Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции

Какво нетно възнаграждение получавате в София?

До 1000 лева
5
6%
1000 - 1500 лева
7
9%
1500 - 2000 лева
10
12%
2000 - 2500 лева
10
12%
2500 - 3000 лева
18
22%
3000 - 4000 лева
10
12%
4000 - 5000 лева
6
7%
Над 5000 лева
16
20%
 
Общо гласове: 82
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Сря 12 апр 2023 5:33


stefan4o написа:Ама ти от Пловдив ли си? Аз защо си мислех, че дейността ти е в София?

Ама вие цялостен одит ще му направите вече :mhihi

Petrolhead, пускай финансовия отчет за 5+2 и да се приключва :mhihi

П.С. Шега, шега, ама аз съм потресен от някои коментари в темата. Добрин и Петрола дават хляб на хора. Създават работни места. А някои ги нападат и обвиняват във всички грехове на 'чорбаджиите' без да ги познават, по картинка.
Сред нормално общество, такива хора се ползват с нужното уважение, а не с презрение, насмешка и 'съвети' как да си гледат работата.

Последна промяна от group® на Сря 12 апр 2023 5:54, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Сря 12 апр 2023 5:45


Попитах просто, какво толкоз? :gruebel


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2127
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Petrolhead » Сря 12 апр 2023 7:29


Ядосвам се точно заради създаването на работни места. Имам нужда от още няколко човека, но не успявам да намеря, затова опъвам с каквото имам и правя грешки и се бавя и се дразня


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Сря 12 апр 2023 10:33


group® написа:...
П.С. Шега, шега, ама аз съм потресен от някои коментари в темата. Добрин и Петрола дават хляб на хора. Създават работни места. А някои ги нападат и обвиняват във всички грехове на 'чорбаджиите' без да ги познават, по картинка.
Сред нормално общество, такива хора се ползват с нужното уважение, а не с презрение, насмешка и 'съвети' как да си гледат работата.


На няколко пъти изказах в пряк текст моите уважения към хората занимаващи се с бизнес. Знам, че това има и много негативи, и въобще не е лесно в общия случай.
Доколкото схванах замисъла на темата (щото бях обвинен и че не съм от схватливите), тук се търси някаква обратна връзка за добиване на по-реална представа от нагласите на хората от другата страна в отношенията работодател/работник. Това до тук е логично и похвално, правилен подход като цяло. Но за съжаление когато исканите отзиви не се харесаха, и нещата се изкривиха в посока все едно някой напада някого. Спомена се няколко пъти в темата, че сит на гладен не вярва, т.е. тази дискусия винаги е трудна, но въпреки това може да е от полза, ако се води достатъчно конструктивно и прагматично. Споменаха се някои принципни зависимости, които работодателите като че ли не знаят, или не им се иска да са така. В отговор получих лични нападки, как съм четял без да разбирам смисъла, и че не съм бил работодател, значи не ги разбирам "правилно" нещата. На уточняващите въпроси от мен, къде точно ми е грешката - мълчание. Е, от кого е некоректното отношение?!
Цитирана обява за продавачка, защото няколко пъти се опитах с подобно сравнение да изразя личното си мнение(обратната връзка, която се търси в темата), че 1700лв чисто плюс 300 в купони и ваучари, на днешно време в София е относително ниска заплата за млад, средноинтелигентен мъж, какъвто очевидно е нужен за описаната длъжност. Ами сами си преценете дали сравняваме сравними неща. Отделно, че обява за нещо, е просто оферта, и не отразява коректно (нито статистически) реалността. Пак казвам, това е личното ми мнение, надявам се да не съм прав, и да се намери свестен човек за тези пари, но за мен свестен и умен човек да не си оценява правилно труда, е малко нон сенс. Допускам също, че така просто от разстояние не може да се прецени достатъчно коректно естеството на работа, за коментираната длъжност, но ако това важи за нас в темата, то вероятно би било сходно и за потенциалните кандидати.


