Собствен внос на автомобил от Европа

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 182
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Нед 19 май 2024 22:09


Добър вечер. От много време си я мисля тази идея - след известно време да се пусна до Австрия или Германия с колата, със закачена платформа на теглич, по възможност по-близка локация, от където да си избера лично аз автомобил, който да си закупя, обслужа още там и докарам в Бг. Съчетано и с удоволствие , обикаляне по нови дестинации с отсядане поне седмица там. Понеже много брички напоследък и измамници джамбази, внасящи най-големите таралясници. А пък човек като си няма братчед или близък приятел вносител, почва да си мисли различни варианти. А щом огледам по немското мобиле има доста добри на вид коли, вероятно от 1ви собственик, нищо общо с нашите обяви. Разбира се и на съвсем други цени. Та по този начин нито ще плащам комисионната на някой джамбази, нито за автовоз, която цена май вече хадхвърля 1000 лв. за превоз от Германия. Гориво, тол такси и какво още друго трябва да платя при превоз на автомобил от страна членка на ЕС - това за моята кола плюс платформата. Знам че масово се внася и на собствен ход, ама така леко рисково, че все пак непознат и не на 100% проверен автомобил може да крие изненади. С автомобил теглен на платформа, де-факто имаме автомобил резерва по време на път, предвид че на закупения са изкарани транзитни номера и е в движение. Има ли колега от форума, правил подобна гимнастика , за какво най-вече трябва да се внимава при самото транспортиране?




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4294
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот tdi fen » Пон 20 май 2024 12:49


а за какъв автомобил става въпрос че да може да се докара на собствен ход


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 182
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Пон 20 май 2024 18:07


Лек автомобил, вероятно комби от сорта на А4 или А6, може и мерцедес, според зависи възможностите. Може и Passat, стига да се намери гледан такъв, с история.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4294
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот tdi fen » Пон 20 май 2024 18:13


Щом ще купиш читава все ще минеш 1500 км с нея според мен по-добър вариант отколкото да теглиш и платформа
п.п с тази платформа ако те срещне немската полиция все ще намери да те глоби за нещо отделно ще те таксуват по-скъпо по пътищата


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот samo_pechka » Пон 20 май 2024 19:19


И с каква кола мислиш да дърпаш тая платформа? Дърпал ли си платформа досега?


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 182
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Пон 20 май 2024 19:24


Ами с моята A4 B6 TDI 131hp, напълно достатъчно да тегли , поне според приятели, които са теглили коли. Аз не съм, нито имам категорията, но ще изкарам. Доста стегната и проверена е колата ми към този момент, почти без никакъв страх бих поел на този дълъг път, макар и стара да е. И да, наистина трябва всичко да е изпипано, за да няма глоби, затова очаквам всякакви препоръки и съвети.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1635
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот MMX » Пон 20 май 2024 19:55


По мои наблюдения в mobile.de в Германия масово колите се изкупуват от автокъщи. Тук там има частни лица, но по-рядко се срещат за разлика от Австрия. Не знам на място какъв шанс има от обява във вестник да изпревариш автокъщите и да стигнеш до "първия собственик" по-бързо. Трябва да си набележиш 5-6 обяви малко преди да тръгнеш или по пътя. Може би е добре да мислиш за вариант Швейцария. И според мен рискувай на ход - с платформата пак има други рискове. А нали уж ще вземаш свястна кола, трябва да се справи с едни 2000км.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 674
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот railfan » Пон 20 май 2024 20:56


Знаеш ли си километрите на съединителя? Ако да - добре, но ако не - не си мисли, че си напълно наред. Колата няма никакъв проблем да издърпа платформата и кола отзад, но ако съединителя е на повече от 60-70 хиляди, аз не бих рискувал да тегля 2000 км с него. Докато си караш колата може да е супер, но като закачиш живота рязко се скъсява и може на път да се наложи да разменяш колите.


thanis
Мнения: 1354
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот thanis » Пон 20 май 2024 21:36


Ако нямаш опит с теглене и тепърва ще изкараш E категгория, недей да скачаш на чак толкова голям залък. Страшно много километри са. И да теглиш платформа, не е като да си караш колата пълна. Също така повечето А6-ци и големите мерцедеси е възможно да не можеш легално да ги теглиш (трябва да си провериш в талона колко ти е максималното тегло на теглене със спирачки + максималното допустимо тегло на платформата). Имаш допълнителни разходи за платформата. Трябва да си сигурен как се обезопасява колата на платформата. Да пътуваш сам, силно непрепоръчително и по-добре да има човек с теб, който да може да те сменя. Да ходиш с твоята кола с платформа до Германия/Австрия или където и да е и тепърва да търсиш и да я връщаш, като това ще ти е първо голямо теглене - лоша идея е. Не че е невъзможно, просто има доста рискове. Ако искаш да донесеш кола и търсиш такава с история, със сигурност - пътя няма да е проблем, да си я караш на ход. Ако искаш да си носиш и други пазарлъци от Европа, слагаш в колата на ход. Нито ще ти е по-евтино, нито ще ти е по-лесно, нито ще има някакаква генерална полза. По-добре лети до там и си вземи локален рент-а-кар за градовете от колкото да се мъкнеш с твоята кола с платформа.

Най-малко, като те види полиция сам с платформа да се прибираш. Ще те спират за проверки, дет се казва просто така.


Потребителски аватар
maniac_55
Мнения: 182
Регистриран на: Съб 31 мар 2012 13:33
Автомобил: A4 8E5 TDI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот maniac_55 » Пон 20 май 2024 22:02


Определено няма да съм сам, да, ще се намери някой за смяна. Да, всички рискове ще се обмислят добре, преди всичко. Като че ли по-добре варианта на собствен ход, като преди потегляне наобратно, обслужване да се направи още там.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот samo_pechka » Пон 20 май 2024 22:06


maniac_55 написа:Ами с моята A4 B6 TDI 131hp, напълно достатъчно да тегли , поне според приятели, които са теглили коли. Аз не съм, нито имам категорията, но ще изкарам. Доста стегната и проверена е колата ми към този момент, почти без никакъв страх бих поел на този дълъг път, макар и стара да е. И да, наистина трябва всичко да е изпипано, за да няма глоби, затова очаквам всякакви препоръки и съвети.

Сега...отде да започна..
Първо адски неподходяша кола за дърпане на платформа, дори за 500км, какво остана за 2500км. .
Второ няма вариант документално да е с позволена маса в състав , подходяща за платформа. Колата която мислиш да качиш на платформа ще тежи минимум 1.5 тона, ако не и 1.7 тона,. Празна. Самата платформа - сложи поне 550-600-650 кила. За да си "стабилен" отсякъде пред пагона, трябва платформата да е с обща маса ориентировъчно 2.5 до 2.7 тона. Погледни какво пише в талона ти , ремарке с колко кг обща маса имаш право да дърпаш. Вероятно до макс 1700кила . Още един тон липсва.
На ауди урод душегуб му дават 2100кила, до макс 2300 кила да дърпа . Та може да бъдеш сигурен , че на тая четворка е под тия кила. Ако ще и куатро да е.
Търсиш друга подходяща ( и тежка ) кола от рода на джип ли, бус ли, на които им е позволена маса за дърпане над 2.5 тона ( ако не и повече, според общата маса на ремаркето) . Щото набарат ли те унгарците, ще платиш още една кола и ще се возиш с влака.
За курса ще го оставим без коментар . Не е проблема в карането на самия курс, а липсата на тренинг , опит в тегленето на тежки ремаркета.
Отделно наема на седмица за тая платформа, отделно таксите , винетките ( всичко по 2 )
Тегля ремаркета от 30 години. Имам и категория до 3.5т ремарке.
Един съвет: най-добре на ход.
Или си търсиш човек обигран, с подходящ транспорт.
Отделно и човек не бива да таи надежди, че набелязаната кола ще го чака. Аз съм имал случай кацам със самолет , отивам на адрес и колата продадена един час преди да се появя.
Успех.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4294
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот tdi fen » Пон 20 май 2024 22:23


чак обслужване предполагам имаш предвид най-много да и смениш маслото за спокойствие


gadnyara
Мнения: 269
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот gadnyara » Пон 20 май 2024 23:47


Разтърсих се да видя колата колко може да тегли ... и вече колега по-горе е написал. Няма шанс с тази кола да влачите законно ремарке с подходящи параметри. Още на тръгване ще се намери съобразителен орган да разгледа документите. И да, колегата е прав, точно унгарците ще прегледат всяка подробност. Добавям и австрийците, те имат навици да теглят (мерят тегло).

Но при положение, че имате втори шофьор, за какво е платформата?! Ремарке ще забави доста прехода, трябва да се подбират местата за престой/спане, в някои случаи е трудно да се стигне до адрес или пък да се обърне посоката. И категория нямате...

Две коли се прибират прекрасно на ход. При авария могат да се дърпат, може да се ходи до магазини за части, консумативи. А на отиване още по-лесно с двама шофьори в колата, с лек напън и допустими нарушения на скоростта, първото спане може да е много близо до набелязана точка с оферта. Този вариант е оптимален за човек без опит. И с най-малко риск.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12831
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 21 май 2024 8:34


Тия дни в Сурат тефтера имаше клип от Унгария. Два буса със свалени номера, единият, Джъмпер от 2015 година поколението, вторият беше Спринтер, и той новичък. И двата бяха с платформи. Джъмпера без DPF филтър, оня със Спринтера нямал лиценз.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4294
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Собствен внос на автомобил от Европа

Мнениеот tdi fen » Вто 21 май 2024 8:44


точно мой познат ми се беше оплакал че му искат винетка или тол такса за камион защото буса с платформа и автомобил превишава 3.5 T



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта