Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Да
1
3%
Ставал съм свидетел на умишлен удар
6
19%
Чувал съм за подобни случаи
12
38%
Нито един от горните отговори
13
41%
 
Общо гласове: 32
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19716
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот Vlad777 » Съб 14 дек 2013 15:32


Ама минете си на лични и се обяснявайте. Не разбирам защо се пълни темата с мнения от сорта "трамваите са царе на релсите и там могат да правят каквото искат" или "няма келепир от познаването на законите". Това е смехотворно.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13448
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот kris11 » Съб 14 дек 2013 17:29


Във Варна шофьорите от градски транспорт са съвсем изперкали.Тръгва въпреки,че те вижда ,че си успоредно дао него посредата на автобуса.Нито гуми имат нито отопление тия бараки , но се поддържат от Общината. Съвсем друго е положението с водачите от Транстриум въпреки ,че заради общиски интереси са пред ликвидация. Гледат си в огледалата, не те затварят, когато им дадеш път благодарят.
Народа е изперкал .


Потребителски аватар
R@do
Батето
Мнения: 5449
Регистриран на: Пон 17 яну 2005 10:47
Автомобил: Audi 80
Двигател: ABK 1993
Местоположение: В планината

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот R@do » Съб 14 дек 2013 18:05


Кaк може дa опрaвдaвaте човек предизвикaл умишлено ПТП? Зa подобни деяния aко се рaзровите из новинaрските aрхиви ще видите и кaкви фaтaлни последствия сa стaвaли зa рaзни сaмозвaни вaтмaни и шофьори от грaдския трaнспорт.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот stefan4o » Съб 14 дек 2013 19:46


forski написа:молбата ми е да даваш по-пълни и ясни отговори по-обсъжданите въпроси, за да мога аз който не те познавам да си изградя по-ясна и точна представа що за човек си.

Ми покани го на кафе, като искаш да разбереш що за човек е, бре :mhihi
По темата - не ме е блъскал трамвай.


Потребителски аватар
Muncho
Мнения: 2996
Регистриран на: Чет 07 юли 2005 15:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот Muncho » Нед 15 дек 2013 1:02


Темата да не е породена от 10на насъбрани кола срещу мол Сердика?
До колкото ми разказаха колеги ( били са свидетели ), колата е правила непозволен обратен завой ( идва от Подуяне, прави обратен завой тук http://goo.gl/maps/a75Tu ), трамваят я е закачил и я е влачил 15на метра со все живия плет, оградата и колчетата.

Ако случката няма нищо общо, то да се счита за офф топик :)
И на въпроса - не, трамвай не ме е блъскал било то умишлени или неумишлено.
Но пък съм бил свидетел, как трамвай чака над 20 минути, докато дойде паяк да вдигне спряла кола в габарита му.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2205
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia_Golf 3_Volvo XC70
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот w_smith » Нед 15 дек 2013 9:03


Аз на два пъти съм бил в трамвай, който е блъскал кола умишлено. Първият случай беше преди поне 15 години на завоя на трамвая на женския пазар, една лада беше паркирала на тротоара със стърчаща задница - ватмана чака 5-10 минути дрънчейки и накрая я отнесе. В този случай не мога да си изкривя душата и да го обвиня. Втория случай беше на шипченски проход на 200 метра преди кръстовището на румънското в посока - център. Редица коли чакат на светофара за ляв завой (ще вмъкна, че действието се развива в зверски сняг и брутално задръстване), а една от колите е 1/3 на релсите видимо безпричинно. Ватманката изчака субекта да се помести, обаче тоя тип продължи да пречи, макар че леко се прибра и последва събиране на цялата лява част на колата. В този случай ватманката беше психично нестабилна според мен.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот VWGT » Пон 16 дек 2013 13:55


също така не става ясно за блъснати коли или хора говорим ?
щото те и на пешеходни пътеки не спират, според закона знам, че уж са с предимство, ама не мога да ги оправдая като се засилят баш там.

А иначе съм виждал да наместват коли, които им пречат на релсите. Ако става за въпрос и пожарна съм виждал да го прави, не знам кой е с по-голямо предимство, в определени случаи бих ги оправдал в други не ...


PyMu
Серпентина с турболатор
Мнения: 1350
Регистриран на: Чет 20 яну 2011 12:41
Автомобил: VW Golf IV GTI
Двигател: 1.8T AGU 2000 185hp
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот PyMu » Пон 16 дек 2013 14:00


Потресаващо много хора отговарят положително на въпроса, макар и да не са пряко потърпевши, а свидетели на подобно деяние. :eek Оставам без думи, но... като се сетя къде живеем, това е явно най-малкия проблем. :no


Потребителски аватар
Kuncavia
A.C.A.B.
Мнения: 3360
Регистриран на: Чет 25 яну 2007 13:00
Автомобил: Golf MK1 Cabrio
Двигател: 1600 cc
Местоположение: LZ1LFC
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот Kuncavia » Пон 16 дек 2013 16:12


Мен трамвай не ме е газил, но имайки предвид какви са ватманите (или повече вече са ватманки) хич не се учудвам някой нарочно да си излее комплекса от сивото ежедневие. Колко пъти ми се е искало като ме засекат, вместо да натисна спирачката, да забия педала на газта до дупка, да го смажа и после да го пребия от бой, но оставям коментар по адрес на майка му и продължавам.


pecoran4o
Мнения: 1
Регистриран на: Чет 19 фев 2009 18:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот pecoran4o » Вто 17 дек 2013 20:21


Колеги,темата ме засяга понеже работя 'шофер на железния кон'... Нарочно не съм блъскал никой... Има разни индивиди,които мислят че е нормално да изпревариш трамвая ОТ ЛЯВО!!!,след това да го засечеш,и да скочиш на спирачките с двата крака на 30см пред него :screwy .Следва удар,задния номер залепен на облегалката на задната седалка,слиза ядосания водач на колата с думите "АБЕ ТИ НЕ МЕ ЛИ ВИДЯ????".... Аз гледам и премигвам на парцали,чудя се какво да му кажа... Питам го дали иска медицинска помощ...После за КАТ го питам пак...Каза пича че иска... Пристигнаха органите на реда написаха му акт и оня ми вика е сега и акт трябва да плащам :eek и аз му викам "е нали ти искаше КАТ" и той "аз мислех че на тебе ше пишат..." Да не говоря за случай в които поради рязкото ми спиране заради некъв тъпанар падна жена и си счупи таза... После ходене по Софийско градско.. И разправията си беше за моя сметка... Които иска да се обади,ще го повозя за да види за какво става въпрос. Гарантирам че ще си промени мнението относно ТМ. Малко инфо- мотриса които управлявам аз е 42 ТОНА!!! и това като е празен. Поема около 400 човека в час пик,сложете ги средно по 70кг,съберете всичко и получавате нещо от сорта на 70-80 тона. Моя съвет е: ПАЗЕТЕ СЕ САМИ!!! НЕ РАЗЧИТАЙТЕ НА ТРАМВАЯ ДА СПРЕ САМ!!! Пак казвам умишлено никой не сам удрял,а много пъти ми се е искало :twisted


Потребителски аватар
pEsHkyY
Мнения: 729
Регистриран на: Вто 06 сеп 2011 14:06
Автомобил: VW Passat B5 1998
Двигател: AFN++++
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот pEsHkyY » Вто 17 дек 2013 20:29


Сложи 1 стикер на трамвая, за да те познаваме навънка :Mr Green Fun. Майтапа на страна, не знам как имаш нервите да караш трамвай в София, според мен се изискват доста железни нерви за тази професия конкретно за нашата мила столица :bishop Пожелавам ти успех и много безаварийни километри из градските релси :beer


Потребителски аватар
Gal
Мнения: 1462
Регистриран на: Пет 04 яну 2008 12:37
Автомобил: МК7
Двигател: DCYA 2018
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот Gal » Нед 22 дек 2013 16:03


kris11 написа:Във Варна шофьорите от градски транспорт са съвсем изперкали.

Имате трамваи? :biggrin


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот dobrin » Вто 24 дек 2013 0:33


Прочетох достатъчно, за да напиша за какво става въпрос. Имах нужда от напълно безпристрастни мнения.

Сутрин, 07:50ч, сухо, 0 градуса. Кръстовището на бул. Витоша и ул. Д-р Ст. Сарафов.
Движа се по бул. Витоша и се престроявам в лентата за ляв завой към ул. Д-р Ст. Сарафов. Първа кола.
До мен спира трамвай, който ще продължи направо естествено. Светва зелено и за трамваите, и за автомобилите, които се движат по бул. Витоша. Изчаквам трамваят, който е до мен, да премине кръстовището, което става за около 20 секунди. След като задницата му ме подминава, навлизам в кръстовището, за да направя ляв завой и спирам, за да изчакам движещите се направо срещу мен автомобили. В този момент, виждам, че срещу мен се движи трамвай, чиито релси съм заел. Разстоянието е около 25 метра, тъкмо е започнал да се разминава с другия трамвай, който мина покрай мен. Зад мен има друг автомобил, който чака за ляв завой, пред мен се движат автомобили в насрещната лента, т.е. няма как да освободя релсите. Та трамвайчето, модел Т8М-503 с инв. № 506, въпреки, че ме видя, и въпреки, че можеше да спре, защото не се движеше с кой знае каква скорост, само намали и въпреки че беше почти спрял, отпусна спирачката и ме удари между двете десни врати, измествайки с около 40-50 см задницата на автомобила.

Ето го трамваят, даже ватманът е същия :mhihi

Изображение

Малко данни - точно този трамвай е в експлоатация от 14.07.2011г. Теглото му е около 29 тона. От т.нар. пендели, т.е. с две кабини. Оборудван е с кран-машинист - с две думи допълнителна система за принудително спиране или застопоряване чрез подаване на високо налягане към всички спирачки на мотрисата. В случая не беше пълен, защото е едва след втора от начална спирка, малко преди час пик и вътре да имаше 30-на души.

За сведение - хората от кръстовището, от автомобила зад мен, скочиха и започнаха да овикват ватмана, защото на всички беше ясно, че той имаше възможност да спре, но нарочно не го направи. Някои от свидетелите дори твърдяха, че към момента, в който е навлязъл в кръстовището и ме е ударил, за него вече е светел червен сигнал (трите водоравни светлини за трамваите). Тепърва ще свидетелстват в съда.

Понеже по-горе имаше съмнения относно това какво точно е умишлено, ето определение от закона:
Деянието е умишлено, когато деецът е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал или допускал настъпването на тези последици.


Веднага искам да уточня - съзнавам, че съм виновен за това, че съм навлязъл в кръстовището и съм застанал по начин, който пречи на преминаването на ППС с предимство. Не омаловажавам труда и съзнавам характера на работата на водачите и ватманите от градския транспорт в София. Но нито едното, нито другото са оправдание за подобно поведение и умишлено нанасяне на щети.

Противно на твърдения от някои особено активни напоследък форумни членове, анкетата няма за цел лично удовлетворение от единомислие, съпричастност или други форми на споделено съчувствие. Единствената цел е да установя за себе си колко други такива случаи има, в които ватмани си позволяват умишлено увреждане на чуждо имущество, криейки се зад буквата на закона. Защото съм сигурен, че такива има.

П.П: Дано колегата pecoran4o даде негово мнение като ватман по изложената случка, защото ми е интересно, най-вече по отношение на спирачния път в такава ситуация, като не говорим за аварийно спиране с трите вида спирачки едновременно, при което съм сигурен, че трамваят спира почти на място.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Чет 26 дек 2013 11:21


В защита на Добри допълвам следното:
Вероятно повечето софиянци знаят кръстовището на ул."Добротич" и бул."Никола Мушанов" в кв. "Красна поляна".
Ако идвате откъм Овча купел посока център, Западен парк и др. и трябва да завиете надясно по "Добротич", въпреки зеления сигнал сте длъжни да пропуснете трамваите в двете посоки защото те се движат по обособено платно. Дотук всичко е добре, но видимостта е ужасна и допълнително пречат оградите на трамвайното платно. Става съвсем лошо ако водачът не е в час с тази ситуация и по невнимание пресече при идващ трамвай. Тук стават доста често сблъсъци и живущите в квартала прекрасно си знаят, че ватманите могат да предотвратят с повече внимание произшествието, но напук го предизвикват. :twisted


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Блъскал ли ви е трамвай умишлено?

Мнениеот dobrin » Чет 26 дек 2013 19:50


На кръстовището, за което споменах, също има леко ограничена видимост поради факта, че самият булевард е в завой и има дървета. Това разбира се не е оправдание, но е факт.

Промених малко анкетата, за да е по-обективна. Който има желание, може да гласува отново.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Ventsi65 и 59 госта