TESLA електромобил...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот VWGT » Пон 21 авг 2023 21:34


dobrin написа:
group® написа:За мен оснавната е недоверие в инфраструктурата.
… човек да е сигурен, че във всеки един момент от пътя си ще може да получи гарантирано тази скорост ...

Не е само това. Просто хората са масово неосведомени що е то електрическа мобилност. А и реално колко често ти трябва средностатистически пътуване на дълго?
Ето от днес. София - Варна с ID4 Pro Performance 77kW.
IMG_8008.jpeg

Не знам кои хора визирате, но тези които могат да си позволят EV са много малка част от обществото. Средностатическият българин ползващ автомобил е адски далеч от електромобилността. Инфраструктура, цена на първоначално придобиване, пробег...
Никаква осведомителна кампания не може да промени това.




thanis
Мнения: 1349
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот thanis » Вто 22 авг 2023 8:43


Колега VWGT, не знам какво точно се опитваш да кажеш, но реално погледнато и чисто нов VW било то и Поло/Голф е непосилна покупка за много хора (Polo-то почва от 40 хиляди)? Не виждам какъв ти е аргумента, този който има пари за А4 Sportline има пари и за Модел 3. Този който има пари за 7-ма серия има пари и за Модел S. Забраната от 2035-та или когато и да я въведат ще важи за нови автомобили за масово производство. Нищо чудно VW/Skoda/Seat да се разцепят допълнително, защото до 10 хиляди бройки на година - това май не важи за теб, като производител. Т.е. аргумента не е до 2035 или имаш електрокар или ходиш пеша.

Arteon R с повечето екстри е 140 хиляди лева. Не знам защо ти се струват скъпи електрокарите. Просто всички автомобили рязко си вдигнаха цените последните 5 години.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот VWGT » Вто 22 авг 2023 9:23


Това, което казвам е, че хората които могат да си позсолят EV са нищожна част от пазара в Бг. Толкова малка, че заради тях никой няма да тръгне да прави свястна ифраструктура и тн. Остава държавата да известира в такава, което ... не е невъзможно, ама :))

И изобщо не съм съгласен, че този който може да си купи А4 ще си вземе просто така Модел3. Това съм го писал много пъти назад, не е въпрос само на пари.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Вто 22 авг 2023 10:03


Хората, които могат да си купят нова кола, са пазарът у нас за нови коли. Каква част са, има цифри за тая работа.

Принципно, говорим за пазара изобщо, а не само за Бг.
Но дори и в Бг се наблюдава голям ръст на EV и има причина за това.

Цената вече не е толкова много по-висока от ДВГ.
Още повече, че можеш да вземеш кола на една, две години и благодарение на голямата гаранция и липсата на обслужване, да караш по-дълго безпроблемно, отколкото с нова малолитражка. Това важи особено за градските коли.

Аз взех на жената Зое 2021г на цена доста под тази за нова, базова средностатистическа въшка (фиеста, клио, тойота някоя и т.н.). 100км ми излизат около 2.4лв. На година върти около 10000км.
Смея да кажа, че единствения проблем ни е, че се бием кой да я вземе и кой ще се татрузи с пасата :biggrin
За голям семеен автомобил все още ми е солено, но наближава и този момент, когато няма да искам да чуя за ДВГ!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот VWGT » Вто 22 авг 2023 13:17


Ти имаш условия за ЕВ и въпреки това си се ограничил само до градски автомобил (което и аз съм си го мислил, признавам). Аз нямам условия. Зависим съм изцяло от инфраструктурата. Транзишъна към ЕВ за такива като мен е меко казано нерентабилен, като добавим и особеностите с инфраструктурата и тн, си е пейниндаасс.

Пазарът в Европа се помпа яко в момента, не случайно субсидиите продължават, защото клиента масово още не е ОК да се прехвърли на ЕВ (не говоря за изключения като Норвегия). А у нас не ги и предлагат, защото няма да променят абсолютно нищо.
Гледам цифрите за БГ и е направо покъртително "Продажбите на електромобили в България са достигнали рекорден досега дял през първите два месеца на годината - 242 от общо 5101 нови коли или над 4.7%. Това показват данните на Асоциацията на европейските автомобилни производители (АСЕА). Растежът за периода спрямо предишната година е над 195%. " Или имаме 5000 нови регистрации (240 са ЕВ-та), срещу 200 000 стари. ... нови+стари ЕВ за 15 години минаха ли 10к тотал у нас, щото до преди два месеца са били 8000? Чудя се кой смелчак е готов да известира милиони в инфраструктура за 200 нови коли на година.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Вто 22 авг 2023 13:45


Гледаш грешните цифри и оттам грешиш в изводите:
Над 4500 електромобила са регистрирани у нас от началото на 2023 г.

https://bnr.bg/post/101858710/ilia-levk ... ktromobili

Предвид новите години и цените, можем да кажем, че това са хора, които иначе биха взели нови ДВГ. Или поне част от тях.
Явно не е пренебрижимо число, а почти колкото новите, цитирани от теб.

А твоите проблеми са точно свързани с инфраструктурата.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот VWGT » Вто 22 авг 2023 14:38


Моят цитат е от Капитал. Сгрешил съм наистина, 240 са за два месеца, т.е. до края на годината ще са ... 2000? все още капка в морето. Твоята цифра показва, че до 2023 всичките ЕВ са били 4000. На %ти ръста изглежда жесток, но аз не бих заложил, че ще се задържи дълго, а като абсолютна стойност ще си остане незначим (мога да се басирам, че до 2030 ЕВтата ще са под 1% от всички автомобили в БГ). Пак продължавам да не разбирам от къде ще се появи този инвеститор, които ще изгради яката инфраструктура у нас.

Проблемите ми са покупната цена, пробега и ифраструктурата. Ако приемем, че инфраструктурата рязко се подобри, мога да си продам пасата и да си купя ЗОЕ. Също така ще трябва да почна да пуша и пия кафе, щото иначе няма какво да правя докато зареждам през 200км. И това не са само мои или бг проблеми ... а на по-голямата част от Европа. Нека да спрат субсидиите и ще видим къде са ЕВтата спрямо пазара. Сега имаме много изкривена картинка.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Вто 22 авг 2023 14:41


VWGT написа: Нека да спрат субсидиите и ще видим къде са ЕВтата спрямо пазара.

Пак там, където са днес :wink


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот VWGT » Вто 22 авг 2023 14:54


Изключено :) Паднат ли субсидиите, цената за крайния потребител на Тесла примерно в Германия ще се повиши с 10 000 евро рязко. Ще продължат ли да ги купуват със същото темпо, едва ли. ТЕСЛА може да реагира, както прави в Китай, но това ще се отрази на приходите, борсата, R&D и тн.
Искам да видя анализ на пазара на втора ръка ЕВ у нас след 5 години и наличната иинфраструктура :) Щото за да купиш нова кола, трябва да се отървеш от старата. За Европа също, ако има :)


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот dobrin » Вто 22 авг 2023 20:47


VWGT написа:Инфраструктура, цена на първоначално придобиване, пробег...
Никаква осведомителна кампания не може да промени това.

