Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8442
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот samo_pechka » Съб 08 мар 2014 23:17


Проблема основно на колите 4х4 зимата не е тръгването , ами спирането :mhihi Дръпва яко и създава лъжлива представа за състоянието на пътя ....




Потребителски аватар
nachev7
Мнения: 24
Регистриран на: Съб 28 апр 2012 1:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Troyan

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот nachev7 » Съб 08 мар 2014 23:36


Dagestan написа:]

П.П. За предпочитането, то е ясно, но дори и за пикници и подобни, главния фактор е клиренса, защото един 4х4 лек автомобил не е по-висок от такъв само на предно на пример(става въпрос за един и същ модел), а чак по коловози и калища не ми се вижда място за пикник.


Който не е карал и не е виждал отблизо къде са разликите между предно и 4х4 е излишно да пише , единствените "-" за мен е по малкото багажно пространство в съпоставка с предното ,по високия разход и малко по скъпата поддръжка, при положение , че говорим само за VW
Лично за мен си предпочитам да имам кола със сравнително висока мобилност и да не се чудя как да си ида до вилата или да мина през силно заснежена обстановка. Най - големия "+" при 4х4 идва при сравнително добрия баланс на тежеста върху преден и заден мост , втория задвижващ мост и малко по голямия клиренс. Като цяло въпроса зададен в заглавието на темата е тъп , защото всеки има различни виждания за ежедневно ползване на автомобила , различен тип пътна обстановка , а особенно и през зимния сезон има и големи разлики в климатичните условия в зависимост от местоположението :mhihi
Прикачени файлове
снимка0248.jpg

Последна промяна от nachev7 на Съб 08 мар 2014 23:38, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
mariovasi
Мнения: 1787
Регистриран на: Съб 16 фев 2008 17:51
Автомобил: Skoda scala 110kw DSG 2020
Двигател: TSI
Местоположение: Г. Оряховица/В.Търново

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот mariovasi » Съб 08 мар 2014 23:37


Dagestan написа: един 4х4 лек автомобил не е по-висок от такъв само на предно на пример(става въпрос за един и същ модел),

Аха...това не.

Не е само за зима...и на сухото и личи .
Карам до работа 40км извънградско...на ден (ако не кривна нейде).
А за клиренс,ела виж...колкото щеш,моят модел го има и нисък с предно!
Няма такъв кеф.
И за нашите ширини е добре че го има.А дали ще ти е нужно в ежедневието, ще прецениш само ти.
Мнения 300.


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот jordanpar » Нед 09 мар 2014 0:13


Май повечето им убягва недозавиването на предното предаване.
Та за мен лично въпроса е на задно само или 4*4 .Е,разбира се ако карате автомобили под 200 к.с. това не е проблем чак толкова.


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот Dagestan » Нед 09 мар 2014 10:09


mariovasi написа:Мнения 300.


Точно затова пуснах темата, за да видя какво мислите вие и на тази база да си правя някакви изводи.

А за клиренс,ела виж...колкото щеш,моят модел го има и нисък с предно!

При Шкодите съм наясно с тези тампони, слагани при моделите с 4х4, но не съм виждал/чел при други марки да ги има също. Пък, и не виждам Октавия 1 без повдигане или защита отдолу извън пътя, защото картера е твърде ниско, не знам дали и при другите на същата платформа е така(Голф 4, Бора, Леон, Толедо, А3).

nachev7 написа:Който не е карал и не е виждал отблизо къде са разликите между предно и 4х4 е излишно да пише ,


Нали за това питам.

Тези автомобили с над 200к.с. са далеч извън разбиранията ми за удачен избор за ежедневен автомобил, а при такъв да се говори за недозавиване и свръхзавиване не е подходящо.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот vasstop » Нед 09 мар 2014 15:15


Само който не е карал 4х4 може да каже, че не ти трябва ;)
Достатъчно е само веднъж да ти потрябва и ще му бъдеш благодарен цял живот.
А усмивката и радостта в душата не могат да бъдат описани :11


jero82
Мнения: 76
Регистриран на: Чет 05 мар 2009 23:25
Автомобил: BORA 2.0 115 hp
Двигател: APK
Местоположение: sofia/silistra

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот jero82 » Нед 09 мар 2014 18:27


доста мнения се казаха, за мен лично 4/4 е по удачният избор, е зависи къде ще караш де :). Но имай в предвид, че най-лесно се закъсва с кола 4/4, точно заради увереността, че никъде не може да закъсаш :th_up


Потребителски аватар
joker
Мнения: 5889
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 10:38
Автомобил: Golf 3 Variant _Golf4 Variant
Двигател: 1800 ABS _1900 TDI AHF
Местоположение: Варна

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот joker » Нед 09 мар 2014 19:36


samo_pechka написа:Проблема основно на колите 4х4 зимата не е тръгването , ами спирането :mhihi Дръпва яко и създава лъжлива представа за състоянието на пътя ....

:th_up :th_up :th_up
Един мой приятел-бивш автомобилен състезател много се смееше на големите джипове,които го задминаваха при изкачване на заснежен баир....защото после им гледаше сеира при стръмното спускане!Колеги, на хлъзгав път не е толкова проблем "тегленето",а спирането...там 4х4 не вършат работа....гледал съм как модерен джип се носи по хлъзгав наклон като платноходка...


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот calidad » Нед 09 мар 2014 19:45


Стига с това оня ми каза тоя ми рече, виждал съм. Аз ви питам карали ли сте 4х4!!!
Било проблем спускането пълни глупости :scare3 ако знаеш какво правиш няма никакви проблеми !!!
Особенно при "големите джипове" дето говори колегата дето имат и блокажи на диференциала :) Не говоря за паркетните лъвове!!!


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8442
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот samo_pechka » Нед 09 мар 2014 20:04


Не може автомобил 4х4 да е по-зле нанадолу , знаеш ли какво се прави , вероятността да "оттървеш" положението е минимално :th_up . Колегата calidad е абс. прав тук. Аз в поста си със спирането имах в предвид, че "усещането" за стабилна настилка е подвеждащо при 4х4 , просто автомобила тръгва без мн приплъзвания и се създава леко лъжливо усещане за пътя ( сцеплението )и в един момент когато се наложи по-рязко да се спре , тогава виждаш ,че пътя на момент става тесен :biggrin


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот BeckoTDI » Пон 10 мар 2014 11:15


Зависи къде живееш, за какво използваш автомобила и стила ти на каране.
Примерно аз от както се качих на 4х4 , сигурно повече няма да си купя кола на предно/задно.
Пасат/А6, като е на предно отзад е с мост, а при 4х4 версията е независимо окачване, което е по-стабилно и комфортно.
Тръгването по-мокър път също е удоволствие, все едно си на сухо.
Преминаването през аквапланинг е по-сигурно.
Стигаме и до зимата, където само и един път да те е спасило от закъсване вече се е изплатило.

Минуси:
по-висок разход на гориво
имаш да поддържаш и задно окачване(което за разлика от предното е бетон)
караш с 4 еднакви гуми, като е препоръчително и 5-та резервна да е такава(теоретично и патерица става със същия диаметър, но не си представям някъде из планината да надена една патеричка и с нея да си продължа "спокойно" пътуването)


Потребителски аватар
freemax
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 18 май 2011 15:41
Автомобил: Vw Bora 4motion
Двигател: AGR 1999
Местоположение: Gorna Oryahovica

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот freemax » Пон 10 мар 2014 12:24


Директно на въпроса от топика - Не, не е необходимо. Дали е полезно (особено за България и добре почистени улици - било то пясък, неравни пътни банкети или сняг) - определено. Карам Бора 4мотион и твърдо подкрепям vasstop, веднъж "помогне" ли ти, си е струвало. Преди карах кола (за малко) с предно и зимата ми беше тегаво и изнервящо да тръгвам от място, сега изобщо не се притеснявам къде отивам, дали е почистен пътя до асфалт. Варианта 4мотион на сух път ще се усеща като кола с предно предаване, а когато имаш нужда от още 1 чифт гуми, ще ги имаш.
Поздрави :)


Потребителски аватар
TechN9ne
Мнения: 73
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 22:41
Автомобил: Golf 3 2.0
Двигател: AGG
Местоположение: Русе

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот TechN9ne » Пон 10 мар 2014 12:51


Определено зaвиси от мястото където живееш,но зимaтa определено е по добре дa си 4×4.Не мисля,че имa човек който дa мисли по рaзличен нaчин.

Sent from my HUAWEI-U8850 using Tapatalk 2


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот neon » Пон 10 мар 2014 13:20


vasstop написа:Само който не е карал 4х4 може да каже, че не ти трябва ;)
Достатъчно е само веднъж да ти потрябва и ще му бъдеш благодарен цял живот.
А усмивката и радостта в душата не могат да бъдат описани :11

:th_up Имам и кола на предно и 4х4... Разликата е очевадна. И да - за евридей юзъра не е необходимо, но изказването на vasstop-а описва всичко.


tabu_bg
Мнения: 116
Регистриран на: Пон 02 авг 2010 10:08
Автомобил: Nissan Navara
Двигател: yd25ddti
Местоположение: Козлодуй/София

Re: Необходимо ли е 4х4 в ежедневното ползване на автомобила

Мнениеот tabu_bg » Вто 11 мар 2014 19:59


Пикапа ми е с раздатка принципно се кара на задно и е фън, а като вкарам ръчката в режим 4Х4 е 50 на 50 постоянно зацепено между двата моста, тая зима като падна адския сняг и до обяд в нащо село снегорини нямаше, и си карах през 40 см сняг... нещата са много относителни всеки да си преценява.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта