Соц. спомени

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот vucata » Пон 25 май 2015 15:46


Че какво е лошото да вземе кредит в Германия на лихва 4-5% ? В България ли да го вземе на 14-15% ? :mhihi ..... Разгледай промоцията в момента на PostBank DE....доста изкушително нали.
Браво на момчето, че ще вземе нещо на родителите си :beer и не виждам нищо лошо в това, дали ще е на кредит или кеш. Малко подигравателно ми звучи от твоя страна




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот icoico » Пон 25 май 2015 16:03


НарКол написа:...Това за бягането от България е малко като легенда, пропагандирана от либералните кръгове...


Сигурно. Откритият лист,издаван от МВР, без който не допускаха да се доближи човек на 5-8 км.от границата( и по двете линии семейството ми произхожда от т. нар. "гранични зони"), сигурно също е легенда. Сигурно Калашниците с бойни патрони, които другарите бяха раздали на мен и тумба други осемнадесетгодишни пишлигари със заповедта под заплаха от военен съд и затвор да "спираме" всеки, който прескочи оградата от бодлива тел и се опита да достигне границата също са легенда(отварям втора скоба, кльонът, системата Ц-100, абе бодливата тел де, беше електрифицирана сигнализационна ограда 2,5 м. висока, намираша се на 1 до 3-5 километра навътре в българска територия, започваше от Видин и стигаше до Черно море при Резово. Целта на тая ограда руски патент беше да сигнализира, когато някой се опита да я премине, за да имат време граничарите да преградят, "прикрият" пътя към граничната бразда и да хванат нарушителя. Граничарите, бай дъ уей служехме в МВР, не в армията. По стечение на обстоятелствата на моя набор се падна да започне унищожаването на тая бодлива тел малко след промените.)Иде малко офтопик, ама пък и това са спомени от соца. :wink


Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот golfer » Пон 25 май 2015 16:05


Аз мисля, че единственото, което ви липсва от соца е младоста. Не ви е домиляло за кренвиршите от хартия, швепса от тикви и пр. Свързвате детските спомени с неща повчето от които бяха недостиг по онова време. Къде дрфицит, къде от безпаричие. Всяко поколение има своите хубави детски спомени, конзолни игри, таблети, смартфони. Светът се развива и не може да се спре.
Някъде бях прочел една мисъл, която много ми харесва:
От гледане назад в миналото и правене на планове за бъдещето изпускаме настоящето.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Соц. спомени

Мнениеот 777 » Пон 25 май 2015 16:31


Прав си, че хората се радват на миналото заради младостта си, а не точно заради нещата по него време. Разни пенсионери така въздишат по бригадите за строеж на Хаимбоаз и др. Обаче колкото и да се хлъзгаме в тая посока, аз все пак смятам, че в хранително отношение имаше добри продукти и въпросът е защо са изгубени и никой не иска да ги възстанови. Ако на 11 години много съм харесвал нещо и на 15-16г съм търсил същото с носталгия, но го няма вече - пак ли ще кажеш, че съм остарял и търся младостта си?


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Соц. спомени

Мнениеот НарКол » Пон 25 май 2015 16:50


Да, именно. Да вземем например въпросната боза за която писах. Какво им пречи да я правят със захар по старата рецепта вместо с аспратам, ацесулфат и там другото каквото беше? Да не би тия вещества да са по-безвредни от захарта, хм?
Така че грешката е вярна. :c020


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Соц. спомени

Мнениеот 777 » Пон 25 май 2015 16:55


Бозата мисля, че е най-просто и евтино да се "оправи". И рецептата не е някаква тайна. Предполагам, че някъде в България все още правят истинска боза и то на не едно място.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот vucata » Пон 25 май 2015 17:04


Ами да кажем, че не е рентабилно...Давам мой пример...1.5 декара зеле. Чиста печалба от цялата схема 900лева за 3 месеца всекидневен труд...Като си сметнах разхода за найлоновите маркучи, бензина и маслото за помпата, препаратите, торта, копане....всеки ден в 5 сутринта ставаш да поливаш...
В общи линии 300 лева на месец къртовски труд...Да грешката ми беше, че нямах време да се занимава и сам да продавам продукцията за 40-50 стотинки на килограм.....


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот icoico » Вто 26 май 2015 4:58


777 написа:Бозата мисля, че е най-просто и евтино да се "оправи". И рецептата не е някаква тайна. Предполагам, че някъде в България все още правят истинска боза и то на не едно място.


Правят, ама докато я закарат в магазина вкисва icon_idea Че и не всеки го гони носталгията по натуралното. Моята племенница например отказва да пие натурално краве мляко, щото миришело на крава :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот forski » Вто 26 май 2015 8:07


Koйто иска натурално, на село с мотиката или с гегата подир овцете, друг вариант няма :biggrin
Преди беше лесно, бабите и дядовците целогодишно се гърбят че да има какво да ядат гражданите, ама те хората не са вечни така че на кой му се яде да ходи да сади :smile


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Соц. спомени

Мнениеот НарКол » Вто 26 май 2015 8:42


За натуралното не съм съвсем съгласен. Просто и там се настани алчността. :confused Да вземем така наречените „био“ храни, които са 2-3 пъти по скъпи от другите. Или нерафинираната (кафявата) захар - защо е по-скъпа от бялата след като имаш един процес по-малко (рафинирането)? :screwy Всъщност трябва да е по-евтина, ако следваме производствената, а не маркетинговата логика. :rolleyes


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Соц. спомени

Мнениеот 777 » Вто 26 май 2015 9:13


icoico написа:
777 написа:Бозата мисля, че е най-просто и евтино да се "оправи". И рецептата не е някаква тайна. Предполагам, че някъде в България все още правят истинска боза и то на не едно място.


Правят, ама докато я закарат в магазина вкисва icon_idea Че и не всеки го гони носталгията по натуралното. Моята племенница например отказва да пие натурално краве мляко, щото миришело на крава :mhihi :mhihi

Изобщо не вкисва докато я закарат в магазина. Друг въпрос е, че на търговците им се иска да зареждат веднъж седмично или ако може и на 2-3 седмици и стоката да си стои (бозата в случая). Зарежда се всеки ден и се продава - хляб как транспортират всеки ден. Но всеки производител иска да е централен снабдител, ако не може на цялата страна поне на цяла област. И в същото време да има общо 1-2 буса да не влага пари в МПС.


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Соц. спомени

Мнениеот calm » Вто 26 май 2015 9:28


Така и така става въпрос за боза, та имаше голяма сладкарница на Плиска от към кино "Изток"(за новодошлите- Билата). Там бозата се точеше направо от чешмата. Буквално! Не веднъж съм поставял искания към нашите и у нас да си направим една канелка от която да си точим :mhihi Имаше и един бар в подлеза. Питал съм баща ми кога ще влезнем вътре, че много ме кефеше, а той все казваше "Когато пораснеш". Да, ама друг път. Така и не сколасах.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Соц. спомени

Мнениеот VWGT » Вто 26 май 2015 9:48


бозата от канелка в голяма халба ейй :)

а да ви питам, кога за последно пихте мляко с каймак :)


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Соц. спомени

Мнениеот 777 » Вто 26 май 2015 9:54


Млякото с каймак е лесна работа. Ако вземеш с 3% масленост и го свариш ще имаш някакъв каймак. А ако държиш на "дебел" - поне по моя край има няколко места където продават прясно прясно мляко на литър - т.е. издоено преди няколко часа. Само че лично аз не обичам каймак и го махам ако има такъв.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Соц. спомени

Мнениеот muns61 » Вто 26 май 2015 10:21


НарКол написа:За натуралното не съм съвсем съгласен. Просто и там се настани алчността. :confused Да вземем така наречените „био“ храни, които са 2-3 пъти по скъпи от другите. Или нерафинираната (кафявата) захар - защо е по-скъпа от бялата след като имаш един процес по-малко (рафинирането)? :screwy Всъщност трябва да е по-евтина, ако следваме производствената, а не маркетинговата логика. :rolleyes

Кафявата захар е обикновена бяла с добавени оцветител и овкусител.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 44 госта