Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
rahwin
Мнения: 266
Регистриран на: Нед 16 ное 2008 17:48
Автомобил: VW Passat B5 1999г
Двигател: AJM
Местоположение: Пловдив/Раковски

Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот rahwin » Пет 30 ное 2012 19:20


Днес ни съобщиха че баща ми е починал при трудова злополука в Словения.От консулството и от фирмата оказват уж пълно съдействие засега,но никой не споменава ще ни обезщетят ли и на какво обезщетение имаме право.В понеделник ще ходя да прибирам тялото му и имам съмнение че бързат да претупат нещата за да не ни платят и после да не можем да претендираме.естествено че парите няма да ни го върнат и да го заменят,но семейатвото ни разчиташе основно на него и сега...Абе тежко е,пожелавам на никой да не му се случва
Та ако има някой запознат моля за съвет как и какви права да си търся




Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот siso_k » Пет 30 ное 2012 19:59


Здравей колега,

на първо време трябва да се сдобиете с разпореждане от НОИ, с което злополуката да е призната за трудова. Това в случай,че е работил в българска фирма. Също така проверете дали работодателят му е имал сключена застраховка трудова злополука.Ако има искайте копие от полицата и общите условия. За някой видове работници и служили такава застраховка е задължително да бъде сключена от работодателя. Размерът на обезщетението по такава застраховка е равно на 7-кратния размер на брутната годишна заплата на бащати или 7х12х(брутната месечна заплата).

Ако няма такава застраховка може да съдите работодателя. Обезщетението в този случай ще се определи от съда по справедливост (чл. 52 от ЗЗД).

Един съвет: задължително си пази всички разходни документи - фактури, касови бонове - понеже това са ти имуществени вреди, които също могат да се претендират.


Потребителски аватар
rahwin
Мнения: 266
Регистриран на: Нед 16 ное 2008 17:48
Автомобил: VW Passat B5 1999г
Двигател: AJM
Местоположение: Пловдив/Раковски

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот rahwin » Пет 30 ное 2012 20:22


Фирмата е словенска и оттам ли трябва да го търся това разпореждане че е трудова злополука и от коя институция? Доколкото разбрах от колега на баща ми трябва да имат такава застраховка.Той беше строителен работник и мисля че за тях трябва да е задължителна.Значи трябва да искам от работодателя копие от полицата и общите условия и с тях да искаме обезщетение от застрахователната компания.Ние ли трябва да задвижим тея неща или от фирмата са длъжни да го направят?И трябва ли на място всичко да се прави защото престоя ми там ще е ограничен


Потребителски аватар
Freakylol
Мнения: 927
Регистриран на: Нед 10 юли 2011 16:55
Автомобил:
Двигател: asz++
Местоположение: Русе

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот Freakylol » Пет 30 ное 2012 20:24


Моите съболезнования, дано всичко мине както трябва поне ... :(


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот siso_k » Пет 30 ное 2012 20:51


rahwin написа:Фирмата е словенска и оттам ли трябва да го търся това разпореждане че е трудова злополука и от коя институция? Доколкото разбрах от колега на баща ми трябва да имат такава застраховка.Той беше строителен работник и мисля че за тях трябва да е задължителна.Значи трябва да искам от работодателя копие от полицата и общите условия и с тях да искаме обезщетение от застрахователната компания.Ние ли трябва да задвижим тея неща или от фирмата са длъжни да го направят?И трябва ли на място всичко да се прави защото престоя ми там ще е ограничен


Щом фирмата е словенска нещата се усложняват малко, понеже би следвало да се прилага тяхното право. Общо взето законадетелствата на повечето държави в Европа са реципирани от немското право и основните начала са еднакви. Но как е точно няма как да се знае. Предполагам че ще се наложи да се срещнеш с работодателя и да го помолиш да задвижат нещата със застрахователя - за тях със сигурност би било по-добре, тъй като ще избегнат възможността те да бъдат съдени.


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот velinsl » Пет 30 ное 2012 21:17


Freakylol написа:Моите съболезнования

от мен също...


Потребителски аватар
rahwin
Мнения: 266
Регистриран на: Нед 16 ное 2008 17:48
Автомобил: VW Passat B5 1999г
Двигател: AJM
Местоположение: Пловдив/Раковски

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот rahwin » Пет 30 ное 2012 21:41


Благодаря за съболезнованията.
Имам обещано пълно съдействие от работодателя и постоянен придружител от фирмата докато съм там,дано да са коректни и да оправим нещата.Благодаря за съветите,ако има други въпроси,пак ще пиша


Потребителски аватар
Geleto
Мнения: 2394
Регистриран на: Сря 25 яну 2006 10:12
Автомобил: Passat B4
Двигател: 1.8 MI 1994
Местоположение: София
Контакти:

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот Geleto » Пет 30 ное 2012 23:00


Най-добре си намери добър словенски адвокат. Най-вероятно баща ти е имал застраховка а тя не е малка. Мой братовчед го сгази кола в Италия и изплатиха около 100 000 евра от застраховка. Това обаче стана с много добър адвокат и много разправии!


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот feikot » Пет 30 ное 2012 23:07


Първо-съболезнования най-искрени.Второ-не очаквай да има разправии,може да има малки,но няма да срещнеш яростен отпор от тяхна страна,за да спазят правото.Търси и словенски адвокат,ама предварително,не като отидеш там да провериш как са нещата и тогава да търсиш.


Потребителски аватар
rahwin
Мнения: 266
Регистриран на: Нед 16 ное 2008 17:48
Автомобил: VW Passat B5 1999г
Двигател: AJM
Местоположение: Пловдив/Раковски

Re: Питане за обезщетение при смърт при трудова злополука

Мнениеот rahwin » Съб 01 дек 2012 13:06


Благодаря колеги



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 43 госта