Плафона вече не гасне плавно

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
evgbg
Мнения: 158
Регистриран на: Вто 01 авг 2006 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Бургас
Контакти:

Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот evgbg » Съб 14 авг 2010 19:13


Здравейте,
Някой може ли да ми помогне с идея, къде се намира модула за плавно гаснене на лампата на плафона? Колата е Голф3.
Преди си работеше нормално докато не сглупих да сложа онези LED крушки. След като върнах старата нормална крушка, плавното гаснене изчезна. Закъснението си го има.

Благодаря!




Потребителски аватар
williams_vn
Мнения: 724
Регистриран на: Сря 24 окт 2007 20:05
Автомобил: tuareg G-3 GTIedition
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот williams_vn » Съб 14 авг 2010 19:20


в самия плафон е всичко


Потребителски аватар
veekoo
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 26 яну 2008 12:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот veekoo » Съб 14 авг 2010 19:24


Мисля че се намира в самият плафон.Но ще има нещо изгоряло понеже диодите пускат тока в едната посока без съпротивление ,а обикновенната лампа има постоянно някакво съпротивление.


Потребителски аватар
evgbg
Мнения: 158
Регистриран на: Вто 01 авг 2006 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Бургас
Контакти:

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот evgbg » Съб 14 авг 2010 19:29


Ами отворих го. В него има една извесна схема 555 (таймера за закъснението) един транзистор N-канален с вграден ценер 2 кондензатора (единия филтрира, другия определя времето на светене) но схема на димер няма!
Обаче имах тази екстра преди да направя това с LED-а :(

Мерил съм и всички диоди, кондензатори и резистори. Смених и интегралната схема и транзистора за проба но пак нищо :(


Потребителски аватар
evgbg
Мнения: 158
Регистриран на: Вто 01 авг 2006 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Бургас
Контакти:

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот evgbg » Нед 15 авг 2010 9:46


Така... мисля че изчетох доста за това. Никъде не видях нещо което да ми помогне. Ако това устройство (димер) не е в плафона... къде е? И явно е много капризно щом толкова лесно спря да работи...

Много от Вас колеги може да сте имали тази екстра но в последствие като мен да не ви работи вече.
Нека кой каквото знае да сподели и да решим проблема без да се купуват допълнителни устройства и да правим "кърпежи" :)


Потребителски аватар
valkilmera
Мнения: 800
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 22:58
Автомобил: Golf3 4 Audi A3
Двигател: ABS AZD 8P
Местоположение: Русе.... Golf 3 1,8mi.ABS 1992g,Passat1,8 RP.1990g

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот valkilmera » Нед 15 авг 2010 9:50


Ясно е ,че ще има разлика с диодите ще изгасва веднага!
Но не те разбирам какво имаш в предвид "гасне плавно",би трябвало със старата крушка да е както ти го описваш....

При мен с диодите след като затворя вратата около 10 секунди свети с максимална мощност и после угасва веднага,няма плавно намаляване....това си го обяснявам с диодите защото черпаемостта е минимална и дори и диммера да намалява тока плавно е достатъчно диода да свети със цялата си мощност :screwy :да:


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот L&R » Нед 15 авг 2010 10:17


valkilmera написа:Ясно е ,че ще има разлика с диодите ще изгасва веднага!
Но не те разбирам какво имаш в предвид "гасне плавно",би трябвало със старата крушка да е както ти го описваш....

При мен с диодите след като затворя вратата около 10 секунди свети с максимална мощност и после угасва веднага,няма плавно намаляване....това си го обяснявам с диодите защото черпаемостта е минимална и дори и диммера да намалява тока плавно е достатъчно диода да свети със цялата си мощност :screwy :да:

Зависи от управлението, може да се направи да гасне плавно независимо от товара.
За конкретния плафон нямам представа.


Потребителски аватар
evgbg
Мнения: 158
Регистриран на: Вто 01 авг 2006 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Бургас
Контакти:

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот evgbg » Нед 15 авг 2010 23:35


Е, това че не изгасва плавно със светодиодите е ясно те нямат такава консумация и голямо съпротивление а и се командват на ток а не на напрежение! Но сега и с нормалната оригинална крушка с нажижаема жичка не изгасва плавно! Някой да провери ако има възможност... къде е скрит димера. Или тази IC 555 освен за таймер я ползва и като димер и просто запушването и отпушването на транзистора става плавно, което прави този ефект?


Потребителски аватар
mityomk
Мнения: 110
Регистриран на: Сря 23 яну 2008 9:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велинград

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот mityomk » Пон 16 авг 2010 8:24


и аз така мисля, транзистора стои отпушен заради 555 а тя от кондензатор, а може да се запушва плавно като разрежда някой друг кондензатор след изтичане на времето на 555, оригиналната лампа ли върна 10w да не е от друга мощност на лампата


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот bobocamaro » Пон 16 авг 2010 10:22


Долна душица е това плафонче,и наистина 555 прави димера.
http://www.reuk.co.uk/LED-Dimmer-Circuit.htm
Два варианта,"по напрежение" и "по ток" са в линка.Не проумявам какво е унищожила LED лампата,та да се погуби ефекта :roll: Схемата не следи товара си :banghead:


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот radi_nrj » Пон 16 авг 2010 10:38


Интензитета на светене на LED се оправлява чрез широчинно-импулсна модулация. Не става нито по ток, нито по напрежение.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот bobocamaro » Пон 16 авг 2010 10:42


Това е ясно,затова им трепкат стоповете на есовиците-като си извъртиш бързо кратуната.Ако ледовете са опекли n моса изобщо няма да му пали и лампата.Освен да сменя колегата и транзистора и чипа :roll: Или да я преработи варианта за LED.


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот emo-gar » Пон 16 авг 2010 11:55


Сигурни ли сте,че таймера 555 в плафона е свързан като "шим-регулатаор"!?,защото според мен си е схема "чакащ моновибратор"-схемите са различни,и плафона в оригинал си гасне след времезадръжката-отведнъж,е може самото "изстиване" на нажежаемата лампа да симулира ефекта "плавно"...


Потребителски аватар
evgbg
Мнения: 158
Регистриран на: Вто 01 авг 2006 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Бургас
Контакти:

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот evgbg » Пон 16 авг 2010 12:44


emo-gar написа:Сигурни ли сте,че таймера 555 в плафона е свързан като "шим-регулатаор"!?,защото според мен си е схема "чакащ моновибратор"-схемите са различни,и плафона в оригинал си гасне след времезадръжката-отведнъж,е може самото "изстиване" на нажежаемата лампа да симулира ефекта "плавно"...




Прекалено плавно е! Май схемата няма да е в плафона :( А за крушките току що пробвах с 5,6,10W няма промяна... Хах получи се друг ефект... по скоро дефект :) една от 5 те схеми които тествах тръгна като димер обаче пали лампата плавно :D


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Плафона вече не гасне плавно

Мнениеот Ljubon » Пон 16 авг 2010 13:01


emo-gar написа:...е може самото "изстиване" на нажежаемата лампа да симулира ефекта "плавно"...

Няма начин 10 ватова крушка да "изстива" бавно. Ако е 1000 вата, ОК, 2-3 сек., не повече.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 62 госта