Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
emohrisstov
Мнения: 1487
Регистриран на: Съб 18 мар 2006 14:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Село София
Контакти:

Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот emohrisstov » Нед 16 авг 2015 12:30


Здравейте колеги!

Искам да бракувам непрехвърлен автомобил, възможно ли е и какви са стъпките?

Поздрави!




Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот lokva » Нед 16 авг 2015 12:41


Бракуването става с пълномощно от собственика по талон, бележка за платен данък и номерата наа колата. с тях се ходи в Кат


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот 110afn » Нед 16 авг 2015 12:45


Възможно е да го бракува собственика по талон с двата номера, талоните и бележка за платен данък.
Ако си го купувал преди време с договор и стария собственик си го е "махнал" от главата в данъчното и КАТ влизаш в голям филм.


Salvatore
Мнения: 140
Регистриран на: Пет 03 юли 2015 23:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот Salvatore » Нед 16 авг 2015 13:28


Какъв данък за бракуване...къде го пише това?


Потребителски аватар
emohrisstov
Мнения: 1487
Регистриран на: Съб 18 мар 2006 14:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Село София
Контакти:

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот emohrisstov » Нед 16 авг 2015 14:08


Благодаря за отговорите колеги.

Колата е купувана 2006та и не е прехвърлена. Имам договор-а за покупко-продажбата. Само с него има ли вариянт да я дам на Надин примерно?


Потребителски аватар
vili_gti
Мнения: 167
Регистриран на: Пет 04 мар 2011 18:00
Автомобил: Golf 2 RWD 1.8T NOS
Двигател: 1.8T
Местоположение: Sofia

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот vili_gti » Нед 16 авг 2015 19:22


emohrisstov написа:Здравейте колеги!

Искам да бракувам непрехвърлен автомобил, възможно ли е и какви са стъпките?

Поздрави!

Принципно с договора трябва да го прехвърлиш на твое име и след регистрация в данъчното и заплащане на всичко дължимо до момента (глобите за забавяне за прехвърляне в КАТ + глоба в данъчното за закъсняване за записване + лихвите от данъците и данъците до сега) може да я спреш от движение и с квитанцийте за платен данък и номерата право в КАТ. Това е редовният начин. Предполагам че и НАДИН биха я взели така, но едва ли биха те отървали, тъй като при евентуална комуникация м/ду КАТ и данъчните (говориме за в бъдеще) биха успяли да те открият и тогава става още по-дебело. Разбира се това не е ясно дали ще стане скоро все пак сме в БГ


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот Presli82 » Нед 16 авг 2015 19:37


КАТ и данъчното вече имат комуникация. Така че 'бъдещето' изобщо не е далечно.


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот slaveiko67 » Нед 16 авг 2015 19:52


А каква е причината да се бракува официално автомобил,който не е на твое име по талон?Старият собственик би трябвало да го е отчислил от данъчното и евентуалноко от КАТ.Ако е така,той си е оправил нещата откъм дължими данъци...А кой орган/държавен/ знае,че колата е вече твоя и ти дължиш данъци,глоби и др.при условие,че колата е със старите номера и талони,водещи се на стария собственик?И единствената нформация за теб като нов собственик,може да се извади от копията на договора за покупко-продажба,който е представил в данъчното и КАТ старият собственик,а доколкото знам,тази информация не е актуална,докато новият собственик не декларира в данъчното,че е собственик на въпросният автомобил... :screwy


Потребителски аватар
vili_gti
Мнения: 167
Регистриран на: Пет 04 мар 2011 18:00
Автомобил: Golf 2 RWD 1.8T NOS
Двигател: 1.8T
Местоположение: Sofia

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот vili_gti » Пон 17 авг 2015 18:38


slaveiko67 написа:А каква е причината да се бракува официално автомобил,който не е на твое име по талон?Старият собственик би трябвало да го е отчислил от данъчното и евентуалноко от КАТ.Ако е така,той си е оправил нещата откъм дължими данъци...А кой орган/държавен/ знае,че колата е вече твоя и ти дължиш данъци,глоби и др.при условие,че колата е със старите номера и талони,водещи се на стария собственик?И единствената нформация за теб като нов собственик,може да се извади от копията на договора за покупко-продажба,който е представил в данъчното и КАТ старият собственик,а доколкото знам,тази информация не е актуална,докато новият собственик не декларира в данъчното,че е собственик на въпросният автомобил... :screwy

Ами в КАТ не може да се спре от движение автомобил, който не е на твое име, при положение че нямаш генерално пълномощно най-малко. Ако имаш следват квитанций за дължимите данъци. Старият собственик няма работа да отчислява автомобила си от КАТ. Неговата работа е да отпише колата от данъчното, за да не му текат на него данъци, но отписвайки колата си с договора, в него е опоменат кой е новият купувач. И така може да се разбере кой вече е новият длъжник.


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот slaveiko67 » Пон 17 авг 2015 19:13


И така може да се разбере кой вече е новият длъжник.[/quote]

Тук вече има малко тънкости,които трябва да се разяснят от юрист...А аз не съм.Но от опит знам,че дължиш данък след като регистрираш колата на свое име в КАТ/което не е никак правилно/.Вече и в Монтана данъчното и КАТ имат връзка и в момента,в който вземеш талона и номерата си цъфнал и в данъчното.Но дали някой в данъчното прави справка при отчисляването на колата от стария собственик-на кого е прехвърлена и от къде е...? Не вярвам в момента да е така...Но утре ще направя разходка до данъчното за прясна и надявам се достоверна информация.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот myrshavija » Пон 17 авг 2015 19:23


vili_gti написа: Старият собственик няма работа да отчислява автомобила си от КАТ.
Грешиш. Длъжен е. Дали се спазва и дали се санкционира, когато не се спазва, е отделен въпрос.


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот slaveiko67 » Пон 17 авг 2015 20:03


След бърза телефонна справка със служител в данъчното в Монтана,ми беше обяснено следното:
При регистрация в КАТ на кола/нов внос или с БГ регистрация/ инфото за новия собственик си идва в данъчното в 20 дневен срок по техни си канали,мрежи или не знам как се казва...Новият собственик не е длъжен да се разкарва и до данъчното за да декларира,че е собственик на автомобила.Интересно ми стана,че данъчното в Монтана/примерно/ няма връзка с данъчното в Шумен/пак примерно/ и не могат да проверят дали е платен данъка за текущата година и ако е платен отчасти-до кога...Съответно не могат/или не искат/ да проверят дали колата е отчислена от данъчното в Шумен :screwy Та новият собственик трябва да има и бележката от Шуменското данъчно/трябва да се изисква от старият собственик при нотариалната сделка/,с която да удостовери до кога е платен данъка.Иначе си дължи данък от момента на регистрация в КАТ,а той може вече да е платен от старият собственик.
И за колегата,който сподели,че старият собствени няма работа в КАТ да отчислява колата и от там...
В КАТ колата се отчислява с нотариалният договор за покупко-продажба.Служителите в КАТ вкарват в системата и данните на новият собственик и понеже имат вече връзка с данъчното,то в срок от 20дни би трябвало да излезе инфо в данъчното,че новият собственик се е сдобил с кола,мотор или там каквото се кара с номер издаден в КАТ.И от този момент новият собственик почва да дължи данък...Ако е платен за текущата година от стария собственик-О.К.Почва да дължи от следващата година.За неспазване на сроковете за пререгистрация в КАТ си има глоби,с неизвестни за мен стойности...И те така...
И накрая...ако всичко това е вярно и най-вече-се прилага на всякъде,бих казал с две думи...НЕМА МЪРДАНЕ!!!


Потребителски аватар
vili_gti
Мнения: 167
Регистриран на: Пет 04 мар 2011 18:00
Автомобил: Golf 2 RWD 1.8T NOS
Двигател: 1.8T
Местоположение: Sofia

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот vili_gti » Пон 17 авг 2015 21:39


myrshavija написа:
vili_gti написа: Старият собственик няма работа да отчислява автомобила си от КАТ.
Грешиш. Длъжен е. Дали се спазва и дали се санкционира, когато не се спазва, е отделен въпрос.

До сега съм продавал няколко коли и никога не съм ги отчислявал в КАТ, както и никога нотариус при прехвърлянето на автомобила не го е споменавал (за справка нотариуса казва че имаш 10 работни дни за пререгистрация - важи за новия собственик както и 1 месец за да я запише в даничното след това подлежи на глоби, и съм чул да казва на стария собственик че трябва да я отчислява данъчното, но не и за КАТ). Може и да греша.
Но при отписване на колата от данъчното от стария собственик, от договора се вижда кой е новия собственик. След като са свързани данъчното и КАТ би следвало в КАТ да постъпва информация за новия собственик. Защо тогава трябва да се отчислява МПС-то от стария собственик в КАТ?


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот radi_nrj » Пон 17 авг 2015 22:55


Ако новия собственик е съвестен и я регистрира в законовия срок на негово име автоматично се отчислява. Иначе си длъжен да си я отчислиш ако нямаш доверие на купувача :biggrin Аз и 3-те коли дето съм продал лично съм ги видял със сменени талони и затова не съм отчислявал.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Бракуване на непрехвърлен автомобил?

Мнениеот myrshavija » Вто 18 авг 2015 5:40


vili_gti написа:Защо тогава трябва да се отчислява МПС-то от стария собственик в КАТ?
Защото така пише в закона.
Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: elpasog_ и 45 госта