Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
webdude
Мнения: 999
Регистриран на: Пон 17 дек 2007 18:49
Автомобил: Ford Mondeo MK3
Двигател:
Местоположение: София

Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот webdude » Сря 09 май 2012 19:39


Не съм сигурен как точно трябва да опиша проблема, но ще опитам.
Акумулатора с който купих колата преди 5 години (Искра) сдаде багажа и си купих нов. Проблема обаче сега е, че не искат да ми заверят гаранцията понеже алтернатора ми не зареждал достатъчно.
Алтернатора(генератор) е Валео.
Поведението поне според мен е странно. При студен старт има 14.2V, обаче като поработи колата (примерно 20 мин.) постепенно пада на 13.8 и при включване на фарове стига до 13.7. Разликата между меренето на върху самия алтернатор и акумулатора е в рамките на 0.1V.
Според майстора при който ходих проблема вероятно не е в четките+регулатора (каза ми, че може да го смени, но едва ли ще помогне). Та в момента се чудя какво да правя. Каза ми, че Валео генератора бил много смотан и частите за него били скъпи, ако бил Бош щяло да е по-добре положението. Също според него тези стойности на зареждане не били чак такъв проблем, но все пак аз съм си купил нов акумулатор и не искам да го похабя. Ще се радвам ако някой помогне със съвет :)




Потребителски аватар
qncho
Мнения: 168
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 16:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот qncho » Сря 09 май 2012 19:47


Нищо ти няма на колата,колега.Не знам защо не искат и кои са тези,които не искат да ти заверят гаранцията.


andro_
Мнения: 5389
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 19:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот andro_ » Сря 09 май 2012 19:53


На Г3 1.6i,но AFT също бях с Валео, също правеше 13.8V. Така съм се движил 4 години, без никакви проблеми. После смених реле-регулатора, вдигна до 13.9.
После си взех Бош,поради други съображения, 120А,от 1Z, прави 14.5, при батерията е 14.3 - 14.4V.
Прецени си сам.

Почистването на всички ел.връзки по кабелите на алтернатора и кабелите за маса помага за повишаване на напрежението. Ако ти се занимава действай.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот batVenci » Сря 09 май 2012 19:57


Колега, проблемите на ниското напрежение на генератора са разисквани подробно в тази тема:
viewtopic.php?f=1&t=107807
Иначе според мен напрежение под 13,8 Волта е ниско. Лесно можеш да го повишиш с 0,6 Волта (до по-оптималните 14,3-14,4 Волта), с монтиране на обикновен мощен изправителен диод. Начина на монтиране на последния е дадено в цитираната по горе тема на последните две страници.


Потребителски аватар
webdude
Мнения: 999
Регистриран на: Пон 17 дек 2007 18:49
Автомобил: Ford Mondeo MK3
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот webdude » Сря 09 май 2012 20:25


batVenci написа:Колега, проблемите на ниското напрежение на генератора са разисквани подробно в тази тема:
viewtopic.php?f=1&t=107807
Иначе според мен напрежение под 13,8 Волта е ниско. Лесно можеш да го повишиш с 0,6 Волта (до по-оптималните 14,3-14,4 Волта), с монтиране на обикновен мощен изправителен диод. Начина на монтиране на последния е дадено в цитираната по горе тема на последните две страници.


Тази схема не крие ли опасност ?


yordanov54
Мнения: 22
Регистриран на: Нед 08 яну 2012 9:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: SOFIA

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот yordanov54 » Чет 10 май 2012 6:06


Колега смени колектора и четките. Това е проблем за Валеото. Ако не можеш обади се. 0888609352


Потребителски аватар
webdude
Мнения: 999
Регистриран на: Пон 17 дек 2007 18:49
Автомобил: Ford Mondeo MK3
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот webdude » Чет 10 май 2012 11:36


yordanov54 написа:Колега смени колектора и четките. Това е проблем за Валеото. Ако не можеш обади се. 0888609352

Много хора твърдят, че това не решава проблема, а и при мен странното е, че колата когато е студена прави 14.2В.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот batVenci » Чет 10 май 2012 22:42


Тази схема не крие ли опасност ?[/quote]
Аз вече карам с тази схема 2 години. На моето Valeo, трудно достигах 13,8 Волта преди. Сега съм с напрежение 14,4 Волта, и то само с помощта на един мощен изправителен диод. Ако бях сменил релето-четкодържател, щях да "олекна" с поне 20 лв. Кое щеше да ми гарантира, че новата най-вероятно китайска част ще е по-добра (по-малко рискова) от оригиналната?
Иначе, щом на студено имаш по-високо напрежение, значи релето ти няма температурна компенсация (не е термо стабилизирано). Все пак на студено е по-добре да се зарежда с малко по-високо напрежение, но 13,8 Волта при загрял двигател са си малко.
Слагай диода и нещата ще изглеждат много по-оптимално и то за около лев разходи...


Потребителски аватар
webdude
Мнения: 999
Регистриран на: Пон 17 дек 2007 18:49
Автомобил: Ford Mondeo MK3
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот webdude » Пет 11 май 2012 12:23


batVenci написа:Тази схема не крие ли опасност ?

Аз вече карам с тази схема 2 години. На моето Valeo, трудно достигах 13,8 Волта преди. Сега съм с напрежение 14,4 Волта, и то само с помощта на един мощен изправителен диод. Ако бях сменил релето-четкодържател, щях да "олекна" с поне 20 лв. Кое щеше да ми гарантира, че новата най-вероятно китайска част ще е по-добра (по-малко рискова) от оригиналната?
Иначе, щом на студено имаш по-високо напрежение, значи релето ти няма температурна компенсация (не е термо стабилизирано). Все пак на студено е по-добре да се зарежда с малко по-високо напрежение, но 13,8 Волта при загрял двигател са си малко.
Слагай диода и нещата ще изглеждат много по-оптимално и то за около лев разходи...[/quote]

Има ли вариант да го вдигна само с 0.3 - 0.4 ?


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот batVenci » Пет 11 май 2012 18:50


[/quote]

Има ли вариант да го вдигна само с 0.3 - 0.4 ?[/quote]
Да, ако монтираш мощен германиев, а не силициев диод. Доколкото знам германиевите полупроводници се намират трудно. Иначе, какъв е проблема да се повиши напрежението с 0,6 Волта, до 14,4 Волта при загрят двигател?


Потребителски аватар
webdude
Мнения: 999
Регистриран на: Пон 17 дек 2007 18:49
Автомобил: Ford Mondeo MK3
Двигател:
Местоположение: София

!

Мнениеот webdude » Пет 11 май 2012 19:10


batVenci написа:
Има ли вариант да го вдигна само с 0.3 - 0.4 ?
Да, ако монтираш мощен германиев, а не силициев диод. Доколкото знам германиевите полупроводници се намират трудно. Иначе, какъв е проблема да се повиши напрежението с 0,6 Волта, до 14,4 Волта при загрят двигател?


Проблема е, че при студена кола ще е 15В (а това май е доста).
Не знам защо, но има връзка между температурата на двигателя (може би на самото динамо) и отдаваното напрежение. Иначе 13.8 + 0.6 = 14,4 и е идеално, но не знам дали зимата заради по-ниските температури дали няма да бичи постоянно на 14,2 (което след диода значи 15в). Така или иначе ще го направя и ще следя как е работата.

Кажете какво е максималното безопасно за акумулатора напрежение ?
В гаранционната карта на акумулатора (който е Гигават) пише от 13.8 до 14.8 при включени къси светлини, а голямата тема за алтернаторите пише до 14.4.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот batVenci » Пет 11 май 2012 20:43


Зимата ще имаш още много консуматори: нагревател задно стъкло, задължителни къси фарове, много често вентилатор парно и т.н. С включени всички тези необходими консуматори, едва ли ще прехвърлиш 14,8 Волта, дори и с диода. Акумулатора на студено според теорията и практиката трябва да се зарежда с по-високо напрежение. Така че 14,8 Волта зимата в никакъв случай не са много, даже оптимални стойности.


Потребителски аватар
Golf 3 Yahting GT
Мнения: 444
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:49
Автомобил: VW GOLF III YACHTING GT VARIANT
Двигател: AEK 1.6-74kW - 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот Golf 3 Yahting GT » Пет 17 юни 2016 10:51


Здравейте,

Извинявам се, че вдигам стара тема, но ми изникнаха няколко въпроси.

Миналата година като правих обслужване на колата се оказа, че лагерите на алтернатора (Валео 90А, на двигател 1,6 АЕК) са за смяна. След като го бяха отвори се обадиха и казаха, че и четките и колектора също са за смяна, съответно всичко беше сменено.
След това при замерване на напрежението акумулатора бе в границите 14,2 до 14,4 волта според консуматорите. И до тук всичко ок, дори мисля че и фаровете се бяха подобрили.
Снощи докато преглеждах нещо под капака, реших да замеря зареждането и установих, че напрежението е паднало до 13,86 Волта при включен климатик. Със същия уред съм правил и предишните замервания.
Тази промяна за 7 месеца и около 3000-3500 км, на какво би се държала?
Довечера ще замеря и директно на алтернатора и ще проверя ел. връзките.

Благодаря Предварително на отзовалите се.


П.П. Искам да се извиня на автора, че му ползвам темата.

Поздрави!


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатор на Голф 3 - 1.6 АЕК (VALEO)

Мнениеот batVenci » Съб 18 юни 2016 7:55


Колега, напрежение под 14 Волта без основни консуматори, като фарове например, си е малко. Както казах по рано в темата, преди вече 6 години "подкачих" бордовото си напрежение с 0,6 Волта, до към 14,4 Волта с монтаж на мощен изправителен диод. Слагай диода и карай при по оптимално напрежение, колега. По-добре не ходи при майстори, които ще ти бръкнат в джоба за поне 20 лв., и както виждаш след няколко месеца нещата пак ще са за ново бъркане в джоба...



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта