Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции

Какво нетно възнаграждение получавате в София?

До 1000 лева
5
6%
1000 - 1500 лева
7
9%
1500 - 2000 лева
10
12%
2000 - 2500 лева
10
12%
2500 - 3000 лева
18
22%
3000 - 4000 лева
10
12%
4000 - 5000 лева
6
7%
Над 5000 лева
16
20%
 
Общо гласове: 82
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Чет 13 апр 2023 22:11


Аз ще върна малко назад разговора, че има нещо много важно тук:

Petrolhead написа:Никъде по света вече един бачкатор не може да храни семейство, да почива, да живее в собствен дом, да кара нова кола, все благинки, които баща му бачкатор е имал


Никога не е било така. Никъде или поне на местата, които обикновено визираме още от 'Как ще ги стигнем...'.
Израстнахме с филми за хамериката, образ на сбъднатите мечти, където учител живее в къща с 4 спални.

Да ама не е така. И никога не е било.
Ако се вгледате и в Бг филмите сега учител живее в лукс.
Това е част от изкривената ни реалност.

Когато аз живеех в щатите, учител в прогимназия взимаше по около 20000 долара годишно. Полицай - около 25-28 годишно. И понеже това не означава нищо без съпоставка със локалния стандарт - магазинер взимаше около 10 долара на час ( тоест около 21000 долара годишно, ако не почива изобщо, при 40 часова работна седмица).
Боклукчия - 18-20 долара на час.
Автомонтьор - 20-30.
И т.н.
(Всички 'цени' са бруто)
Наем на посредствена къща там беше около и над 1500-2000 долара месечно. (Нето)

Това беше преди близо 20г. на конкретно място в САЩ (всеки щат и дори град има свой стандарт)
Много силно се съмнявам, че сега е по-различно като съотношения (знам, че не е!)



Много ми прави впечатление, че някак по инерция сме свикнали да вярваме, че в Бг е най-зле. Тук сме някак обезверени. Все навън е по-хубавото.

Когато се върнах, а и до ден днешен все ще ме пита някой, защо съм се върнал и не съм останал там. Винаги съм казвал, че аз стандарта оттам лесно ще си докарам и това не ми е проблема.
Драмата ми в Бг не е мизерията, а мизерното мислене на значима част от обществото.
И все пак, нещата са се променили много оттогава.
Към по-добро!!!

И последно ще споделя, че винаги ме е изумявала омразата на хората, които са избрали чужбината, към България. Тези хора с една особена емоция плюят всичко родно. Сякаш сами себе си убеждават.
Аз не се имам за патриот. Не съм опънал флага пред къщата си. Нямам татуировка на Левски. Дори химна не знам целия.
Ама не разбирам това плюене...?!




Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 924
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот ssssl » Чет 13 апр 2023 23:09


:th_up Много точно написано!


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2127
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Petrolhead » Пет 14 апр 2023 7:10


Под преди не разбирай преди 20 години
Прикачени файлове
696651F3-A924-4CD8-A8C5-806437841626.jpeg


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1536
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Кайзен » Пет 14 апр 2023 7:59


group® написа:Аз ще върна малко назад разговора, че има нещо много важно тук:

Petrolhead написа:Никъде по света вече един бачкатор не може да храни семейство, да почива, да живее в собствен дом, да кара нова кола, все благинки, които баща му бачкатор е имал


Никога не е било така. Никъде или поне на местата, които обикновено визираме още от 'Как ще ги стигнем...'.
Израстнахме с филми за хамериката, образ на сбъднатите мечти, където учител живее в къща с 4 спални.

Да ама не е така. И никога не е било.

Моя опит в Германия ми показва, че преди 20-30г е било така. На улицата на която живея има около 20 къщи. Само в две от тях се живее под наем. Само в 5 от тях собствениците са завършили университет. Съседите около мен са автомобилен механик, майстор на покриви, електротехник и т.н. Жените на някои от тях нямат нито един работен ден след раждането на децата. Колите ги сменят на около 10г. Къщите на голяма част са вече изплатени.
group® написа:Драмата ми в Бг не е мизерията, а мизерното мислене на значима част от обществото.
И все пак, нещата са се променили много оттогава.
Към по-добро!!!

И последно ще споделя, че винаги ме е изумявала омразата на хората, които са избрали чужбината, към България. Тези хора с една особена емоция плюят всичко родно. Сякаш сами себе си убеждават.
Аз не се имам за патриот. Не съм опънал флага пред къщата си. Нямам татуировка на Левски. Дори химна не знам целия.
Ама не разбирам това плюене...?!

Силни думи..
Аз лично пак не мога да се съглася с тях. За мен драмата в България е мизерията. Дали тя произхожда от "мизерното мислене на значима част от обществото" - не мога да кажа.
Пак, аз лично, не познавам българи в чужбина, които да мразят България. Дали посочването на "мизерията" е плюене - не зная. Но винаги, когато съм бил принуден да правя сравнение между "чужбината" и Родината от познати, приятели, роднини, то и аз критикувам много повече, отколкото мога да похваля.

И като бивш и настоящ съдружник (съ-"чорбаджия") в България и работник в чужбина бих казал, че има едно "златно" правило в бизнеса - всеки работник изкарващ парите в една фирма трябва да докарва на собственика поне три пъти повече пари, сравнени с неговия нетен доход. По този начин "чорбаджията" ще може да плаща осигуровки, счетоводство,.. , и да осигури тоалетна хартия и топла вода във WC-то.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11928
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 14 апр 2023 9:07


Има нещо сбъркано в цялата история като споменахте в чужбина. Моят опит и две стотинки по въпроса.
Повечето знаете 20 години бях полицай, това включва и виденовата зима. Заплатата макар и малка през годините ми стигна да отгледам две деца в малък град в жилището на родителите ми, накрая преди да напусна и да сменя работата вече бях стигнал 35 хил лв кредит в банката. Няма начин, някое и друго леко ремонтче, дрехи за училище на децата и това е. В малкия град жена ми също работеше по 8 часа на ден за заплата 3 пъти по малка от моята на норма. И двамата не сме с широки пръсти, но за първи път успяхме да отидем на море за пет дни едва през 2010 година с вече 21 годишния пасат, на бунгала и без много ресторанти. Както и да е, и двамата не сме по този живот, на ресторант се ходеше само на поводи и т.н.т
Като реших да напусна системата го реших и се преместих в столицата беше най вече заради образованието на децата. Исках да учат в София, защото има много възможности за средно образование по добри от обикновената гимназия в Берковица.
И двамата с жена ми нямаме нищо повече от средно образование и докато аз имам много занаятчийски умения тяма работеше ниско квалифициран труд като продавачка в магазини за обувки, за домашни употреби и т.н.т В него период всичките продавач консултанти на Графа взимаха около 700 лв заплата. Да кажем нейната ниско квалифицирана работа и моята ни стигнаха да доизучим децата, да върна кредита въпреки че живеем под наем и все повече можем да си позволим почивки, седмица на море, или по нашето на север или в Гърция. да, вече мога да си позволя да излезна в чужбина, преди не можеше.
Така, дойде пандемията и фирмата в която жената работеше директно им свали заплатите наполовина и ги пусна неплатен отпуск, фирма с оборот от половин милион на месец и 20 работници. Здраве да има, напусна тя и мислехме как аджеба ще се оправим, пандемия, всичко е затворено, аз работя обаче хората не карат колите и те не се чупят на паркинга, жената безработна, едното дете записа висше в НБУ, другото без работа живее със спестените пари от лятото работник на морето.
Говори жената с една нейна приятелка която е с мъжа си в Англия и щом първия самолет май месец напусна летище София жената беше в него към Бирмингам.
Така вече 3 години, тя работи на две работи там пак ниско квалифициран труд на минималната заплата, но си плаща нужното да живее в страната, изпраща пари насам и вече освен че ходим за по една седмица на море в чужбина, децата и ходиха на гости, аз ходих за две седмици покрай нова година и си плащам наема и сметките можем и да спестяваме, но с парите изкарани там, само с моите от тук, няма как да стане.
Понеже освен хората при които отиде познаваме и други Българи живеещи на острова, а и тя се е запознала още голяма група от хора, кои познати от Берковица, кои от София, общността в района на Бирмингам е голяма.
Почти всички работят в пакове и хотели на минимална заплата, но за 3 години със статут успяват да направят кредитно досие и след 3 до 5 години едно семейство успяват да си купят къща с кредит от 200 до 350 хил паунда, карат коли на максимум 10 години и си по един два пъти в годината си идват до България или ходят на почивка в Испания..
Интересно ми е как може макар и на кредит да имаш кола и къща с минимална работна заплата за страната, тук не го можеш със средната и по голяма от нея.
Явно за стандарти различни говорим, аз не бих отишъл защото си обичам мястото тук макар и да е голямо безредие, децата ми също искат тук да се реализират, затова някой някъде трябва да мисли как да ги задържи


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Пет 14 апр 2023 10:12


Кайзен написа: Съседите около мен са автомобилен механик, майстор на покриви, електротехник и т.н.


Това са си добре платени професии вече и в Бг, стига да си квалифициран и добър в работата си.

Ода, братовчетка ми живяха там с мъжа си 20 години преди да си купят къща, като в последните 10г той има собствен бизнес в строителството, а тя в счеводството. Да, купиха и имоти в Бг по време на кризата около 2010, благодарение на разликата в стандарта.

Тази тема е доста многополюсна с много особености и не лесна за обобщаване. Лично аз съм забелязал, че е много грешно да се каже, в Англия, Германия, Сащ е еди как си.
Има голяма разлика в различни райони на една страна (както и в Бг). Има разлика и в нишите/професиите.
Емигрантите обикновено избират мястото, където да отидат - по-висок стандарт, ниша, която да запълнят с уменията си, повишено търсене и т.н.
Друг важен фактор е, че мигранта зарязва всичко и отива там решен да изкарва пари. Целенасочен и жертващ. Това е голяма разлика!
Тези неща го различават от родения в Тексаско(немско, английско) градче местен, носещ се по течението, който има съвсем различна съдба и нисък стандарт.

Темата за 'белите държави' е наистина много обширна и с много нюанси.
Не отричам, че в Бг нещата са по-трудни. Не твърдя такова нещо. Просто отчитам фактите, че по-бавно отколкото ми се иска, но нещата се променят.
А бавния ход се дължи на всички нас. Не са ни виновни политиците, чорбаджиите, работниците. Всички до един сме в кюпа!


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1536
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Кайзен » Пет 14 апр 2023 10:33


group® написа:Друг важен фактор е, че мигранта зарязва всичко и отива там решен да изкарва пари. Целенасочен и жертващ. Това е голяма разлика!
Тези неща го различават от родения в Тексаско(немско, английско) градче местен, носещ се по течението, който има съвсем различна съдба и нисък стандарт.
Позволи ми отново да не се съглася с теб.
Мигранта не търси само повече пари. Търси много други неща, които няма как да ги получи в Родината си. Затова има хора, които напускат не само България, но и Германия, САЩ, Англия и отиват другаде.
Това, че източноевропейския емигрант напуска масово страната си, за да търси главно повече пари, не означава според мен, че всички мигранти са "финансови" мигранти.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Пет 14 апр 2023 11:38


Аз пък съм напълно съгласен с теб.
Просто за друго ставаше дума в коментара ми.

Ще отидем много далеч, ако тръгнем в посока 'преследване на щастието' и 'парите не са всичко'...


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 14 апр 2023 11:49


Мангизините са само единия фактор ,хората търсят сигурност,по-добро образование ,здравеопазване ....перспектива за себе си и децата си .Предвидимост в бъдещето .


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот stefan4o » Пет 14 апр 2023 19:49


group® написа:
Ще отидем много далеч, ако тръгнем в посока 'преследване на щастието' и 'парите не са всичко'...

Е не са всичко парите. Спадат към онези неща, които не можем да занесем на онзи свят.


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Tyan » Пет 14 апр 2023 20:17


Не знам защо всички масово смятате, че възможностите за учене и училищата са по-зле от едно време. Това е абсолютно невярно, това, че на децата не им се учи, а и вече не е нужно да си учил, за да живееш добре е съвсем друга тема.

Преди месец бяхме да гледаме училища за първи клас на големия след две години. То не бяха роботи, не бяха 3д принтери, програмиране и два чужди езика от първи клас, СТЕМ, иновативни училища и всякакви такива.

Възможностите за учене са огромни! Много по-големи от възможностите, които аз имах едно време. Тогава имаше 5 книги в библиотеката за това което ме интересуваше, сега можеш да завършиш в MIT без да излезеш от Сунгурларе. Ако имах тези възможности тогавa ...ехееее.

Относно работата, ако си досатъчно добър в това което правиш, ама наистина добър, ще дойдат да те вземат с хеликоптер от село Обел и няма да има нужда да се ходи нито в София, нито където и да е.

Само, че това става с непрекъснато четене, а хората масово като завършат университет не мърдат грам. Училищата и университетите дават абсолютно базови знания, недостатъчни за нищо сериозно, но това всъщност не е основната им функция, оновната им функция е да разпалят искрата на любопитството и да научат как се учи. Ученето идва преди, по време и след това.

Това за хората, сега малко и за бизнеса.

Нещата с персонала като цяло ще стават все по-зле, както споменах по-горе, не е нужно да учиш, за да си добре, но има и другата крайност - може да си работиш от Сунгурларе във Форчън 500 компания и това докарва Форчън 500 компания заплата в Сунгурларе, което клати яко пазара на труда като Титаник след айсберг.

Та тука е парадокса, не е нужно да учиш, за да живееш добре, така че вместо да правиш нещо трудно правиш нещо лесно, от другата страна тия дето правят нещо трудно искат тонове лев понеже ги взимат с хеликоптери. Така нормалния бизнес остава без кадри, но има решение за това и то се нарича автоматизация.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 904
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот MamaMy » Пет 14 апр 2023 20:36


stefan4o написа:
group® написа:
Ще отидем много далеч, ако тръгнем в посока 'преследване на щастието' и 'парите не са всичко'...

Е не са всичко парите. Спадат към онези неща, които не можем да занесем на онзи свят.


Така е! Парите не са всичко, но много улесняват нещата. Друго си е да си купиш яхта и да ходиш да си страдаш на нея. :mhihi


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 14 апр 2023 20:39


Tyan ,аз като баща на една студентка и две 5 -то класнички смятам ,че е трагедия .Когато се сблъскаш лично със образователната система ще говорим пак :)


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот dobrin » Пет 14 апр 2023 21:47


То темата отиде в съвсем друго посока, но:
1. Според мен хората напускат България в търсене на по-добри финансови възможности, по-уредена държава, но и в много голяма степен поради ширещата се несправедливост и корупция, която води до изкривяване на правилата, които не са еднакви за всички. И после всички знаем за яхтата на Иван двойкаджията. Рано или късно на част от хората им писва и отиват там, където ако си вършиш качествено работата и си отговорен, ще успееш. А, и освен това, вероятността да ти разбият колата, апартамента, да те причакат някъде, да ти продадат наркотици на децата и някой бабаит да ти каже: "Ти знайш ли аС кой съм?!", е пъти по-малка от България.
2. Образованието е на достатъчно добро ниво, стига да има кой да иска да учи и да си наляга парцалите. Примери за успели българи - както в България, така и навън, има доста, които са се обучавали тук. Да, естествено е, че има какво още да се желае, особено в по-малките градове, да не говорим за най-малките и селата.
И пак стигаме до това какво търси и иска да постигне човек, кое го кара да се чувства ОК.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9887
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква чиста заплата (нето) получавате в София?

Мнениеот group® » Пет 14 апр 2023 22:01


Трагедията в образованието е в това, че се пълнят главите на децата с глупости. Убива желанието за учене и всякаква креативност.

Но Тиан е прав за възможностите. Сегашните поколения след гимназия имат възможност за година, две да придобият обучение, с което веднага да започнат изграждането на кариера. С продължително учене и старание, пътят им е доста лесен или по-точно - ясен, предначертан, сравнено с този на предишните поколения. Това е силно изразено в IТ сектора, но не само.

Назад се дискутираха професионалните гимназии. Лично аз не съм им бил никога фен. Тези професии могат да се изучават в/с школи/курсове, по примера на IT сектора. В 7ми клас да се реши да ставаш електричар или стругар ми звучи като тъпа соц идея.

Пример: дори преди петнайсетина години имаше курсове за автобояджии, тенекиджии. Сега сигурно има и избор. Някой и друг такъв курс след гимназия и правилно положени теоритични основи + година, две чиракуване + използване на интернет благата, биха създали един младеж с перспективна и добре платена професия, с високо търсене. Тоест на 21 години можеш да си истински навлезнал в професия, с прилична заплата.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта