Миризма от климатика.

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ЧАНДЛЪР БИНК
Мнения: 456
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 14:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Миризма от климатика.

Мнениеот ЧАНДЛЪР БИНК » Вто 16 май 2006 22:09


преди доста време имаше една тема как можем да премахнем гадната миризма от климатика някой знаели (сеща ли се )как се казваше препарата и какъв разтвор се правеше.




Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Вто 16 май 2006 22:29


спрей за миризливи крака се казва. mhihi във всяка аптека го има и си вземи най евтиния-ще оправи!


Потребителски аватар
bobcho
Мнения: 2230
Регистриран на: Вто 15 фев 2005 16:45
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Монтана

Мнениеот bobcho » Вто 16 май 2006 22:36


Взето от Peugeot Клуб България :
Тема: Как да премахнем миризмата от климатика

1. Купува се ЛИЗОЛ - концентрат или ЛИЗОЛ-съдържащ разтвор. Има даже и ароматизирани. (б.пр. Предполагам, че в санитарните магазини и аптеките се продават такива препарати.)

2. Разрежда се чистият ЛИЗОЛ в пропорция 1:100 (хирургическите инструменти се дезинфекцират при 1:20) за да се получи 300..400мл разтвор.
(б.пр. Предполагам, че ако се купи не концентрат, а разтвор с някаква концентрация, ще трябва да се разреди до 1:100 - например ако има 100мл 1:20, то вътре има 5мл лизол и остатъка е вода. За 1:100 ще трябва да се прибави още 350..400мл вода докато стане около 0.5л. Разбира се това е приблизително, но...)

3. Налива се разтвора в ръчна пръскачка или празен флакон за чистене на прозорци. При желание може да се добави някакъв парфюм за ароматизиране.

4. Отварят се широко всички прозорци на колата.

5. Запалва се колата, включва се климатика докрай, включва се вентилатора на максимално. Въздушната струя се насочва в салона по-ниско, чрез соплата. Тъй като теоретично, разтрорът може да премине през цялата система в течен вид и да попадне на стъклото или седелките, взимат се мерки за тредотвратяване (б.пр. Малко витиевато, но смисъла е "покриваме всичко, което може да се изцапа")

6. Излиза се от колата и чрез пръскачката се пръска разтвора в отворите на въздухозаборника на предното стъкло. Старайте се да не икономисвате, но да не се пръска струя, а именно да се разпръсква под формата на мъгла - всъщност всяка нормална пръскачка трябва да действа именно така. Тъй като всички силно обичаме нашите коли, аз бих изпробвал действието на разтвора върху боята и стъклото на някое скрито място (б.пр. според мене напълно излишно - това е вода все пак) а може просто да покрием предният капак с вестници или парцали.
Тази процедура е всъщност дезинфекция на въздуховодите (за нея не говорят в сервизите, те дезинфекцират само изпарителите).

7. Изключва се двигателя. Чака се около 10 минути - нека лизола си води неравният бой с бактериите (неравен за бактериите).

8. Пали се двигателят (климатика и вентилатора не сме ги пипали - те си започват да работят веднага). Отваряме автомобила от към страната на пътника. (д.пр. според мене се има предвид предната дясна седалка) Включваме вътрешната рециркулация на въздуха (затваряме достъпа на въздух от улицата). Прозорците са отворени. Разпръскваме разтвор, без да се скъпим, под краката на пътника, под "жабката", там се намира отвора за засмукване на въздух при режим на рециркулация. Въздуха попада на изпарителя и след това по системата. При възможност не е зле да се доберем и до самият изпарител и обилно да го полеем. (б.пр. явно с пръскалката, не със струя) Но и така става, (като се има предвид колко евтина е процедурата и че можем да я повтаряме редовно)
Изключва се запалването. При необходимост (ако все още мирише) да се повтори след 1 ден.

Това е всичко! Наслаждаваме се на чистият въздух.


Потребителски аватар
Sunny
Дезертьор
Мнения: 3605
Регистриран на: Сря 09 юни 2004 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Sunny » Сря 17 май 2006 9:33


bobcho написа:...
:bowdown :bowdown :bowdown
Тъкмо щях да търся миналогодишната тема


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Мнениеот Winner25 » Пет 26 май 2006 14:16


Някой купувал ли е лизол? Аз обиколих доста аптеки и не можах да намеря. Иматели си на представа къде се продава?


Потребителски аватар
dimoboy
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 11 яну 2006 12:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот dimoboy » Пет 26 май 2006 14:42


vaskoto1 написа:спрей за миризливи крака се казва. mhihi във всяка аптека го има и си вземи най евтиния-ще оправи!


Аз пробвах със спрей и определено има разлика към по-добре!


Потребителски аватар
Sunny
Дезертьор
Мнения: 3605
Регистриран на: Сря 09 юни 2004 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Sunny » Съб 27 май 2006 9:40


Sunny написа:Наистина много добре е описано в другата тема, но аз такова животно "Лизол" не намерих в нито една аптека. Даже не бяха и чували за него. Та понеже не ми се занимаваха познати от болниците да ми измъкнат малко, се поразкарах из магазините за авто-аксесоари. Взех си спрей на Star Plastic (имат много добри препарати за поддръжка на пластмаси и авто табла). Спрея се казва "Safety Air" и определено свърши работа. Цената на флакона е 5 лв.

http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?t=20598


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

по- ефтино

Мнениеот K22 » Пон 03 юли 2006 11:08


Вместо спрей за крака ползвайте антимикотичен спирт "антимико-ацид",струва 75 стотинки и няма нужда да се разрежда :D


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: Миризма от КЛИМАТИКА

Мнениеот mafiota » Вто 13 юли 2010 20:47


да не правя нова тема, да попитам дали няма да има ефект в борбата с миризмите ако изпарителя се напръска със SAVO. Зимата обработвах едни фуги с мухал и ефекта беше повече от добър. Но бавно се отмирисва :(


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Миризма от климатика.

Мнениеот gr_kanev » Вто 13 юли 2010 20:52




Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Миризма от КЛИМАТИКА

Мнениеот Ljubon » Вто 13 юли 2010 20:53


ЧАНДЛЪР БИНК написа:преди доста време имаше една тема как можем да премахнем гадната миризма от климатика някой знаели (сеща ли се )как се казваше препарата и какъв разтвор се правеше.

Аз знам кой знае! А именно - колегата zfa159.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: Миризма от климатика.

Мнениеот mafiota » Вто 13 юли 2010 20:54


Е..., търсих ама явно не достатъчно 8)


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Миризма от климатика.

Мнениеот zfa159 » Вто 13 юли 2010 21:23


Препарати има какви ли не и като чвоек,който с това се занимава,съм пробвал какво ли не.
По повод САВО-то - не е лошо,ама проблема там е,че това,което смърди не е само мухъл,ами и разлагащи се органични материали - примерно клечки от листа и тем подобни (особено ако колата е карана без филтър за климатика или заводски си няма).Съответно САВО-то помага,но само за мухъловата част.
Аз използвах известно време едно,което се продаваше в Бриколаж - Aircocleaner или някакво подобно,на Motip - става,но за кратко време и после смърди пак.
Сега позлвам едни други спрейчета,на Errecom и те са два вида - едното е един флакон за еднократна употреба с ралзични миризми - доста е добро и има сравнително траен ефект.
Другото е голям спрей пак на Errecom,който е за няколко автомобила - той също има добър ефект,но не много траен.
Най-доброто,което съм намерил засега е едно китайско нещо,което е двукомпонентно и двата компонента се смесват,поставя се под предна дясна седалка и се оставя да работи вентилатора на колата за 10-тина минути.Смрадта е ужасна,но работи и е доста ефективно. Лошото е,че кутииката е само в йероглифи и си няма някаква марка,която да мога да споделя с вас.Иначе го внася един мой познат и го продава предимно на сервизи за климатична техника.
:beer


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: Миризма от климатика.

Мнениеот mafiota » Вто 13 юли 2010 21:30


има такива с айероглифи и в техномаркет


Потребителски аватар
Lisho
Мнения: 495
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 15:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Миризма от КЛИМАТИКА

Мнениеот Lisho » Сря 14 юли 2010 8:43


mafiota написа:..... да попитам дали няма да има ефект в борбата с миризмите ако изпарителя се напръска със SAVO. Зимата обработвах едни фуги с мухал и ефекта беше повече от добър....(

Ако искаш след време да сменяш питата на климатика може смело да пръскаш със SAVO.:wink:
Този препарат наистина чисти мухъл даже има и избелващ ефект, но не е предназначен за метални изделия (даже и на опаковката пише).Пробвал съм го многократно на климатик за стая и вредите са повече от ползите.При разлагането (почистването) се образува някаква солена съставка която разказва играта на металните части.Алуминият също кородира.По ламелите на питата се образуват малки бели петънца след време като ги изчекаш с игла или топлийка остава микроскопично кратерче което с времето се разширява.А още по-лошото е, че с каквото и да се обработва няма спиране на този процес.Познай какво се случва на ламелката след време :horror:
Не вярвам питата на климатика на колата да е направен от по "некородиращ" материал.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Sarafov_03 и 37 госта