За мен е повече от очевидно, че представата за електромобилите и особеностите на ползването им са напълно погрешни.
1. Инфраструктурата в България е достатъчно развита за броя на наличните електромобили. Има над какво да се работи, но темповете на развитие на инфраструктурата според мен дори с малко изпреварват наличния брой електромобили. Пример от неделя, Варна - София, по далеч по-неразвитата северна част на България, когато много хора се прибират от морето, включително и с електромобили. Не съм чакал и минута, намерих свободна станция по средата на маршрута, а имаше и още възможни опции. Значителни средства се предвиждат за финансиране на зарядната инфраструктура в цяла Европа, подобни са нещата и в Америка и Китай.
2. Първоначално придобиване. Има изгодни оферти, които са конкурентни на автомобили с ДВГ със сходни характеристики, включително и втора употреба и т.н. Като добавим и по-евтината поддръжка на подобен автомобил, доста често вноската по изплащане на електромобил (има специални за целта кредити и лизинги) е равна на разходите за поддръжка и гориво на сходен с ДВГ. Изборът става все по-голям, има всякакъв клас и ценови диапазон.
3. Пробегът е важен, но далеч по-важно е при изборът на електромобил да се прецени за какво ще се използва (както и за ДВГ де). Масова е заблудата, че електромобилите са ОК само за града, но това съвсем не е така. С все по-често наличните високоволтови системи на електромобилите и увеличаващата се инфраструктура, зареждането става бързо, а и местата за това са достатъчни. За последната година и два месеца съм изминал 30 000 км с ID4 Pro Performance, пътувах и в Европа, пътувам и много из цяла България.
Освен ако нещо коренно не се промени, броят на електромобилите ще се увеличава все повече и не виждам как това ще се промени, дори в България, където хората имат малко по-ограничени възможности.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот valka » Чет 24 авг 2023 10:15


thanis написа:Т.е. аргумента не е до 2035 или имаш електрокар или ходиш пеша.


Нещо ми се струва, че си се пообъркал. Това, че спират да произвеждат двигатели с вътрешно горене е едно. А не, че след 2035 няма да се движат такива. Ако пък е така, както ти казваш и в момента има фирми в САЩ, Франция...Които на стари автомобили им слагат батерии и им вдъхват нов живот. Аз по-скоро ще закарам моята да и сложат батерия, отколкото да купувам смартфон на колела за 40-100 000 лв.

Ето и една фирма от Великобритания:


Даже не съм сигурен дали им слагат карантии от бракувани Тесли като американската фирма Zelectric.

А тука пича се е отказал от грозните нови електрички и вместо BMW I3... Ето какво е решил да кара в Лондон:



Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Пон 28 авг 2023 6:34


VWGT написа:Изключено :) Паднат ли субсидиите, цената за крайния потребител на Тесла примерно в Германия ще се повиши с 10 000 евро рязко.

Доколкото знам, субсидията в Германия не е 10000 евро..
На повечето места в Европа е около 5-7к евро.
Но и 10000 да вземем за пример - при коли от класа на Пасата, това са 20% максимум. Тоест почти толкова, колкото отстъпка можеше да се вземе преди 2019г. за една Шкода Суперб, примерно.
Цените на EV и ДВГ вече са доста приближени, а скоро ще се и обърнат.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот Кайзен » Пон 28 авг 2023 7:49


Максимално възможната субсидия към момента в Германия е 6750 €.

Актуалната отстъпка в цените на автомобилите се доближава до предишните си нива:
VW - Copy.jpg
VW - Copy.jpg (33.8 KиБ) Видяна 353 пъти

Skoda - Copy.jpg
Skoda - Copy.jpg (29.41 KиБ) Видяна 353 пъти


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Вто 29 авг 2023 10:08


Интересна, поне за мен, статия за очакван бум в търсенето след преминаване на 5% EV от всички коли за дадена държава:
https://carmarket.bg/elektromobili/elek ... qzEN037a1o


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот valka » Вто 29 авг 2023 15:24


А на мен ми е по-интересно последното видео на чичо Скоти (или дядо Скоти) за загуби в Китай.



Тук един също разправя защо не би си взел пак Тесла...Една от причините - защото няма вече да е уникален... Много маймунки с Тесла станали и той вече не бил толкова специален. :d045



Е, в духа на чичо (дядо) Скоти ще кажа, че ей тоя фен на Volvo е сто пъти по-уникален. И всичко си прави сам. :h030



Видеото е 1 час и 40 минути. И е само първата част засега, преди монтирането на EV карантиите. :a045



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта