Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Ivailo » Вто 02 юли 2013 18:25


Привет
Преди 2 месеца приятелката ми си счупи кост от ръката, на предмишницата. Първия месец мина с лодка (не знам точно как се казва), защото имаше рана, след това снимаха, нямаше промяна. Сложиха гипс (раната се беше затворила), мина още един месец и днес махнаха гипса, снимахме. Абсолютно никаква промяна.
Съответно доктора преддложи 2 варианта - да гипсира пак с надеждата за чудо общо взето, но на снимката се вижда, че нещо пречи на костта да зарасне, та си е безсмислено.
Другия вариант е операция, да се сложи планка и с по 3 болта от 2те страни да се хване за костта.
Той каза, че планката няма да е много скъпа, 500-600 лв била (явно за тоя това са джобни пари). На въпроса ми от какъв материал - "желязо, стомана" (явно медицинска). Здравната каса поемала операцията, ама материалите ние си ги плащаме :mad
Та въпросите ми са няколко:
1. То е ясно, че здравната ни система е малоумна, ама за всеки случай - ква е логиката пациента да си плаща материалите??
2. Подочух, че след като махнат пластината си я запазвали.. и съответно я ползват при друг случай. Това нормално ли е? Как така аз плащам пластина, ползвам я, взимат ми я, слагат я на друг, който също си я плаща.. Тия милионери ще станат за 2 месеца :eek
3. Нормално ли е пластина от медицинска стомана, с размери (да речем) 3 на 5 см, барабар с 6 болта от същата материя, да струват 500-600 лв?
4. Има ли смисъл да ходим при друг ортопед за второ мнение?
5. Болезнено ли е след операцията, после периода на зарастване?

Въобще искам съвет и от пострадали и от лекари...
Благодаря предварително.




dentdaemon
Мнения: 188
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 16:51
Автомобил: Polo 6N1
Двигател: 1.6L 55kW AEE
Местоположение: zhe internetz
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот dentdaemon » Вто 02 юли 2013 18:58


Точно за конкретните въпроси не мога да ти отговоря, защото не се занимавам в тази сфера. Наблюденията ми са в-у лицево-челюстната област и материалите за там, та и отговорите ми са главно свързани с тази част на тялото.

1. Нормално е пациентът да плаща материалите. Както и в други области (не само медицината) има различни производители с различно качество на предлаганите материали. Ако държавата поеме разходите, то обикновено ще е с договор към най-евтините възможни 'части', които често не са най-добрите (тук 'добри' е относително понятие). По този начин се дава възможност за контрол на лекарите и пациентите в-у тези консумативи.
2. Тук не мога да отговоря. В лицево-челюстната област пластините не се махат. