80% от фирмите у нас се опасяват от фалит след влизането ни

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

80% от фирмите у нас се опасяват от фалит след влизането ни

Мнениеот CellNet ™ » Сря 01 фев 2006 16:05


80% от фирмите у нас се опасяват от фалит след влизането ни в ЕС

Голяма част от българските мениджъри прогнозират, че страната ни ще се присъедини към съюза през 2008 г.
01.02.2006


Верижни фалити и приемане на България в ЕС през 2008 г. прогнозират българските мениджъри, сочат данните от изследването "Бизнес барометър", информира Econ.bg. Проучването се прави за трета година от преподаватели от УНСС.

Анкетирани са били 1000 мениджъри на предприятия от различни браншове. 38,8% от тях ръководят компании с от 11 до 50 служители, 26,6% - с над 50 души, а останалите разполагат с персонал под 10 души, съобщи доц. д-р Георги Мишев, ръководител на екипа, извършил изследването.

Марин Маринов, член на изследователския екип, посочи, че колкото повече приближава датата на приемането ни, толкова опасенията у българския бизнес са по-големи.

През 2003 г. 65% от компаниите са се притеснявали, че пълноправното ни членство може да предизвика верижни фалити на предприятията. А за 2 години - в края на миналата и началото на тази година вече 80% от компаниите изразяват подобни притеснения, уточни Маринов.

48,7% от анкетираните оценяват качеството на работната сила като ниско, 11% като много ниско, едва 1,5% като много високо. Около 60% от мениджърите са посочили, че най-големият проблем пред българския бизнес е именно качеството на работната сила.

От всички запитани 24,9% преценяват възможностите за износ на произведените от тях продукти като изгодни, 15,6% като неизгодни, а повече от половината анкетирани компании не изнасят продуктите си.

60% от участвалите в проучването смятат, че данъчната тежест е голяма, а 24,6% - че е много голяма. По отношение на възможностите за взимане на кредити, 68,5% от мениджърите твърдят, че 2005 г. е добра или много добра, а 26,7% я определят като слаба.

Като цяло 45,7% намират 2005-а за по-добра за бизнеса от 2004 г., 3,7% твърдят, че е същата, а 13% я определят като по-лоша.

Очакванията на 52,6% са, че 2006-а ще бъде по-добра от предходната година, 24% смятат, че ще е същата, 13,1% са на мнение, че ще е по-лоша.

60% от запитаните твърдят, че икономическата политика на сегашното правителство е пасивна, 23,2% са на обратното становище, а 16,8% смятат, че тя е рестриктивна.

30,5% от мениджърите са съгласни с твърдението, че българският бизнес ще придобие допълнителни възможности за развитие след присъединяването ни към ЕС, а 25,1% са по-скоро несъгласни, а 5,4% са категорично несъгласни.

37,3% от анкетираните смятат, че българският бизнес ще се окаже неконкурентноспособен след влизането ни в ЕС, а в обратното са убедени само 4,2%.

44,6% са отговорили, че присъединяването ни към ЕС ще предизвика верижни фалити, 35,1% смятат, че това е възможно, едва 3,9% са убедените, че подобен риск не съществува.

44,2% от бизнеса очакват членството на България в ЕС да стане факт през 2008 г., а 42,9% смятат, че предварително договорената дата - 1 януари 2007 г., ще бъде спазена.

30,1% очакват, че приемането ни в съюза ще се отрази положително върху тяхната фирма, 32,2% заявяват, че то няма промени нищо, а 12,7% смятат, присъединяването ни ще повлияе по-скоро отрицателно. 4,3% са категорични в мнението си, че отражението ще е само отрицателно.





Потребителски аватар
rado_mit
Мнения: 945
Регистриран на: Сря 30 юни 2004 13:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот rado_mit » Сря 01 фев 2006 16:30


80% - песимистичен
55% - оптимистичен
65 - 70% - реалистичен модел
.. за съжаление това са прогнозите от експертите .. а те бяха доста точно в последните си прогнози .. особено за Чехия и Словакия ... :No


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Сря 01 фев 2006 18:06


Ми ше увехнат що да не увехнат...
Кат им махнат защитните мита да видиш, как ще започнат да вехнат...
Що да плащам за БГ домати 3.5 при положение, че и турските са на тази цена, с включен в тях ддс, мито, транспорт, и прочее..
Да не би в турция да са по-ниски заплатите, или себестойността на продукцията, или пестицидите са по-евтини?


Ще умрат и то главно фирмите дето се занимават с алъш вериш, за съжаление и производители много ма... пазарна икономика...имаха достатъчно време за инвестиции всички производители, да си изграждат потребителски мрежи, и да затворят кръга, и да не допускат в него разни прекупвачи, които печелят 2-3 пъти повече от производителя...

Е щом е така нека мрат.!
кво да се правим зорлем на патриот, и да казвам, че щом е БГ все е юнак ли...
Ами нема па.. ще си ям доматите от село, и като ходя до магазина, че ям и доматите дето имат вкус и на пластмаса, ама поне няма да пълна гушата на поредният мерцедесокаращ кретеноид, които утре ще сгази детето ми, и ше си излезе без проблем от зандана..

Ами нека фалират...
Ако трява и 99% да фалират, поне ще остане 1% който знае какво прави.


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Сря 01 фев 2006 18:42


Подкремям колегата wili98.

Никой не им е виновен, че крият данъци и осигуровки и по този начин ощетяват другите на пазара с нелоялната си конкуренция!
Който каквото сам си направи да си го сърба!
По-хубаво ли Ви е да влезете в ГАРАЖ пригоден за магазин и да не знаете качеството и произхода на стоката, или да влезете в един добре отоплен, светъл и просторен магазин , в който има всичко (това е най-груб пример).


Потребителски аватар
MK2
Мнения: 424
Регистриран на: Пон 06 сеп 2004 17:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот MK2 » Сря 01 фев 2006 18:48


Определено ще ни е трудно да посрещнем тава огромно предизвикателство но няма как.България трябва да бъде една достойна Европейска държава ориентирала развитиесто си към Запада.


Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Мнениеот CellNet ™ » Сря 01 фев 2006 18:52


versace написа:
Никой не им е виновен, че крият данъци и осигуровки и по този начин ощетяват другите на пазара с нелоялната си конкуренция!

Който каквото сам си направи да си го сърба!


Ха ха ха
разсъждавай до утре, че ще ти кажа доста неща поради които не съм съгласен с теб,
понеже сега бързам за вкъщи :wink:


Потребителски аватар
20vTurbo
Мнения: 1034
Регистриран на: Вто 29 мар 2005 23:12
Автомобил: Jetta GLI Mk6 TSI + Octavia VRS
Двигател: 2012 20 TSI CCTA 2003 18 AUQ
Местоположение: София или Някъде в скалистите планини
Контакти:

Мнениеот 20vTurbo » Чет 02 фев 2006 2:07


wili98 написа:****


:да: Националистическият протекционизъм вреди повече от колкото помага ...


Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Мнениеот CellNet ™ » Чет 02 фев 2006 11:25


versace написа:
Никой не им е виновен, че крият данъци и осигуровки и по този начин ощетяват другите на пазара с нелоялната си конкуренция!

Който каквото сам си направи да си го сърба!


Според мен ще закрият честните фирми, тези които крият данъците вече са доста напред. Имат доста добри счетоводни къщи, които покриват всичко. Същото е като с колите, ще изгърмят собствениците на ефтини возила, докато скъпите са си опекли положението. А защо ли се получава така - това е така защото хората с многото кинти управляват държавата т.е. те си имат лоби в парламента което се грижи за тях и точно поради тази причина е непоклатимо управлението :lol:


Toledo
Мнения: 424
Регистриран на: Съб 11 сеп 2004 8:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Toledo » Чет 02 фев 2006 11:41


CellNet ™ написа:
Според мен ще закрият честните фирми

И как ще стане, че ми е интересно :wink:


Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Мнениеот CellNet ™ » Чет 02 фев 2006 11:47


Ами това според мен ще стане понеже в БГ повечето фирми се занимават с прекупуване на стоки /и могат да излязат на европейският пазар с доста по ниски цени/, а ще оцелеят само производители и селското стопанство, които са доста малко :? :roll:


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Чет 02 фев 2006 18:50


CellNet ™ написа:
versace написа:
Никой не им е виновен, че крият данъци и осигуровки и по този начин ощетяват другите на пазара с нелоялната си конкуренция!

Който каквото сам си направи да си го сърба!


Ха ха ха
разсъждавай до утре, че ще ти кажа доста неща поради които не съм съгласен с теб,
понеже сега бързам за вкъщи :wink:


Колега аз няма какво да разсъждавам до утре, защото съм икономист (и по образование и по професия). Защитил съм две магистърски тези на теми свързани с икономическата евроинтеграция на страната ни. Изказаните от теб тези и разсъждения са толкова състоятелни, колкото може да бъде отговора на всеки средностатистически ученик(т.е. общи приказки чути някъде от някого).
Но всеки си има мнение по въпроса. Поради това аз приемам позицията ти, а ти приеми моята, пък след 2-3 години ще видим кой ще е прав. :D
Бих могъл да ти напиша много по темата с точни изследвания и цифри, но просто ще отегча останалите (едва ли ги интересува - все пак тук сме се събрали за коли да говорим).


Потребителски аватар
CellNet ™
Sheriff
Мнения: 2570
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 19:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Golf Capital of the World
Контакти:

Мнениеот CellNet ™ » Чет 02 фев 2006 19:01


versace написа:.........


Имаш ЛС 8)


Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот mucho » Чет 02 фев 2006 19:37


20vTurbo написа: :да: Националистическият протекционизъм вреди повече от колкото помага ...


това го обясни на Стефан Стамболов ... ;)

... ся вярно е, че всеки си има право на мнение и аз това не го оспорвам, ма според мен подобно твърдение е доста смело ;) ...

... във всяка бяла държава малко или много се провежда такава политика и това е нормално и полезно ... ся друг е въпроса, че тук по изконен български обичай пак не се прай като ората (ако изобщо се прай)


prj57
Мнения: 2189
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Лондон
Контакти:

Мнениеот prj57 » Чет 02 фев 2006 20:51


Как няма да умрат..... ми като цените се дигнат с 300% а заплатите се забавят с дигането....

Една фирма за да работи трябва да има клиенти и да прави оборто, е как ще стане като фирмите си наместят цените, ма клиентите не могат да си го позволят.... или смъкваш цените на мин. без никаква печалба или просто никой не купува от теб щото няма пари и => сбогом гринго!!!


Toledo
Мнения: 424
Регистриран на: Съб 11 сеп 2004 8:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Toledo » Пет 03 фев 2006 8:48


prj57 написа:.... ми като цените се дигнат с 300% а заплатите се забавят с дигането....

Ей и тва ми е интересно как ще стане :wink:



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта