VW Passat B5 1998 потъва педала на спирачките, свети ABS

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

VW Passat B5 1998 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Нед 04 сеп 2011 14:01


Айде и аз да посламя малко с ABS проблемите. Видях, че има доста изписано но май точно тази комбинация от проблеми не срещнах.

Преди половин година смених предни накладки. Имах ръбове на дисковете, но не много големи. Педала потъваше леко и предплагах, че ще се оправи след няколко дни. Това така и не стана дори преди няколко месеца светна за пръв път ABS лампа заедно с една удивителна. След това угасна, докато след време не почна все по-често и по-често да свети. В момента преобладава светенето и съответно абс няма. Ако се случи да намалявам и абс-а да свети и точно в този момент да угасне лампата, педала се вдига почти догоре и съответно се получава доста непредвидено рязко спиране. След отпускане на педала и следващо натискане - проклетия педал пак потъва почти до край.
Всеки, с който се консултирах казваше 100% помпа на спирачките, но аз все си мислех че не е от това и така и се оказа. Първо пробвахме многократно обезвъздушаване, правихме такова и с машина с високо налягане, но без резултат. Сменихме помпа на спирачите - пак педала пропада. Аз предполагах, че абс-а свети от пропадащия педал, но май ще се окаже проблем с абс-а. При диагностика показва, че няма връзка с абс модула. Четох за тия проклети бошови модули за запояването им и как после пак се прецаквало. Изглежда че има проблем в електрониката на абс-а заедно с прецакана помпа на абс. Важно уточнение е, че педала пропада при всички положения. Като напомпам педала се вдига.
Въпроса ми е дали потъването на педала може да е от абс помпата или идеи от какво друго може да го прави. Пробвахме 3 абс модула от пасат, но се различаваше само последната буква и не ставаха.




Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Потъва педала на спирачките, свети ABS лампа

Мнениеот niks76 » Нед 04 сеп 2011 16:31


напиши си номера на abs модула,макар че нормално педала не пропада и НЕ зависи пряко от работещ или неработещ аbs


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: Потъва педала на спирачките, свети ABS лампа

Мнениеот Dan4ote » Нед 04 сеп 2011 20:34


8E0 614 111P


Потребителски аватар
vlladii
Мнения: 151
Регистриран на: Нед 25 май 2008 22:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Потъва педала на спирачките, свети ABS лампа

Мнениеот vlladii » Нед 04 сеп 2011 22:33


Колега щом при светване на АБС лампата, и последвало тестване с дигностика и показващ проблем ,че няма комуникация с модула 100% съм сигурен, че имаш проблвем с електрониката на АБС са и по точно прекъснатата маса.Вече 10-тина модула такива съм поправил но винаги при тях пробема беше че нямаше АБС колата и постоянно светеха лампите, при някой от модулите можеше да се случи и от време на време да проработва модула и АБС са като дадат на контакт тези прекъснатите аломиниеви нишки които са маса на електрониката.Но това проработване
винаги е било за малко време.Но никой не е имал и двата симптоа като теб с потъване на педала на спирачката.


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Пон 05 сеп 2011 7:00


Аз се чудя дали не потъва педала от тази помпа на абс-а. Това ми е основния проблем, че така е опасно да карам.


rudoni
Мнения: 2091
Регистриран на: Пет 01 юни 2007 8:51
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот rudoni » Пон 05 сеп 2011 21:47


смени хидравличната (обикновена,механична) помпа!около 100лв. не рискувай!


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Пон 05 сеп 2011 22:26


Това коя помпа е, тази за спирачките ли? Ако да - нея съм я сменявал с нова и не се получи.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот niks76 » Пон 05 сеп 2011 23:16


елементарно ще разбереш дали е от АБС-а-извади му бушона или направо откачи клемата от модула :idea:


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Вто 06 сеп 2011 11:04


Oткачих буксата от АБС модула, но никакъв резултат - педала потъва. Направо не знам какво да го правя


Потребителски аватар
slavi13
Мнения: 103
Регистриран на: Нед 08 май 2011 19:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: irlandia

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот slavi13 » Вто 06 сеп 2011 21:19


дефектна помпа, няма от какво друго да е. при неработещ двигател, ако е твърд и при задържане потъва бавно, не се чуди ами сменяй, ако не потъва и запалиш двигателя, трябва да потъне, но не до долу. Или в крайна сметка имаш въздух който не си изкарал. Иначе колегата е прав, за да отхвърлиш абс,а като проблем в случая му свали предпазителя. Ако при тестването нямаш връзка с абс модула, (със словен предпазител естествено) значи той е причината (моят го смених за 120Е и се оправи)


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот zfa159 » Вто 06 сеп 2011 21:30


това с предпазителя си заслужава да се пробва,ниначе може и нищо да не стане и проблема да не е в новата помпа (като нищо може и да е дефектна,де).Имал съм следния случай - когато сменят предни накладки,не отвиват цифката,за да изтече течността от там,а направо с юнашките клещи или с яка отвертка,прибират буталото навътре (за да се сложат новите накладки,трябва да се свие),при което се създава обратно налягане в системата в посока от апарата към помпата и това разказва играта и на АБС-а и на помпата.Не винаги и не на всички коли,но вече на няколко ми се е случвало - на еднатъа резултата беше пре*бан хидроблок на АБС-а (същите симптоми като при колегата,само че на Ауди А4,което дефакто е 1:1),при другите две,обърнати гумички на спирачна помпа.
Ако и на колегата са му причинили същото,тогава твърде вероятно блока на АБС-а е пътник и като хидравлична част. Цаката за да не се случва това е,да се свива или с развита цифка,за да си изхвърля течността от там или по-бавничко,за да не обърне гумичките.
Също така ако системата е оставена без спирачна течност поради някаква причина,тогава обезвъздушаването на АБС-а е кошмарно..не става нито с помпане,нито с машина....на един пуст Голф 3 си играх една седмица...то беше с налягане,беше с вакуум,е няма и няма.след 1 седмица обезвъздушаване всеки ден по 3-4 пъти,накрая нещата станаха (всички дни изкарваше по малко въздух и съм обезвъздушавал докато спре да излиза...на следващия ден пак отначало :) ).
Колегата ако даде повече информация какво точно са правили стъпка по стъпка,ще е по-лесно да му кажем какво се случва.
Иначе помпата може да се затапи за пробата с две тръбички ,като единия изход влиза в другия,тогава като натисенш педала,трябва да е много твърд и да няма почти никакъв ход (казвам почти,защото все пак така не може да се обезвъздуши на 100% системата от помпата и тръбичката :) ).Тогава става ясно дали драмата е помпата (било тя новата или старата) или хидроблока на АБС-а е довиждане.
:beer


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Вто 06 сеп 2011 22:36


Сменях предни накрадки при човек, който от доста време се занимава с ремонти и според мен е наясно. Не вярвам да е сменил накрадките без да е развил цицката, но знам ли - не съм го гледал? Вярно че от тогава се ебава педала, но пък диска имаше ръбове и потъването го отдавах на това.
След време говорих с него и той каза 100% прецакана помпа на спирачките. Отидох до друг сервиз и те потвърдиха, но първо предложиха да обезвъздушиме. Колата беше на стенд, почнаха от задно дясно, ляво и.т.н. Имаше супер малък резултат. На колело изпускаха по 5-6 пъти спирачна течност. После пробваха отрпед-назад но без резултата отново. След това сложиха нова спирачна помпа, обезвъздушиха ръчно и с машина. Казаха, че нямало връзка да потъва от абс модула. После са се консултирали със техник от юнитрейд, който е заключил - абс модул. И стигнахме до там, че трябва да търся абс модул, защото към него имало прикрепена друга помпа, а пък светенето на лампата билото от електрониката на абс-а. Той вървял целокупно, така че сме щели да оправим и двата проблема.
Но мен почват да ми минават съмнения, че абс-а свети, защото няма налягане в системата.
Това е правено по колата, за щастие нищо не съм плащал още.


Потребителски аватар
Dan4ote
Мнения: 1056
Регистриран на: Сря 08 дек 2004 10:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот Dan4ote » Сря 07 сеп 2011 19:06


Изображение
Педалът на спирачките е натиснат до край, пък виждам че накладката пипа с половината ако не и по-малко от половината от повърхността си (На снимката не се вижда много добре).
Това номрално ли е?


rudoni
Мнения: 2091
Регистриран на: Пет 01 юни 2007 8:51
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот rudoni » Сря 07 сеп 2011 21:39


в момента и аз съм в твоята фаза .всичко е наред по ходовата част ,но нещо по хидравличната помпа се "бава!утре сменям помпа (хидравлична,обикновената) и смятам да се оправя! ще пиша!


Потребителски аватар
kirhadj
Мнения: 719
Регистриран на: Съб 19 май 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: 1998 VW Passat B5 потъва педала на спирачките, свети ABS

Мнениеот kirhadj » Съб 10 сеп 2011 22:15


Хидравличната помпа на ABS-а е отворена система и се затваря само при задействане на някоя подсистема включена към ABS-а или самият ABS, така, че тя няма нищо общо с потъването на педала (но има вариянт в хидравличният блок да е останал въздух, който се изкарва малко трудничко).
За да свети лампичката на електрониката, значи има проблем с нея. Както е писал колегата по-горе, най-често прекъсва масата на блока, но има вариянт да е прекъснал и някой кабел към нея, което нарушава комуникацията му.
Успех.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], Niksan42 и 52 госта