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Tyan » Сря 12 апр 2023 20:07


Само ще напиша, че според анкетата средната заплата в София е 3481 лева нето, което е 1770 евро чисто, което би докарало 25% от южна Европа и 75% от гастарбайтерите ни тук, което както виждате не се е случило :mhihi


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Каспър » Сря 12 апр 2023 20:19


https://money.bg/personal-finance/iskat ... ta-si.html
Статията е за брутна заплата, но пак дава яснота по въпроса.
Конкретно по темата. Това, че някой дава хляб другиму, не го прави автоматично герой. Работника заработва този хляб, не го взима даром. Освен това в едни такива взаимоотношения работодателя е по-печеливш от работника и той има по-голям интерес да движи бизнеса си защото живее по-добре благодарение на този бизнес.
Да, хвала на такива предприемчиви люде, но те в отношението и заплащането си към работника, никога не бива да забравят, че утре те самите могат да станат работници на някой и тогава да видим какво отношение и заплащане ще търсят и получат. Говоря принципно без да визирам конкретно колеги от форума.
Всеки преди да стане шеф е бил работник. Ако е бил доволен от тази си позиция, нямаше да стане шеф.
И да, трудно е да си чорбаджия, но знаеш защо го правиш и със сигурност "благото" на работника ти не е водещото.
Цецо каза много верни неща и разбира се повечето от тях не са удобни и приятни за един работодател, затова и получи такъв отпор в темата.
Изказването на Владо за цикъла е супер грозно и невярно. Въобще не е нужно един интелигентен човек да бъде работодател за да направи трезва преценка за това какво заслужава един работник!


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 7:49


Благодаря за статията - прясна и информативна. И доказваща защо има разминаване между разбирането за ниска и средна заплата за някои хора.

Само като уточнение, без да искам да влизам в спор. Има хора, които реално никога не са били работници (изключваме студентските години на стажове, работа лятото и т.н.). Това нито ги прави лоши, нито добри "чорбаджии". Отношенията работник - работодател, и за двете страни, се определят от доброто възпитание. Т.нар. първи седем години ако щете.

Основното неразбиране на различните тези (не само в този случай) е, че се генерализира и свежда под общ знаменател - всичките "чорбаджии" са маскари, карат си джиповете, правят далавери, крият данъци, а работниците са онеправдани, и една продавачка взема повече без да си мърда пръста. Почти никъде (освен в държавната и общинската администрация) не дават пари за нищо правене. Много пари се изкарват с много работа, много знания или много опит, в повечето случаи всичко заедно. Друга опция за мен няма.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Чет 13 апр 2023 9:28


Назад в темата се спомена Пирамида на Маслоу.
Аз ще спомена друг аспект от психологията, който според мен обяснява доста от проблемите - вътрешен и външен локус на контрола.
Баланса между двете е особено важна част от удовлетворението в живота.
Това се отнася и за служители, и за работодатели.
Когато търсиш вината/причините за проблемите си основно извън себе си, няма как да се развиваш и достигнеш удовлетворение.
Прекаленото обратно, също не е яко.

Всяко поколение се характеризира със свои особености (най вече поради променящите се стилове на възпитание).
В момента основно циркулират в работна среда поколения X, Y и Z.
Z са набор 95-09. За тях е характерен външния локус на контрол. Често са отгледани с фразите - 'Ти си най-добрия', 'най-хубавия', най-умния, ... Участвайки в състезания, често са получавали награди и похвали дори при лошо представяне.

Това формира необходимост постоянно да трябва да бъдат хвалени, стимулирани и т.н.
В противен случай следва загуба на интерес.

Работодателите (поне големите, зад които седят специалисти по различни процеси във фирмата), се съобразява с тези особености и се опитват да създадат нужната среда за развитие на потенциала.
Малките фирми не могат да си позволят такава експертиза. Често дори не съзнават нуждата от такава.
Така започва и сблъсъка на поколенията или иначе казано - емоции в работата (двустранни).

И двете страни биха били доста по-успешни, ако правилно боравят с локуса си на контрол.

п.с. Да обсъждаш и изказваш мнение по чужди работи, на база частична информация, си е чисто имплементиране на своите лични драми в чужда среда.


(Дългичко и вероятно объркано за някои, но да има малко цвят в мненията по тази тема :icon_lol )


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Чет 13 апр 2023 9:45


Трябваше със звездичка да обясниш значението на словосъчетанието "локус на контрола". :rolleyes

Иначе ето още малко доста ценна информация по въпроса:



Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 713
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Lupender » Чет 13 апр 2023 11:09


group® написа:...

