Пасат б5.5 1.8т AWT комби 2004г. Странно тропане след смяна на задни амортисьори

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
vergo84
Мнения: 32
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 9:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Пасат б5.5 1.8т AWT комби 2004г. Странно тропане след смяна на задни амортисьори

Мнениеот vergo84 » Вто 16 юни 2020 21:48


Здравейте, колеги!
Не влизам във форума никак често, но ми се случи нещо странно и имам нужда да споделя с вас, с надеждата да ми дадете идея как да оправя нещата.

Имам пасат комби 2004г., 1.8т AWT, който закупих преди 3 години. Като цяло съм доволен от колата, но още, като го взех, ми се стори, че колата доста се клати отзад и сякаш задните амортисьори са омаслени. Направих тест на машина преди околко година и отзад вдясно показа околко 46 %, за разлика от другите колела - 50 и нещо процента.

Преди околко 2 месеца реших да сменя задните амортисьори. Отидох в сервиз и поръчахме Закс, заедно с тампоните и всико друго.
След смяната обаче, на път с неравности, отзад вдясно започна едно потропване. Не е силно, сякаш като хлопане. Не е на метал, като че ли на пластмаса. Сякаш на по-големите неравности(легнали полицаии) шумът го няма. Когато клатя колата отвън, не се чува, а само когато има движението нагоре-надолу на колелото
В резултат на това отидох в сервиза и ми смениха десния амортисьор и тампон с нови, но тропането остана. След това разменихме левия амортисьор с десния и отново без резултат.
Изпразнихме всичко от багажника(вкл. щората) и отново същата работа. Разглабях корите отзад в багажника,няма нищо съмннително.
Возихме се в багажника и тропането сякаш се чува горе вдясно.
По някое време забелазвахме, че пластмасовата част, която е за защита от прах на амортисьора, като я подбутваш издава звук, много наподобяващ потропването. Фиксирахме го с парцал и отново тествахме, проблемът остана. А и от другата страна е същото, но не тропа така. Автомонтьорите ми казаха, че според тях не е от амортисьорите и си тръгнах.

В следващите няколко дни и седмици, свалях няколко пъти задна дясна гума, за да оглеждам, с надеждата да открия къде е проблемът - да видя нещо счушено, скъсано и т.н., включително пробвах да натягам амортисьора, но всичко си беше ок.
В даден момент забелязах, че долната подложка на пружината отдясно е скъсна и отидох в сервиза и я сменихме.
За съжаление проблемът остана.

Като цяло колата отзад няма кой знае какво - амортисьор с тампон, пружина с подложки, греда с тампони за носачите и може би нещо като стабилизираща щанга(метален прът успоредна на гредата). Автомонтьорът ми каза, че тампоните на носачите изглеждат много добре и не би трябвало да е от тях.

Общо взето това е. Не мога да си обясня откъде идва това тропане. Не е силно, но е неприятно, дразня се много. На хубав път не се чува. Прилича ми на като тропане на амортисьора, но нали разменихме левия с денисия?! Включително почнах да си въобразявам някакви неща като напимер, че има проблем някъде горе, където се захваща амортисьора с винтовете и т.н. Доколкото разбрах обаче, там няма нищо, освен едни дупки за винтовете.
Направо ми писна! Колата изглежда добре,а като се качиш- каруца! Не искам да оставям нещата така.

Някой имал ли е подобен случай и имате ли идея къде може да е проблемът?

Предварително Ви благодаря!

Вергил




Потребителски аватар
vergo84
Мнения: 32
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 9:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот vergo84 » Вто 16 юни 2020 21:49


Искам да добавя също, че като се качат повече от 2ма и има и нещо като скърцане отзад на неравностите...


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7665
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот goppa » Вто 16 юни 2020 22:11


Тампоните на стабилизиращата щанга.


Потребителски аватар
vergo84
Мнения: 32
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 9:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот vergo84 » Вто 16 юни 2020 22:14


Да и това ми хрумна, но не знам дали мога да ги видя, като вдигна колата. Щангата е над гредата, на малко труднодостъпно място, но ще опитам да ги погледна.
Благодаря!


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот silent » Сря 17 юни 2020 7:25


На мен заден десен тампон се счупи в движение слава богу на малка скорост и задния мост се откачи от купето!!! ....като се има впредвид какво може да стане ако това се случи при висока скорост то аз на твое място с неизяснен проблем в задния мост бих ги сменил ако не за друго то превантивно....При старите модели подобно нещо няма как да се случи ..но тук това е реална възможност която преживях за съжаление и още една причина да не обичам тази кола......


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот samo_pechka » Сря 17 юни 2020 11:07


Компонент номер 2 . Смени ги . Ляв и десен . Може да разбереш лесно кой точно е, като се осовбоди моста от амортисьорите отдолу . Натискаш надолу моста един път отляво и втори път отдясно , това на повдигната кола, все едно искаш да вадиш пружините . От едната страна ( може и двете да е вече ) ще излезе без много зор пружината , това е повредената страна. Ако с по-голямо натискане надолу излиза с клизма пружината , това е здравата страна.
П.п. не мога да опиша точно , но аз ако пипна моста, веднага ще преценя дали е оттам и коя е страната :redface .
1.png
1.png (47.89 KиБ) Видяна 3237 пъти


Потребителски аватар
vergo84
Мнения: 32
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 9:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот vergo84 » Сря 17 юни 2020 13:48


Благодаря ви много!


Потребителски аватар
vergo84
Мнения: 32
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 9:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот vergo84 » Сря 17 юни 2020 13:50


В сервиза уж казаха, че са ок, но явно ще трябва да работя на принципа: едно по едно до отстраняване на проблема.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12831
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Странно тропане след смяна на задни амортисьори - Пасат б5.5 1.8т

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 17 юни 2020 19:45


Цената комплект на този възел с прилична отстъпка е около 85лв. Има и само тампон,27-8лв. Но беше някаква неизвестна за мен марка. От Ауто Хелп е тампона.


feliksa
Мнения: 1
Регистриран на: Сря 27 сеп 2023 11:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат б5.5 1.8т AWT комби 2004г. Странно тропане след смяна на задни амортисьори

Мнениеот feliksa » Сря 27 сеп 2023 11:38


имам същия проблем смених амортисъори и пак е така и има гадно лопане в дясно,тампони ли да сменям на моста



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта