Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот kossel » Нед 29 мар 2015 17:39


Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ, колата е с софийски номер. Някой минавал ли е тази процедура скоро. Аз последно преди 10 г. купувах кола. Надявам се да не сменям номера а само по документи да мина и без да минавам на каналите.




taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот taran » Нед 29 мар 2015 17:43


Договор при нотариус(за там требе бележка за платени данъци),гражданска и с талоните в КАТ-само ти сменят талоните и караш. Поне миналата година,бащата така процедира.До 15-тина дни е срока за регистреция в общината.
Късмет с покупката.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот groznika » Нед 29 мар 2015 17:44


Изповядваш си сделката пред нотариус.
След това взимаш договора и документите на колата и отиваш директно на гишетата зад каналите (без колата). Щом колата е със софийска регистрация и ти си със софийско местожителство, автомобилът не минава канали. Трябва да представиш валидна гражданска.

Инфото е от преди два месеца.


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот kossel » Нед 29 мар 2015 17:45


Благодаря, надявам се да мина за 3-4 часа ...


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот groznika » Нед 29 мар 2015 17:48


kossel написа:Благодаря, надявам се да мина за 3-4 часа ...


Минава се за 30-40 мин.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот drago_tr » Нед 29 мар 2015 18:20


Аз да споделя тука един случай, който ми се видя безкрайно странен при прехвърлянето на моята кола и по конкретно конфуза се получи, когато дойде време да ми проверят наличността и изправността на пожарогасителя в KAT.
Ситуацията е следната.
От старата кола си имах пожарогасител, прахов 2л. изряден, пломбиран, минал техническа проверка в лицензионен пункт и т.н. Много години съм минавал прегледи с него и никога не е имало проблем :dontknow
Та хвърлям го аз в колата и се нареждам на опашката да чакам за номера. Идва ми реда, пристъпва един фен там от пункта и ми казва... дай да видя пожарогасител, аптечка и т.н. Показвам аз всичко, той гледа пожарогасителя, :lupe оглежда го и вика.....този пожарогасител нестава. :no-no7
И аз веднага....Щооооооо????? :scare3 Нали си има стикер за проверка, пломба, всичко му е наред....ако искаш да го пробваме :deal
А той ми заяви, че моят бил от по старите модели и нямал манометър и не се признавали.
И тука аз вече пламнах и се развихри лек сериозен спор :scare3 .... Викам ...давай книгите аз да прочета къде пише че тоя пожарогасител не става. Така и така не ми показа нищо. Аз минах прегледа, дадоха ми номера и довиждане.
Та се питам аз, пропуснал ли съм да се запозная с някой нормативен документ по тоя въпрос.Какви трябва да бъдат пожарогасителите в колите ни и какви трябва да са изискванията към тях. :screwy
И накрая, имаше ли нещо общо магазинчето за продажба на пожарогасители на 20 метра от пункта за проверка :rolleyes
Е такива въпроси ми се въртят в главата. :tnk


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот kossel » Нед 29 мар 2015 18:29


Тези номера са ясни. В аз се надявам да мина по документи, т.е без колата да минава на каналите. В големия талон пише Бензин/природен газ (Petrol/NG(natural gaz))


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот Svetlix » Нед 29 мар 2015 18:37


groznika написа:Изповядваш си сделката пред нотариус.
След това взимаш договора и документите на колата и отиваш директно на гишетата зад каналите (без колата). Щом колата е със софийска регистрация и ти си със софийско местожителство, автомобилът не минава канали. Трябва да представиш валидна гражданска.

Инфото е от преди два месеца.


И този месец беше така. Около 100-на лв е цялото прехвърляне с всичките му глупости. Около 50 кинта за нотариус, 15 лв за оценка на МПС и станалото е в КАТ.


Вълчан
Мнения: 880
Регистриран на: Нед 17 мар 2013 20:11
Автомобил: Mazda 5
Двигател:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот Вълчан » Нед 29 мар 2015 19:51


Само да споделя че приятел купува кола във София....натариуса му взе около 180лв мисля беше ако не и повече за кола струваща 12000лв....


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот инжектопляктор » Нед 29 мар 2015 19:57


groznika написа:ИЩом колата е със софийска регистрация и ти си със софийско местожителство, автомобилът не минава канали.

Това е така, но има една условност. Ако талонът на колата е от старите, аз бях купувал една кола със син талон преди години, ще те накарат да подменяш талон и да минаваш на канал за сверка. Далаверата да минеш без канал е само и единствено ако колата не е нов внос и талонът е от новите, жълти - в 2 части - 1 малък и 1 голям, а номерата са от същата област и са от тези със знаменцето на ЕС.
Дори и ако не минаваш канал, ще се наложи да чакаш няколко часа. В КАТ опашките започват да се редят 2 часа преди да започне работното време, а колите на канала чакат понякога с дни, имаш късмет ако минеш същият ден.
drago_tr написа:И накрая, имаше ли нещо общо магазинчето за продажба на пожарогасители на 20 метра от пункта за проверка

Не знам, аз си признавам, че пожарогасител в колата нямам. И когато я купувах - нямах.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот Svetlix » Нед 29 мар 2015 22:17


Вълчан написа:Само да споделя че приятел купува кола във София....натариуса му взе около 180лв мисля беше ако не и повече за кола струваща 12000лв....


Зависи в оценката каква е цифрата. Добрите оценители, които държат да се върнеш при тях като клиент, пишат от 300 до 500 лв.


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот Mihailov78 » Пон 30 мар 2015 0:29


инжектопляктор написа:..а колите на канала чакат понякога с дни, имаш късмет ако минеш същият ден...


Колега, ще ме прощаваш но това не е сериозно :eek Два автомобила минавах на кола предната година и минах на канала без проблем, максимум час да съм се редил. А опашката беше до бариерите. Все пак каналите са 10 броя или нещо такова. Как дни ще се реди на канала?! Иначе по темата - за автомобил от София - само талоните, договора то нотариуса, гражданската и на гишетата зад каналите.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот инжектопляктор » Пон 30 мар 2015 0:47


Mihailov78 написа:Колега, ще ме прощаваш но това не е сериозно

Чакал съм на канал в КАТ 6 часа. И бях един от последните, на които беше издаден талон в този ден. Колата, която взимах тогава беше със син талон на български/френски. Талонът ми го дадоха няколко минути преди да им свърши работното време.
За да си сменя талона на колата, която я взех текущата - VW, т.е да я прехвърля в КАТ чаках по опашки едно 3часа.
Не ви знам в София как сте, при нас каналите са само 3, пускат по 1 кола на 20-25минути и работят много, ама много бавно.
Шъ мъ извиняваш, но не всички живеем в София, а дори и в София липсата на голяма опашка не е гарантирана, за жалост... :icon_sad


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот calm » Пон 30 мар 2015 1:00


инжектопляктор написа:... а колите на канала чакат понякога с дни, имаш късмет ако минеш същият ден.


И там един мърмот загъва шоколада в станиол. Това беше 2009-2010 когато опашката стигаше кръговото на 4-ти км.

Наредба № І-45 за регистрацията и отчета на МПС и на ремаркетата, теглени от тях

Раздел II те интересува като документи. И да не забравиш после да прехвърлиш ГО при застрахователя.

Преди 6м. регистрирах кола нов внос- 4ч., като повече време(3ч.) отне издаването на талон и номера. Системата нещо се срина, за това.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Утре ще купувам една кола, как става прехвърлянето в КАТ

Мнениеот Vizor » Пон 30 мар 2015 9:35


Последно прехвърляхме кола преди няколко месеца и минах за час и половина. Забавиха ме само докато издават номерата. Нямаше грам бавене абсолютно никъде. Отидох Понеделник в 8-8:30 и 10 и нещо - 11 си заминах



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта