едновременно. Радиусът на кръстовището не е съобразен с минималния радиус на завиване на превозните средства. Освен това, пълното безумие на входа на Поморие се намира на най-натоварения участък през летния сезон от републиканската пътна мрежа – „Бургас-Варна”. Трафикът през туристическия сезон е засилен и заради пристигащите и заминаващите летовници от/за Летище – Бургас, намиращо се на 5 км от "мястото на събитието".

Съоръжението е наблъскано с пътни знаци / един вече е съборен/, които още повече объркват шофьорите, а непосредстената им близост с „кръговото” ги лишава от възможност за бърза реакция. Предпоставките за ПТП-та са много


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6177
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот vanesto » Пон 27 фев 2017 17:00




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот icoico » Пон 27 фев 2017 17:06


Iezekil написа:...Нещо не те разбирам и теб,освен,че се заяждаш.Не знам как е по нов и прочие закон,ама нали се сещаш,че тоя,дето вече прави маневрата е с предимство?И е в кръстовището?Не си съгласен ли?...


Тук не спорим за това на кого му е по- дълъг, респективно кой е съгласен или несъгласен с нещо, което е разписано така:

Чл. 48. На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна

инжектопляктор написа:...А като си говорим за кръгови - я ми кажи тоя диаметър дали ти харесва?
На влизане в Поморие кръговото....


Кекеке. А какво ще кажеш за това?(за щастие го разтуриха :mhihi :mhihi )

guma.jpg


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12857
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Защо са толкова трудни тези кръгови?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 27 фев 2017 17:18


Това с гумата е култово,Пазарджик ако не бъркам...



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 8 госта