Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
Milanski
Мнения: 422
Регистриран на: Пон 25 фев 2008 15:20
Автомобил: VW Golf 4 110
Двигател:
Местоположение: София

Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот Milanski » Пет 22 май 2009 18:03


Здравейте колеги :D Предварително се извинявам ако има такава тема ( аз не можах да открия ) та знам , че повечето от вас ще кажат , че няма смисъл да се занимавам с такива работи но на мен ми е мерак от отдавна да си направя такова нещо . Става въпрос , че искам когато се пусне перката за охлаждане на радиатора на таблото ( някъде около него ) , да си свържа един диод или лампичка , която да свети и да показва , че е пусната перката . Понеже като изгася двигателя и тъкмо се е включил вентилатора той си охлажда само радиатора без мотора ( понеже не върти водната помпа ) , знам , че нищо и няма на колата ( няма да прегрее ) , но все пак искам да си направя такова нещо . На мен ми се върти в главата да свържа две кабелчета към датчика на радиатора ( на първа степен на вентилатора ) и да ги прекарам някак си до вътре в купето и да свържа диод или лампа , обаче не знам дали тази лампа колкото и слаба да е дали няма да създаде пат на напрежението и перката да започне да върти по - слабо .
Поздрави .




Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот Bai Sando » Пет 22 май 2009 18:41


Идеятя ти не е лоша :wink: Сам си си отговорил на повечето въпроси..но все пак относно лампичката или диода няма да ти падне напрежението за вентилатора :wink: само да намерш удобно място по таблото или купето за лампичката и действай :D


Потребителски аватар
komm
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 23 юли 2007 15:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот komm » Пет 22 май 2009 19:59


Колега идеята ти е много уместна в началото на лятото.Взимаш едно кабелче и го връзваш към първата степен на вентилатора.Може и след термодатчика който включва първата степен.От там ще взeмем + .Извеждаме кабелчето в купето и връзваме съпротивление 1К .След него се връзва светодиод .Цвета е по избор.Ако намериш мигащ светодиод червено-син,ефекта е още по-добър защото веднага ти привлича вниманието.Другия край на светодиода с кабелче връзваш на маса. Когато се движиш с по-висока скорост диодчето може леко да свети .По подобен начин е добре да се сложи ключе и ръчно да се включва вентилатора ако се наложи. :D


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот vaskoto1 » Пет 22 май 2009 21:45


имаше такава идея-някой беше го направил дори. поразтърси се и ще намериш темата.
открои се един много незаобиколим с проста електротехника проблем, който отказа колегата (по спомен) от развитие.
като си караш, насрещния поток върти перката, като ефективно превръща двигателя в генератор=лампата ти почва да мижи/свети/свитка/присветква...
замисли се върху това.
най добре намери темата-там е описано подробно всичко, през което е минал предишния айнщайн... mhihi


Потребителски аватар
kamenr
Мнения: 22
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 20:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот kamenr » Пет 22 май 2009 21:51


proxy трябва да се намеси тука :)


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот znainainai » Съб 23 май 2009 11:47


Аз почти съм го измислил ама е въпрос на време да го реализирам. В този вариант който ми се върти в главата датчика на радиатора става вечен.


Потребителски аватар
martin_ganev
Мнения: 327
Регистриран на: Сря 16 яну 2008 22:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разград

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот martin_ganev » Съб 23 май 2009 17:00


заформя се добра тема ще я следя с интерес :да:


red rider
Мнения: 1456
Регистриран на: Съб 13 яну 2007 7:47
Автомобил: virgine blue B3
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот red rider » Съб 23 май 2009 17:04




Потребителски аватар
Milanski
Мнения: 422
Регистриран на: Пон 25 фев 2008 15:20
Автомобил: VW Golf 4 110
Двигател:
Местоположение: София

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот Milanski » Съб 23 май 2009 20:56


Благодаря на всички колеги за мненията :D Прочетох темата , към която колегата по - горе е дал линк и честно казано се отказах да правя подобни изпълнения :D В крайна сметка от тях няма голям смисъл :roll: Поздрави :drunk


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот emo-gar » Нед 24 май 2009 17:04


vaskoto1 написа:имаше такава идея-някой беше го направил дори. поразтърси се и ще намериш темата.
открои се един много незаобиколим с проста електротехника проблем, който отказа колегата (по спомен) от развитие.
като си караш, насрещния поток върти перката, като ефективно превръща двигателя в генератор=лампата ти почва да мижи/свети/свитка/присветква...
замисли се върху това.
най добре намери темата-там е описано подробно всичко, през което е минал предишния айнщайн... mhihi

Май един ценеров диод последователно на товарното съпротивление и светодиода ще свърши работата(своеобразен "прагов" ключ,да речем за 8-9в.).При вкл.на датчика се появяват над 12в и диода свети,а автогенераторното действие на ел.мотора е няколко волта (5,6-8) и "прага" не пропуска.Абе няколко експеримента и ще си покаже
И още една идея(подобна на тази с "Хол-сензор"на кабелите-сложно за изпълнение от неразбиращ от слаботокова техника),та идеята е "рийд-ампули) с по 10-на навивки кабел върху тях,своеобразен сензор на ток.Навивките(мед,лакирана 1мм)свързани последователно на 2та "+",контактите от рийд ампулата-на кой как му се ще(лампи,диоди,свирки...)

Последна промяна от emo-gar на Нед 24 май 2009 17:39, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот vaskoto1 » Нед 24 май 2009 17:23


емилио, прочети темата на стефан (зфа159) човека мери до макс мрежово напрежение за колата :idea:
тфа как ше го филтрираш... :banghead: :roll: mhihi


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот emo-gar » Нед 24 май 2009 17:28


Може,направих и едно допълнение,може да даде резултат....


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот vaskoto1 » Нед 24 май 2009 17:33


vaskoto1 написа:открои се един много незаобиколим с проста електротехника проблем, който отказа колегата (по спомен) от развитие.

мдам, пак в изходно положение...
с електроника и баба знае. дай по левашки-да е достъпно за широката публика. :deal


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот emo-gar » Нед 24 май 2009 17:55


Ще се опитам да изровя в мазето една рийд-ампула,ще я приведа в адекватен вид и ще я снимам.
Абе всичко трябва да е като в авиацията,двойно,дори и тройно дублиране на системите :Mr Green Fun Има там един лав"..авиацията се крепи на тел и контри.."

Ето какво сътворих за минути:
Изображение
15 навивки с диаметър 1мм(лакиран меден проводник),на 2 ампера реагира сигурно,проверено
Изображение


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Индикация за включен вентилатор за охлаждане

Мнениеот emo-gar » Нед 24 май 2009 19:13


znainainai написа:Аз почти съм го измислил ама е въпрос на време да го реализирам. В този вариант който ми се върти в главата датчика на радиатора става вечен.

Реленца може би...?



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта