LED осветеление под вратите

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
Gencho87
Мнения: 337
Регистриран на: Нед 03 яну 2010 18:19
Автомобил: VW Golf MK3 GT
Двигател: AEK 1.6 1995
Местоположение: Разград

LED осветеление под вратите

Мнениеот Gencho87 » Чет 05 авг 2010 1:05


Здравейте колеги.
Тъй като не намерих подобна тема, чрез търсачката реших да пусна нова, ако има такава моля да ме извините.
Обръщам се към колегите от клуба като се надявам да получа компетентни мнения от хора, притежатели на VW :обичам ви
Имам като идея да си поставя диоди под колата, подобно на неона да осветяват областта около колата, но само при отварянето на врата. Това не е от първа важност за една кола, но има своите преимущества като да не стъпем в някоя локва в тъмното, пък и е готино (поне според мен) като си отвориш вечер вратата да се освети леко около колата :roll:
Целта ми е да се получи подобен ефект:
Изображение

В този случай осветелението е на самата врата, тъй като става много сложно мисля, че диодите могат да се поставят на самия праг отдолу. Кабелчетата мисля да проверя от къде мога да ги вкарам в багажника, за да ги свържа с лампичката там. Наясно съм че при отваряне само на една врата или багажника ще светнат и четирите тела под вратите, но пък лошо няма - нека има светлина :D
За целта мисля да поставя под всяка от вратите този тип диоди, само че по къси с по 4 или 5 диода:
Изображение

Това е като цяло моя замисъл, очаквам да споделите своите мнения и препоръки, като държа да се знаете, че просто разучавам по какъв начин може да се реализира всичко. След като се изяснят нещата може да се пристъпи към реализиране :beer :019:

Последна промяна от Gencho87 на Пон 18 юли 2011 11:41, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
dinkonikolaev
Мнения: 1838
Регистриран на: Сря 25 юни 2008 16:58
Автомобил: VW Golf 2 GTI Golf 3 Variant
Двигател: PF AAM
Местоположение: Нова Загора

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот dinkonikolaev » Чет 05 авг 2010 6:43


Тук има нещичко което може да ти бъде полезно.
viewtopic.php?f=11&t=17091&p=179360&hilit=%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0#p179360
Според мен с тия диодни ленти ще стане много бързо лесно и удобно.А д отова кога ще светят зависи как и къде ще ги свържеш.Понеже не разбирам много много от тоците мога да кажа само,че трябва да си прекъснеш минуса посредством бутончето на вратата.Може и нещо друго да се направи.Да вържеш всички светлини на вратите към плафона.Понеже когато вратата се отвори той светва,и така няма да си играеш да правиш кой знае какви инсталации по колата.


Потребителски аватар
crashman
Мнения: 321
Регистриран на: Вто 07 юли 2009 16:29
Автомобил: Bora
Двигател: AUS
Местоположение: морето
Контакти:

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот crashman » Чет 05 авг 2010 9:59


Както съм направил аз – вземаш ток от кабела на бутон врата, който прекъсва масата /кафяв-бял при Г3 и SEAT/, и постоянен +12V /при мен отдолу под "бушониерата", на калника в купето има букса, в която влизат +12V-червен кабел, бутон врата-кафявобял и маса-кафяв/. По този начин ще свети само при отваряне на вратата. Въпроса за монтажа вече зависи от теб. Успех!


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот fox_vt » Чет 05 авг 2010 22:00


И аз отдавна го мисля това ама пусто време се недостига :D Аз си мислех да хвана постоянен + някъде във вратата я от централно я от ел стъклото се някъде тряя има + и бутончето на вратата само да затваря минуса и готово,на всяка врата е отделно и независимо :mrgreen:.По същия начин съм замислил да напрявя предния капак като отвориш капака и да се осветява двг от две смд ленти по 3 диода-да тий кеф да ремонтираш по тъмно :bishop


Потребителски аватар
dinkonikolaev
Мнения: 1838
Регистриран на: Сря 25 юни 2008 16:58
Автомобил: VW Golf 2 GTI Golf 3 Variant
Двигател: PF AAM
Местоположение: Нова Загора

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот dinkonikolaev » Чет 05 авг 2010 23:11


За двигателя може пак да се сложи един датчик за отворена врата,но може също така и някое сензорче тъмно/светло.Хайде дерзайте :beer


Потребителски аватар
TheBoss
Мнения: 110
Регистриран на: Пет 23 дек 2005 13:31
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Плевен

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот TheBoss » Чет 05 авг 2010 23:20


При мене се получи ето това:
Изображение

Използвал съм ленти с по три диода на всяка врата и сложих и в карката (да има) като съм ги вързал към плафона.Ако имаш някакви въпроси питаи ще помогна. :wink:


Потребителски аватар
dinkonikolaev
Мнения: 1838
Регистриран на: Сря 25 юни 2008 16:58
Автомобил: VW Golf 2 GTI Golf 3 Variant
Двигател: PF AAM
Местоположение: Нова Загора

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот dinkonikolaev » Пет 06 авг 2010 6:57


Супер се е получило БРАВО.Само да попитам как преклара кабелите?То е ясно че ще е през пластмасовата тапа но отделно слага кабелчета или като мен по мързеливия начин я проби mhihi


Потребителски аватар
TheBoss
Мнения: 110
Регистриран на: Пет 23 дек 2005 13:31
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Плевен

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот TheBoss » Пет 06 авг 2010 10:53


С 3мм бургия една малка дупка направих кадето залепих диодите.Кабела минава вътре във вратата през маншончето, колонката, прага и така нататъка докато стигне до плафона. :wink:


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот fox_vt » Пет 06 авг 2010 23:09


Ами я кажи самата смд лента така залепена не опира ли като затвориш вратата в прага?


Потребителски аватар
D'oh
Мнения: 581
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 13:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот D'oh » Съб 07 авг 2010 1:18


Я някой по по по подробно и с повече снимков материал!!!
И само ме надъхвате да правя и аз осветления тамън се чудех каде другаде да сложа...


Потребителски аватар
TheBoss
Мнения: 110
Регистриран на: Пет 23 дек 2005 13:31
Автомобил: VW Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: Плевен

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот TheBoss » Съб 07 авг 2010 11:42


fox_vt написа:Ами я кажи самата смд лента така залепена не опира ли като затвориш вратата в прага?



Не опира.Има доста пространство.

mIx3d написа:Я някой по по по подробно и с повече снимков материал!!!
И само ме надъхвате да правя и аз осветления тамън се чудех каде другаде да сложа...


Колега нямам снимков материал от работата но ще обесня стъпка по стъпка как стават нещата.
:arrow: 1.Трябват ти додна лента(аз използвах с по 3 диода на врата),доста кабел от наи-тънкия двоен(на мене ми отиде около 15м защото правих паралено с това да ми сжети в краката),отверка кръстата,резачки,поялник,тенол,изолирбан,дрелка с 3мм бургия,време и нерви :mrgreen: .
:arrow: 2.Сваля се кората на врата.След това се преценява каде ще стоят диодите и се дупчи с дрелката.След това се запояват кабелите към диодите и се прокарват през дупката.Кабела вече е в врата и се прикрепя някаде по периферията за да не се закачи при свалянето на джама.Това се случва с всички врати.
:arrow: 3.Кабелите които са във вратите се изкарват през маншончето със останалите кабели.(при някои голфове няма затова се дупчи пак и се изкарват).На предните врати маншончетата излизат малко под таблото.Заляга се и се вижда.При задните врати се сваля кората която е на колонката и се вижда каде ще излезе кабела.От задните врати кабела минава през прага които е на щипки и се вади много лесно.
:arrow: 4.След като кабелите стигнат под таблото се съединяват "+"вете и "-"ите (за да не вървят мн кабели към плафона).Сваля се колонката която е до предния джам кадето се прекарва кабела които взима ток от плафона.Кабела се натъпква леко между джама и кората на тавана като се внимава да не се счупи тавана.Кабела се връзва към лампата която свети при отваряне на врата.
:arrow: 5.Всичко това се отнася и за другата страна на колата.След това се сглабя всичко на мястото си и се радваш на новата гъзариика. :wink:

Мисля че съм обеснил нещата както трябва,но ако някои не е разбрал нещо да пита ,ще помогна.Днеска ако имам време ще снимам някои неща как са станали. :wink:


Потребителски аватар
D'oh
Мнения: 581
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 13:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот D'oh » Съб 07 авг 2010 13:37


разбрах. целата ми беше да видя къде точно си ги сложил модулчетата! http://www.led.omega-light.com/Modules/modules.htm


Потребителски аватар
Gencho87
Мнения: 337
Регистриран на: Нед 03 яну 2010 18:19
Автомобил: VW Golf MK3 GT
Двигател: AEK 1.6 1995
Местоположение: Разград

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот Gencho87 » Съб 07 авг 2010 21:51


Благодаря много на всички за мненията и препоръките, особенно на колегата TheBoss за подробното описание. При първа възможност се засхващам да го направя :) :banana :077:


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот batko_miro » Съб 07 авг 2010 22:28


Няма ли да е по-лесно да се пусне по един кабел с "+" от плафона към всяка врата, "-" да се вземе от бутончетата на вратите. Така всяка врата ще свети отделно като се отвори, в смисъл-няма да светват четирите като се отвори само една. Идеята ми е за успоредно свързване. И аз не ги разбирам много тоците, но нека по-компетентните кажат, дали е правилно? :)


Потребителски аватар
D'oh
Мнения: 581
Регистриран на: Вто 09 окт 2007 13:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: въпрос за LED осветеление под вратите

Мнениеот D'oh » Нед 08 авг 2010 0:34


batko_miro написа::)

То по тази логика защо да дърпаш от плафона чак а не от някаде по близо ?
Примерно ел.прозореца...



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта