Колко струва да притежаваш автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
KirilGeorgiev
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2709
Регистриран на: Сря 18 мар 2009 13:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот KirilGeorgiev » Чет 01 окт 2009 20:11


Е сега ако кажеш как да се трансформира от неизбежно в евентуално доста хора ще се радват.




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот dobrin » Чет 01 окт 2009 20:18


Всеки знае, че при притежаването на автомобил са начисляват амортизации. Те, ако не се лъжа, са равни на 25% годишно от придобивната стойност. Иначе казано, след 4 години амортизационни отчисления балансовата стойност е равна на 0. А продажбата на фирмен автомобил става по балансова стойност. Естествено ще е необходимо и удостоверение за застрахователна стойност, но то винаги може да бъде на сравнително ниска такава. От там и ниска цена, върху която да бъде извършена сделката и осчетоводена продажбата. Така ДДС, което ще трябва да се плати, е доста по-ниско. А освен това, ДДС по една сделка се плаща от купувача, така че фирмата, собственик на продаваното МПС това не я интересува. :wink: А пък при наличие и на платен от фирмата ДДС, се получава право на данъчен кредит и прихващане, при което платеното от купувача ДДС на практика остава за фирмата-продавач. Стана малко сложно, ама мисля е това в общи линии. Ако някъде съм сбъркал, нека някой счетоводител ме поправи. Бай Миле?


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот mufin » Чет 01 окт 2009 21:38


dobrin написа:Забравих да добавя, но при автомобилът на лизинг, амортизацията на практика е включена във вноските.
Обяснявам - ако се закупи автомобил на лизинг, който дава право на ползване на данъчен кредит, то първоначалната вноска се връща веднага, тъй като се издава фактура за цялата стойност на автомобила с ДДС. Веднага се ползва данъчен кредит от фирмата-лизингополучател и на практика първоначална вноска все едно няма. След това да речем пет години вноски и автомобилът става собственост на лизингополучателят, а има със сигурност остатъчна стойност, на която може да бъде реализиран. И след това нов автомобил по същата схема. :wink:


Ех Добри, колко добре звучи ....:)
Разликата в ДДС не може да покрие обезценката.
Дане говорим че избора от коли с ДДС кредит не е много голям


Потребителски аватар
dude
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 27 май 2005 13:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот dude » Пет 02 окт 2009 11:54


не съм чел статията, и нямам намерение- целта на живота ако беше да е най-евтин, щехме още да сме с каруците,
точно нуждата от задоволяване на мераците води до прогрес
за какво са ти тези пари, ако няма/ не искаш да ги харчиш
ми просто работи колкото да има кво да ядеш за 400-500 лв и айде


Потребителски аватар
Милослав
Мнения: 3648
Регистриран на: Сря 29 мар 2006 11:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот Милослав » Пет 02 окт 2009 13:08


olele39 написа:Милославе, Написъл съм, че работата ми изисква бързо и наум да изчислявам цена на километър. Според типа на превазното средство, маршрута и още няколко фактора. Резултатът го включвам в крайната цена, която заплаща клиентът ми. /е, не винаги/ Учудих се, че резултатите за километър са доста близки до моите. Въпреки, че аз ги смятам по друг способ. И не виждам нищо лошо в това да мога да са обосновя за всеки лев в сметката на даден клиент. Обратното би било аматьорщина.
Така че колега, размислите за коне, неделни шофьори, мобилни телефони, обръчи и взаимовръзките между тях ги отдавам на младежка прибързаност.


Не, аз не казвам че има лошо в това- напротив и хвала на такива като тебе. Разбрал си ме погрешно.

Просто исках да кажа - да ОК ти работиш и ти се налага като част от работата да го правиш - перфектно.
Ама някой, който си купува кола просто да ги прави тия сметки - за мене това е абсурдно :) Това мисля аз.

Просто не сме се разбрали.

:drunk


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот dobrin » Пет 02 окт 2009 13:41


mufin написа:Ех Добри, колко добре звучи ....:)
Разликата в ДДС не може да покрие обезценката.
Дане говорим че избора от коли с ДДС кредит не е много голям

Никъде не съм писал, че разликата в ДДС покрива обезценката, а че тя е включена в месечните вноски. Мисля, че има голяма разлика.


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот theultimate » Пет 02 окт 2009 22:50


Разходите са силно пресилени, особено ако ти е стара колата. По тая формула моя Голф2 (който поддържам почти перфектно) на градско каране 8000км излиза следното:

Такси:400лв
Кола:180лв.

Студентската карта за рейса ми е май 30лв на месец. За тия 150лв отгоре получавам огромно удобство и за мен си струва на 100% да карам кола. Не искам да си спомням времето, когато мъкнех багажи като муле, бутах се с бабичките, валеше ме и нощем цаках по 10лв да се прибера с такси.


Потребителски аватар
musura
Сър
Мнения: 7129
Регистриран на: Пон 28 мар 2005 21:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Голям Поровец
Контакти:

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот musura » Съб 03 окт 2009 9:59


Долу- горе разходите на км са грубо горивото по две (без пропан- бутан и метан), това важи за среден клас автомобил поддържан в добро техническо състояние.


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот mufin » Съб 03 окт 2009 22:21


theultimate написа:Разходите са силно пресилени, особено ако ти е стара колата. По тая формула моя Голф2 (който поддържам почти перфектно) на градско каране 8000км излиза следното:

Такси:400лв
Кола:180лв.

Студентската карта за рейса ми е май 30лв на месец. За тия 150лв отгоре получавам огромно удобство и за мен си струва на 100% да карам кола. Не искам да си спомням времето, когато мъкнех багажи като муле, бутах се с бабичките, валеше ме и нощем цаках по 10лв да се прибера с такси.


180 лв за 8000км?
Голфа да не върви с водород
Или си имал впредвид 800км

Обикновенно стойността на километър се изчислява грубо като равна на горивото * 3
тоест гориво + сервизо обслужване ( консумативи, ремонти и застраховки) + обезценката на колата
Тая формула при мен работи доста точно
Годишно :
за гориво - около 2000лв
каско(500) + ГО и данък( 200) + 4 гуми и масла, филтри и накладки (1000)
Обезценка - около 1500лв за Г4

Много скъпо ти излиза колата ако караш малко - обслужването и обезценката са си същите. Или ако много се чупи и ремонтите надхвърлят половината от разходите.


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Колко струва да притежаваш автомобил

Мнениеот theultimate » Съб 03 окт 2009 22:46


Говорим на месец. Не съм се изразил правилно. Евтино е, защото карам на газ, каското е 200лв и обслужването е под стотина лева с хубави масла и филтри.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта