Световен ден без тютюнопушене!

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Световен ден без тютюнопушене!

Мнениеот CellNet ™ » Чет 17 ное 2005 15:52


Май е днес. А честито и требе се полее :lol: :lol: :lol:



17 ноември е Международен ден срещу тютюнопушенето


Цигарите убиват около 5 милиона души годишно
17.11.2005
За първи път Международният ден без тютюнопушене е отбелязан през 1977 г. в САЩ.

Оттогава по инициатива на Американската общност за борба с рака (ACS) ежегодно всеки трети четвъртък на ноември се организира кампания срещу тютюнопушенето, която дава възможност на милиони хора да се откажат от пушенето поне за един ден.

Международният ден без тютюнопушене е приет официално от Международния съюз за борба с рака (UICC) и се отбелязва в много страни по света. В България за първи път е отбелязан през 1990 г.

Текстът, публикван тук, е предоставен от Министерството на здравеопазването и от Световната здравна организация, той няма е приятен за пушачите и ще навреди на лошите им навици.

Но ако все пак им се приискат още мрачни факти за пушенето, могат да ги видят на:
http://tobacco.defartists.com.

Пушачи, дори и вече много ви се пуши, отложете още с няколко минути, за да се запознаете с една интересна история на цигарените опаковки в
http://houel.club.fr/index.htm


Тютюнопушенето убива около 5 милиона души годишно. Повече от 1 милиард са пушачите по света, близо 100 милиона от тях са европейци.

Повече от 770 милиона деца на планетата са изложени на действието на пасивното тютюнопушене. Това сочат данните на Министерство на здравеопазването в навечерието на 17 ноември - Международният ден без тютюнопушене.

Тютюневият дим съдържа над 4000 вредни вещества и носи много висок здравен риск за рак на белия дроб, сърдечно-съдови и дихателни заболявания. Употребата на тютюн е причината за поне едно раково новообразувание на всеки 7 в световен мащаб, включващо карцином на белия дроб и дихателните пътища, на главата, на бъбреците, на пикочния мехур, на шийката на матката.

Всяка година се регистрират около 1,2 млн. нови случаи на рак на белия дроб. Наблюдава се рязко увеличаване на женската смъртност от рак на трахеята, бронхите и белите дробове, причинени от тютюнопушене.

В страните от Европейския съюз броят на раковите случаи, свързани с употребата на тютюн, нараства по-бързо при жените, отколкото при мъжете.

Пасивното тютюнопушене е сериозен рисков фактор за остри и хронични респираторни заболявания, намалена белодробна функция при децата и младежите, увеличени респираторни оплаквания при възрастните. Когато майката е пушачка, рискът от респираторно заболяване при децата е два пъти по-голям.

България заема едно от водещите места в Централна и Източна Европа и света по потребление на тютюн, като изключително високо равнище на тютюнопушенето се наблюдава сред младежите.

Пушенето започва обикновено в ранна възраст и повечето млади хора недооценяват потенциала на тютюна да създава зависимост.

Фармакологичните и поведенческите процеси, определящи тютюневата и никотиновата зависимост, са подобни на тези при други дроги като хероина и кокаина.

За десетте месеца на 2005 г. (януари-октомври) Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве в България са извършили 250 901 проверки по спазване на изискванията на Наредбата за условията и реда, при които се допуска по изключение тютюнопушене в обособени зони на закритите обществени места и на закритите работни помещения. Проверени са 169 174 обекта.

Общата констатация, въпреки наложените дребни глоби общо за 122 609 лв., е, че наредбата не се спазва.

Разгледани заедно тютюневите изделия и бедността създават порочен кръг, твърди в изследване Световната здравна организация. В повечето страни има тенденция тютюневите изделия да са по-разпространени сред бедните. Бедните семейства дават по-голямата част от доходите си за тютюневи изделия. Социално слабите групи са предразположени към по-висок риск от ракови, сърдечни или други заболявания, свързани с употребата на тютюн. Трябва да дадат голяма част от доходите си за лечение, което също допринася за тяхното обедняване - така порочният кръг се затваря. И въпреки че тютюневата индустрия предлага работа на хиляди хора мнозинството от тях печелят малко, докато големите тютюневи компании жънат успехи.

Погледнато в глобален мащаб общата тенденция е, че

бедните пушат повече.

В страните в преход 84% от хората са пушачи. В много страни с различни нива на развитие и доходи на населението отново се наблюдава , че именно бедните слоеве са основните консуматори на цигари и именно те са най - засегнати в икономическо и здравословно отношение.

Изследване в Индия е показало, че необразованите пушат най-много. Проучване във Великобритания показва, че само 10% от жените и 12% от мъжете от високите слоеве на обществото пушат, докато 35% от жените и 40% от мъжете от ниските социални слоеве са пушачи.

Бедните, кото пушат, полагат неимоверни усилия, за да спестяват за цигари. Зависимостта от никотина ги кара да изразходват парите си за цигари, вместо да ги дават за жизненоважни нужди. В случаите на крайна бедност се стига до абсурдното положение на недохранване, тъй като голяма част от доходите отиват за цигари.

Най-бедните домакинства в Бангладеш изразходват десет пъти повече средства за цигари, отколкото за обучение. Към днешна дата на национално ниво над 10.5 милиона от недохраненото население би могло да има един добър хранителен режим, ако даваше парите си за храна вместо за цигари.

Някои улични деца и други бездомни хора в Индия дават повече пари за цигари вместо за храна или образование.

Във Виетнам пушачите дават 3.6 пъти повече за цигари отколкото за образование, 2.5 пъти повече за цигари отколкото за дрехи, и 1.9 пъти повече за цигари отколкото за здравни грижи.

В Египет в домакинствата с по - ниски доходи над 10% от разходите отиват за цигари или други тютюневи изделия. В Мароко парите похарчени за цигари са колкото парите, платени за образование.

Бедното селско население в Китай изразходва 11% от общите си доходи за цигари.

Отглеждането на тютюн е изключително трудоемка работа и изисква въвеждане на скъпи производствени разходи, особено изкуствени торове и пестициди. Представителите на тютюневата индустрия се хвалят с положителните икономически облаги, които носи отглеждането на тютюн, но винаги забравят да споменат, че значителна част от облагата отива в големите компании, докато много фермери, които се занимават с отглеждане на тютюн обедняват и изпадат в дългове.

Отглеждането на тютюн носи и професионален риск заради вредното влияние на пестицидите и никотиновата отрова.

Децата и възрастните , които работят с тютюн често страдат от зелената тютюнева болест (GTS) , която се причинява от контакта на кожата с никотина от тютюневите листа. Общите симптоми включват гадене, повръщане, отпадналост, главоболие, виене на свят и също може да доведе и до коремни спазми и затруднение в дишането, както и нестабилност в кръвното налягане и сърдечния ритъм.

Според едно изследване в Бразилия отглеждането на тютюнът изисква 3000 часа труд на хектар през годината, докато бобът, например, само 298 часа, а царевицата - 265.

На един средно голям производител на тютюн в Бразилия би му отнело около шест години, за да спечели това, което директор на едни от най-големите тютюнопроизводителни компании печели на ден или 2140 години, за да достигне неговата годишна заплата.

Друго изследване в Бразилия показва, че непрекъснато нарастват депресиите и самоубийствата сред тютюнопроизводителите, което се дължи на вредното влияние на органофосфатните пестициди.





Потребителски аватар
Roberta
Официален говорител
Мнения: 1570
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Roberta » Чет 17 ное 2005 15:54


Да беше казал по-рано, половината ми кутия замина вече!!! Mad
НЕ НА ЦИГАРИТЕ


Потребителски аватар
Стиви Джи
Мнения: 1987
Регистриран на: Пет 05 авг 2005 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Стиви Джи » Чет 17 ное 2005 15:56


За малко да си глътна фаса от инфото, което си дал. А ги бях спрял за 4 месеца!! :banghead:


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Мнениеот L&R » Чет 17 ное 2005 16:22


Късно е чадо трябваше на 16 да осведомиш пушачите :wink:
А те цял ден мъглосват :twisted:


Потребителски аватар
maks
Мнения: 2228
Регистриран на: Чет 03 фев 2005 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот maks » Чет 17 ное 2005 17:23


Трябваше и по рано да предупредиш,сега димната завеса една седмица ще се разсейва...


Потребителски аватар
Sir T
the STIG
Мнения: 1403
Регистриран на: Сря 20 апр 2005 22:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Мнениеот Sir T » Чет 17 ное 2005 19:31


Аз ли съм единствения непушач?

Пушех много, но ги спрях преди година и половина! Приятелката ми също .. останаха родителите ми! От 1.1.2006г. съм им поставил ултиматум!


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот imedarov » Чет 17 ное 2005 19:50


И аз съм непушач. Заклет враг на дима смрадта и пепелта в колата


Потребителски аватар
DragoGT
1/8 перничанин
1/8 перничанин
Мнения: 10772
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 18:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот DragoGT » Чет 17 ное 2005 19:51


аз не пуша никога не съм и не мисля и да почвам...


Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Мнениеот CellNet ™ » Чет 17 ное 2005 20:19


imedarov написа:И аз съм непушач. Заклет враг на дима смрадта и пепелта в колата


И аз така :wink:
bowdown bowdown bowdown


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Tyan » Чет 17 ное 2005 20:45


Не съм пушил, не пуша, няма да пуша и няма да ми пушат в колата :)

P.S 12 години откакто мачкахме франсетата насред Париж


Потребителски аватар
веселин
Мнения: 8226
Регистриран на: Пет 20 май 2005 18:36
Автомобил: SkodaFabia 1 sedan
Двигател: BNM 1.4 TDI-PD 2007
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот веселин » Чет 17 ное 2005 20:46


12 години съм пушил по 2 кутии на ден -зад сърцето имам катран,който не може да се изчисти до края на живота ми-12 см. диаметър-имам и снимки от флуорограф,който не вярва-ДА ГО СМУЧАТ ПУШАЧИТЕ Mad Director


Потребителски аватар
Roberta
Официален говорител
Мнения: 1570
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Roberta » Чет 17 ное 2005 23:01


И аз ги бях спряла за 4-ри години, но какво ми стана и пак ги почнах преди седмица!
Ще ги отказвам за пореден път :wink:


Потребителски аватар
ANNIHILATOR
Мнения: 1427
Регистриран на: Чет 11 авг 2005 9:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Петрич
Контакти:

Мнениеот ANNIHILATOR » Чет 17 ное 2005 23:12


Аз също не съм пушач.Паля само когато съм на маса с приятели и то по 1-2 цигари.Но в колата и вкъщи и дума да не става!!!

п.п. Сметнато като цигари за определен период.Сигурно кутия на година :)))


Потребителски аватар
WDW
Мнения: 1505
Регистриран на: Чет 12 авг 2004 0:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот WDW » Пет 18 ное 2005 1:17


Е дайте идея за отказване де !? :idea:


Потребителски аватар
madcap
Кенанския лъв
Мнения: 6685
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 11:56
Автомобил: 1990 VW Golf 2
Двигател: APP turbo
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнениеот madcap » Пон 21 ное 2005 21:17


Ех сега , то като се замисля gruebel и аз НЕ пуша , ама като се съберем :drinking: , някъде си , и като се разпушат тия ми ти Drunk , мой приятели , то все едно си пуша , ама кво да прайш :censored

п.п. ъ...ъ...ъ... може малко такова бе , как му викат г..джа mhihi mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 49 госта