счупена капачка на коляното ?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
lucky7o
Мнения: 960
Регистриран на: Чет 22 май 2008 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

счупена капачка на коляното ?

Мнениеот lucky7o » Вто 15 май 2012 20:57


Здравейте,

Не знам дали тук е мястото, но имам един въпрос, обикновено като имам въпроси ги задавам тук :mrgreen: В повечето от случаите намирам отговор love.vwclub

С едно приятелче решихме да ходим малко на почивка и от рано запазихме местата, но днес ми се обади, че си счупил капачката на коляното... Принципно трябва да заминем на 08.06 , утре ще му правят операция. Да мина на въпроса, някой сблъсквал ли се е с подобна "контузия" и какъв е горе долу периода за възстановяване, най вероятно уре ще му кажат де, но аз да си питам :roll: С две думи, дали ще може да пътува на 08.06 :| Питах и голямата търсачка - google, но явно не ме бива :Mr Green Fun




Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот vucata » Вто 15 май 2012 21:22


До колкото си спомням, капачка на коляното не се чупи, измества се...но зависи от падането. Във всички случаи трябва да се види точно какво му е ! Дали ще пътува това е негова работа, но силно ме съмнява, че ще може. Не трябва да спира упражненията по сгъването на коляното след операцията, мускулите трябва отново да се разтегнат, за да може кракът да възвърне подвижността си. Това продължава дооооооооста дълго-4,6-до 12 месеца :roll: Поне 2-3 пъти седмично му трябва почивка на коляното...2-3 възглавници и слага крака си на тях- коляното да е свито, а крака отпуснат надолу. А и когато прави упражнения по раздвижването му кажи да не употребява алкохол, обезболяващи и наркотици :drunk mhihi защото няма да може адекватно да определя усилието на свиване.


Потребителски аватар
digo_pl
Мнения: 1109
Регистриран на: Съб 18 юли 2009 10:17
Автомобил: omega V6
Двигател:
Местоположение: Варна/Плевен
Контакти:

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот digo_pl » Пет 18 май 2012 12:53


Наистина трудно се чупи капачка, но дислукация е често случващо се. При мен два пъти стана и то сериозно. За възтановяването първия път искаха веднага да ме гипсират - отказах, купих си шина и стоях с нея 30 дни > физиотерапия и 2-3 месеца възтановяване! Втория път като я изплюх (отново сериозно) аз и още едни момче я наместихме (коляното се наду като бебешка глава - нормално) > пак на лекар, пак искаха гипс да слагат, пак си тръгнах и пак си купих шина (че старатя в хвърлих :) )
И понеже бях много изнервен и започнах алтернативна китайска медицина с един дедко... след 8 дни сгънах напълно коляното и се разхождах и тренирах (леко).
Та мисълта ми е, че работата е относителна :) за колко ще се възтанови момчето (всичко е в главата)!


Потребителски аватар
kokokode
Мнения: 141
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 19:52
Автомобил: Pasat tdi 1.9
Двигател: AHH 1999
Местоположение: София

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот kokokode » Пет 18 май 2012 16:55


Аз си счупих капачката на три парчета и бях в гипс два месеца, като през цялото време си стягах мускулите на гипсирания крак, което много ми помогна при раздвижването.


Потребителски аватар
GREEN_lADY
Мнения: 3094
Регистриран на: Нед 11 май 2008 21:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот GREEN_lADY » Пет 18 май 2012 18:41


Е тука да не е неврохирургия? Само като прочетох заглавието и ми прилоша, колега идете и се консултирайте с лекар, тука е автофорум не е доктор ох боли форум. :deal


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6167
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот ktamen » Пет 18 май 2012 19:24


Няма начин да пътува приятеля ти, все още ще му е трудно да отиде до тоалетната, а камо ли по-далеч.
Преди година паднах и си пукнах капачката, отначало нищо ми нямаше, но след половин час трудно си сгъвах крака. След няколко часа отидох в Пирогов - коляното беше огромно и крака беше леко свит, не можех нито да го изправя, нито да го сгъна да стъпя на този крак също беше невъзможно, изсмукаха кръвта от огромното ми коляно и успях да го изправя. После малко ме изнудиха да си купя твърде скъпа и не особено качествена шина, но макар и много бавно можех да ходя сам. След седмица долу горе можех да се движа из къщи, а след месец се опитвах да карам колело. След 45 дни още ми беше трудно да слизам по стълби (качването нагоре ми беше по-лесно). Дори след няколко месеца, не можех да пробягам и два метра и сега куцам леко като се затичам, коляното все още е по-голямо от другото.
Аз съм на 40, ако приятеля ти е по-млад сигурно ще се възстанови по-бързо, но най-добре да си пази леглото поне един месец.


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот my heart iS iCe » Пет 18 май 2012 19:29


Както казаха колегите, до 2 месеца апсурд, да може да се движи и въобще не трябва да се натоварва!
Аз като малък на 13г имах пукната кост до глезена, и когато ме гипсираха бях 1 месец на гипс с патерици и 2-рия месец, едвам прохождаш с гипса, чак на 3-тия месец ми махнаха гипса и ходенето до магазина ми беше на късмет!
Но всичко зависи и от човека, но според мен няма да може да дойде с теб за съжаление. :roll:
Дано се оправи по-бързо!


Потребителски аватар
Speedy86
Мнения: 1606
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 20:05
Автомобил: Audi A4 1.8 20V
Двигател: ADR 1996
Местоположение: samokov

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот Speedy86 » Пет 18 май 2012 19:37


Миналата година на 29 юли от лявото ми коляно се чу ужасно щрканае все едно се чупи дърво след което се струпах на земята със свит ляв крак опитах да го изправя и моментално ми потекоха сълзи няма такава болка ,откараха ме в бърза помощ да го снимат и да ми го наместят,след наместването 35 дена бях със шина и патерица,лека полека започнах да ходя и свалих шината продължих само с патерицата още седмица и започнах да се движа без патерица,но проблема с коляното си го имам още така че не препоръчвам на твоя приятел да пътува с този крак,по добре да си седи в къщи и да се движи по малко

Дано се оправи бързо но да прежали пътуването няма да е добре за него


Потребителски аватар
joker
Мнения: 5889
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 10:38
Автомобил: Golf 3 Variant _Golf4 Variant
Двигател: 1800 ABS _1900 TDI AHF
Местоположение: Варна

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот joker » Пет 18 май 2012 21:15


GREEN_lADY написа:Е тука да не е неврохирургия? Само като прочетох заглавието и ми прилоша, колега идете и се консултирайте с лекар, тука е автофорум не е доктор ох боли форум. :deal

:да: Колеги, горещо препоръчвам да спрете със съветите,а на колегата пуснал темата да не ги изпълнява!Ясно е защо!


Потребителски аватар
lucky7o
Мнения: 960
Регистриран на: Чет 22 май 2008 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: счупена капачка на коляното ?

Мнениеот lucky7o » Съб 19 май 2012 7:55


Някой не се постараха и да прочетат въпроса, но са коментирали, както съм написал приятел си е счупил капачката, не аз. Също съм написал, че във въпросния момент момчето е в болница и на следващият ден трябваше да му направят операция. Каквото е било нужно са му направили в момента е с шина, не може да си свива кракът, поне 30-40 дни трябва да я носи.

:lock:



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 36 госта