пасат б5 98г. задна дясна врата

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

пасат б5 98г. задна дясна врата

Мнениеот drago_tr » Съб 16 апр 2011 19:15


Здравейте. Тъй като от доста време се каня да разглобя задната дясна врата, тъй като с вагкома ми даваше грешка в бравата, та днес реших да я почвам. По темите от форума успях да се справя с разглобяването и се оказа че някои от пътечките на платката бяха доста корозирали а една си беше прекъсната направо. След работа с поялника ги възтанових и работата тръгна. Но.....възникнаха някои въпроси в процеса на работа и понеже не ми е ясно искам да попитам:
1. След като отворих бравата с платката, изпадна ето това болче:

Изображение

Къде ли не му търсих мястото но така и не намерих къде се слага...така че слагам още една снимка на бравата ако някой знае да ме насочи от къде е изпаднало, като го огради в кръгче на долната снимка

Изображение

2.Като се мъчех даа откача стъклото, успях да счупя водача :dummy:

Изображение

...та въпроса ми е колко е важен този водач и дали може и без него....а ако е много важен, да семъча с нещо да го лепя :banghead:

И третия ми въпрос е: Когато се сваля дръжката на бравата, и от вътрешната страна има една ламарина която законтря за да не изпада. Да ама при мен при всеки опит да събера бравата и тая пущина все пада....сигурно има някаква хватка как да стане :roll:

Предварително благодаря на всички оказали съдействие за решаването на тези проблеми :bowdown




Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот vaskoto1 » Съб 16 апр 2011 21:28


гледай на снимката над бялата зъбчатка. ще го видиш това, металното.
водача е важен. търси друг. няма да стане с лепене.
ламаринката на бравата все ще пада, ако не си я монтирал правилно след първото падане. за да го направиш това трябва да свалиш цялата дръжка. иначе на сляпо няма как да я нахлупиш. дръжката се сваля гадно, по точно не гадно, а с чалъм... не мога да ти го напиша-трябва да ти го покажа...


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот drago_tr » Съб 16 апр 2011 21:42


Тези винтчета са 2...нали?...едното е под бялата зъбчатка...а другото къде казваш че е? :roll: При мен са 2...второто от къде е? :banghead: А за дръжката опитай да ми кажеш...мисля че ще се справя :да:


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот drago_tr » Нед 17 апр 2011 11:04


Колеги...няма ли някои такава разглобена брава да каже къде са местата на тези винтчета...за едното е ясно...но за другото :banghead: :banghead: ...от сутринта си блъскам главата и не мога да му измисля мястото на едното.

Помагайте защото снощи колата ми седя отключена на двора цяла нощ :cry:


Потребителски аватар
kirhadj
Мнения: 719
Регистриран на: Съб 19 май 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот kirhadj » Нед 17 апр 2011 13:16


Ако не се лъжа, че беше доста отдавна, това трябва да се навие на другата част, така че главата на винта да влезе в отвора на бялата пластмаса отдясно на снимката. Не съм на 100% сигурен, защото разглабях бравите преди 4 години и нямам снимки от тогава.
Успех


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот drago_tr » Нед 17 апр 2011 16:19


kirhadj написа:Ако не се лъжа, че беше доста отдавна, това трябва да се навие на другата част, така че главата на винта да влезе в отвора на бялата пластмаса отдясно на снимката. Не съм на 100% сигурен, защото разглабях бравите преди 4 години и нямам снимки от тогава.
Успех

Не става там...опитвах го...а и от горния край няма къде да се завие :banghead:


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот fichtenweg » Вто 19 апр 2011 0:43


На други брави (мисля че предни, които външно изглеждат по същия начин) оградените места са част от механизъм, който подава информация чрез други две ключета. Ухото (или отворът на бялата пластмаса отдясно на снимката) премества лост, чиято опорна точка представлява главата на въпросния винт - завит в средната отбелязана позиция.
Предполагам че при сглобяването тези два винта се поставят независимо от това дали целта е брава за предна или задна врата.
Както и предполагам че дори и след като не си поставил въпросния винт, така сглобената брава си работи, по простата причина че на тази брава този винт е без функция.
Изображение

Що се отнася до тази част:

http://www.passatworld.com/forums/showt ... p?t=257726

Изображение

Този полупръстен се поставя така че дълбокия му прорез да попадне в главата на винта.
Завиването на винта завърта този полупръстен (по часовниковата стрелка - ако се гледа откъм вътрешната част на вратата) така че срещуположно намиращите се във вътрешната му част контри минават зад едни издатини (пъпки) на цилиндричната част на капачката като по този начин законтрят капачката/патрона.

Последна промяна от fichtenweg на Пон 25 апр 2011 8:01, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот fichtenweg » Вто 19 апр 2011 8:56


Снимката е много малка, но все пак на ръба на цилиндъра в горната част се вижда една от пъпките зад които минават тези контри. При мен се наложи съвсем леко да закривя контрите от едната им страна, така че да могат да заходят зад пъпките, иначе все изтърваха.
След като пръстенът освободи капачката не виждам какво друго може да го задържи така че да не падне във вратата. По много теми (предимно на английски) пише да не се развива докрай - което за мен няма смисъл. Или се освобождава капачката или не, междинно положение няма, така че после все се налага да се поставя този пръстен обратно. Иначе аз успявам да го поставя така - винта се завива до положение в което контрите на пръстена докосват пъпките на капачката, след което пръстена се притиска плътно към вътрешността на вратата (може би най-лесно с чужда помощ), така че когато се завива винта контрите да започнат да избутват пъпките и в крайна сметка да попаднат при дозавиването зад тях - с което капачката е окончателно фиксирана така че да не може да се извади отвън.

Изображение

По въпроса за водача и аз смятам, че самия детайл не позволява поправка. Ще трябва да търсиш друг, но не се сещам как точно изглеждаше целия механизъм и дали може да се сменят отделни съставни части.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот drago_tr » Сря 20 апр 2011 14:51


И такааааа......сглобих вратата.
1. Полусферата я монтирах като разглобих и извадих цялата дръжка. Елементарно е но както ме подсети ваското1.....има си чалъм за сваляне.
2. Болчето не му намерих мястото, и събрах всичко без него. Бравата си работи перфектно, но ще си го запазя ако разглобявам някоя друга брава , и вниматено ще следя дали и от къде може да изпадне.
3. Колкото до водача....прозореца си се сваля и качва нормално....според мен може и с отчупен водач, тъй като следих поведението му при движение на стъклото, и трябва да ви кажа не е от съществено значение....поне на мен така ми се стори.
:applause:


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот fichtenweg » Сря 20 апр 2011 15:42


Е, то зависи колко си го счупил водача, явно при теб поне засега не се влияе от движението. Пък и като цяло стъклата на задните врати се свалят/вдигат по-рядко в сравнение с предните. Иначе браво че си се преборил с този пръстен - мен това ми беше по-трудно отколкото изваждането и поставянето на двете пластмасови втулки, които фиксират стъклото към водача.


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 789
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот KGL » Сря 20 апр 2011 15:57


Светльо, има си трик за втулките на задното стъкло. Ваското ми го каза.
Първо вкарваш втулките в стъклото и после го пускаш да щтракне във водача.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот drago_tr » Сря 20 апр 2011 16:44


KGL написа:Светльо, има си трик за втулките на задното стъкло. Ваското ми го каза.
Първо вкарваш втулките в стъклото и после го пускаш да щтракне във водача.


Аз втулките не ги сложих така..използвах обикновенни остри клещи и никаква трудност не срещнах. Но този номер не го знаех както го е описал колегата....следащия път ще опитам така :beer


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот fichtenweg » Сря 20 апр 2011 18:53


:mrgreen: Аз точно за това съм писал, че ми е било по-трудно с полупръстена отколкото с пластмасовите втулки. Поначало ползвам следния метод, но не го постнах защото си мислех че или не се предпочита или повечето го знаят:

Част от описание на процедурата, което съм давал миналата година

==========================================================
При сглобяването най-добре втулките се поставят като докато спускаш стъклото малко преди да легне най-долу го наклониш встрани до упор, така че отворът на стъклото да остане извън шината - така е директно достъпен и можеш да поставиш заедно двете втулки. Хубаво е ако имаш някакви тънки ръкавици, с които да можеш да боравиш с дребни предмети, така ще се предпазиш по-добре. Ако ли не, просто по-голямо внимание с металните ръбове.

Преди да ги поставиш вкарваш малката долу горе наполовина в голямата, след което слагаш голямата в стъклото и натискаш малката така че докато голямата влиза в отвора, малката да влезе по цялата си дължина, след това ако има нужда ги донаместваш да се подават равномерно от двете страни на стъклото. Двете втулки имат малък процеп, (не са пълен цилиндър) което позволява на голямата леко да се отвори а на малката леко да се свие, като по този начин образуват клин, за да не може самопроизволно да изпаднат от отвора.

После повдигаш стъклото и го спускаш бавно, докато опре в пластмасовия носач. След това само леко го натискаш надолу докато пиновете кликнат в отвора на пластмасовия носач. Ако при разглобена врата погледнеш пластмасовия носач на стъклото в профил , ще видиш че има V образна форма и нещо като улеи които водят пиновете при натиск отгоре да се заклинят точно в предвиденото им място. Всякаква борба с жилото, шината и тесния процеп на пластмасовия носач е абсолютно излишна и в последствие дори изглежда абсурдна.

По този начин се поставят стъклата във фабриката (Единствената разлика е, че фабриката не си играе да разглобява). Долу пишат че е хубаво това да се прави на топло, но така или иначе предполагам че няма да разглобяваш вратата навън в студа.

В началото и аз много се мъчих с какви ли не куки и свински опашки , резулатът беше много похабени нерви и пот в юлската жега. Веднъж като поставих пиновете по този Factory Install не исках да чуя за никакъв друг метод. Наложи ми се после още 3-4 пъти да разглобявам заради бравите, но впоследствие застопоряването на стъклото стана най-лесната част от процедурата

Ето това е моят начин, на английски:

• Factory install (Thanks Old_School!)

1. After sliding the window through the weather stripping, go ahead and place both pins in the window hole and let it rest on top of the window clip.

2. Take a deep breath, and gently (but forcefully) push down on the window. The window clip will spread and the pin will snap into the clip holes as long as it's lined up correctly. Sounds crazy, but it works. I wouldn't do it if it was too cold outside. In fact, the warmer the better. I was told this is how the factory did it. Worked for me as well.
==========================================================


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот fichtenweg » Пон 13 юни 2011 9:23


Ако на някого е останал излишен капак от брава на лява врата, който да съдържа най-вече лилавата част (не е задължително да бъде в същия цвят)

Изображение

нека се обади.

Всъщност не съм сигурен дали същият елемент от десни врати ще свърши работа (би трябвало да е огледален на този който ми трябва), както и дали същата част от задни врати е еднаква като при предните.


Потребителски аватар
zaro
Мнения: 2035
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 10:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задна дясна врата на пасат б5 98г.

Мнениеот zaro » Чет 16 юни 2011 14:00


И аз имам проблем с тази врата, преди две седмици разглобихме всичко, оказа се платката, имаше кофти спойки, оправихме ги , почистихме всичко точно, проверихме моторчето си работи, проверихме да няма прекъснати кабели, ключетата цъкат, сглобихме и работи точно 3 дена и пак старата песен :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: писна ми от тая врата вече окончателно.
Поне се отключва и заключва ръчно де, че преди като се заключеше няма отваряне :)



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tdi fen и 37 госта