Много вярно! За съжаление обаче, към днешна дата, дори в големи компании, HR-ите са по-скоро РR-и и нищо не вдяват от психология, даже напротив - имат негативно отношение към психологията, а още по-лошото е, че не познават и процеса, а правят подбор за длъжности, чийто функции не познават. Понеже в темата стана въпрос за производствени работници, ще дам едно извлечение от ДОС (държавен образователен стандарт) на професията "шлосер", която е една от най-разпространените и същевременно, една от най-трудно откриваемите на пазара на труда. Ето какво трябва да може един шлосер:
Разчита техническа документация – чертежи на детайли, сглобени единици и чертежи на общия вид, технологични карти;
Познава и описва физическите, химическите, механичните и технологичните свойства на машиностроителните материали;
Посочва видовете машиностроителни материали;
Подбира и работи с черни метали, цветни метали и техните сплави, пластмаси, абразивни и всички други материали, употребявани в машиностроенето;
Познава видовете ръчни инструменти и приспособления и предназначението им
Посочва последователността на работа при изработване на изделие с помощта на ръчни инструменти
Избира ръчни, механични и електромеханични инструменти в зависимост от конкретната трудова задача
Подготвяразличнивидовезаготовкизаизработваненаизделие
Обработва различни по вид, форма и начин на получаване материали и заготовки
Подбира подходящи измервателни инструменти, калибри, шаблони, еталони и др.
Измерва, отчита и сравнява размери, допуски, отклонения от форма и разположение и грапавост съгласно техническата документация
Контролира точността на изделието съобразно действащите стандарти
Демонтира инструменти за заточване, ремонт, текущ контрол и обслужване на производствен цикъл
Изработва шлосерската част на калибри, шаблони, точни измервателни уреди и различни инструменти и приспособления
Монтира годни за експлоатация инструменти, уреди и приспособления

Зад тези умения стоят определен набор качества (психофизиологични), които представляват т.нар. професиограма и трябва да залегнат в критериите за подбор (съответно в длъжностна характеристика, ПВТР, трудов договор и пр. вътрефирмена документация), съответно за всеки вид дейност следва да има разработени технологични карти на процес, методика за оценка на изпълнението и пр., които да дават данни за приноса и респ. за възнаграждението. Когато един кандидат за работа, не е в състояние с повече от три изречения да опише един свой работен ден и задачите, които е изпълнявал на предишната си работа, значи не е нашия човек... и реакцията след интервю е - "много искат - малко дават"!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11928
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 13 апр 2023 11:30


Не съм сигурен, обаче май вече няма училище за шлосери. Старчетата с по един струг в мазето също са на привършване, Малкото които останаха добри в този занаят работят за себе си, затова и все по трудно се намира майстор който да свърши работа. По София трудно намираме вече хора които да изработят различни елементи по задание, лагерно тяло примерно или оси и втулки за карета и полуоски на трактор, шенкели на по стари бусове и т.н.т
Иначе има модерни бази с цифрови машини на които по скоро им трябват хора с добра компютърна грамотност, но те пък не обръщат внимание на отделен клиент за една бройка от нещо, по скоро изработват много неща


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Чет 13 апр 2023 11:36


Личностното развитие обаче е малко по-високо в споменатата пирамида на Маслоу, та около нивата на възнаграждение, които се коментират тук, оказва сравнително ограничено влияние. Тук по-скоро човек се опитва да покрие първо основните си жизнени нужди. Външния фактор работодател, му казва "Не ме интересува, че като си платиш наема, сметките и храната, не ти остават пари за почти нищо, аз толкова давам, оправяй се! То, и аз искам вила в Монако и Порше, ама няма, значи и за теб няма за нещо повече от физическото ти съществуване". Е, очевидна е арогантността на една такава позиция, и естествено е негативното отношение към този, който я изказва. Нарочно съм перифразирал по памет, а не с конкретен цитат, сигурен съм, че човекът с изказана подобна позиция ще се разпознае.
В случая е и все тая дали фокусът е върху работодателя - дори работника да не обвинява по никакъв начин работодателя си(наясно е, че бизнеса не печели достатъчно), когато обаче е наясно, че не може да очаква по-добро възнаграждение, той си прави равносметка дали със личния си потенциал може да получава по-добро възнаграждение да друго място. Т.е. обръща се и към себе си.
Основата си остават пазарните принципи, и при тези нива на заплащане водещ е размера на заплатата(която трябва да осигури някакъв минимален стандарт за нормален живот).
Някога в разгара на кризата около 2010г, един мой шеф просто каза - няма работа, от утре заплатата е наполовина. Е, не го обвинявам човека(и до сега сме си в добри отношения), но след седмица вече бях при друг работодател, при когото получавах заплатата на която бях свикнал. След време при работодател на добра за тогава заплата, се влошиха условията на работа(арогантно отношение на работодател, предвид доброто му състояние по време на криза). Нямаше достатъчно добри алтернативи в България, и съответно отидох да работя в Германия. Не, че ви интересува личната ми трудова биография, просто показвам разликата между работодател и работник. Работодателя дори да не му върви бизнеса, трудно може да каже, край, местя бизнеса в Германия(или някъде другаде). Не, че не може въобще, но е много по-трудно. Затова е добре работодателите хубаво да прецизират нещата, да оставят его и предразсъдъци, и да бъдат достатъчно адекватни като цяло, ако искат читава работна ръка, която да задържат. Оцеляват най-приспособимите.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Чет 13 апр 2023 12:20


Цецо, в общи линии от първите ти две изречения в поста ти разбирам, че малко грешно интерпретираш пирамидата и преувеличаваш значението на базисните нива.

Накратко:
Живеем в най-лесните времена в историята на човечеството. Нама войни (поне не глобални и по нашите ширини). Практически гладът е преборен (с малки изключения на някои места). Болестите са по-лечими от всякога. Продължителността на живота - най-голяма. Качеството на живот - най-високо.

Трудностите човек да живее с 1000лв не спадат към незадоволени базисни потребности!!!


Работа има всякаква вече (някои помним далеч по-лоши времена). Има с всякакво работно време. Всеки може сравнително лесно да еаботи и на 2 места. Но в Бг това често е мръсна дума - втора работа!
А в мечтаните развити страни, това е много, много често срещано сред т.нар. нискоквалифицирана работна ръка (и не само! Но не ми се задълбава).
Ако иска човек да се измъкне от тези трудности - квалификация, учение, развитие ... Има различни пътища.

Не го изкарвай по-трагично отколкото е. И аз се съгласявам, че е трудно, но не и невъзможно.


Сещам се един хубав пример с филм по действителен случай - В ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ЩАСТИЕТО.
Бедните работещи са навсякъде. Да в Бг може и са повече. Но и Бг предлага пътища за изход вече, различни от терминалите на летището.
Стига човек да иска ...!


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот cecoa1 » Чет 13 апр 2023 14:25


Не, не, ти много общо говориш за базисните потребности, аз обаче ги отнасям към примера в темата. И баба ми лека и пръст живееше с 500лв на село(от гордост не приемаше помощ в пари, макар да успявахме някак да и дадем без да се обиди), но тук става въпрос за млад мъж в София. И да, да кажем от глад няма да умре, но едно стъпало нагоре идват разходи, които на днешно време също се приемат за някакъв социален минимум за работещ, среднокадърен човек.
И да, аз казвам също че работа и алтернативи за такива хора има достатъчно, и затова те търсят адекватно заплащане, както се казва да им останат поне някакви пари за дрехи, ресторант, кола, почивка... Важи и това, че ако квалификацията не стига за достатъчно пари, относително лесно е да се предприемат разни квалифициращи дейности, като учене на каквото е нужно.
Всичко това го коментирам в аспекта на търсения служител от Добрин, именно защото читав млад мъж в София, можеш да го задържиш на работа без особени перспективи за развитие, само срещу възнаграждение, което да му е достатъчно за относително сносен живот. Все пак не говорим за някакъв дегенерат, на който единствената цел в живота е да се напие сам след работа, и съответно парите да му стигат за това.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2127
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Petrolhead » Чет 13 апр 2023 14:53


По твоята класация аз съм дегенерат, който гледа само да се напие, нищо че не пия хич.
На почивка не съм бил от 2019, дрехите са ми от втората употреба, на ресторант последно бях преди Коледа, на коледния банкет на фирмата.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта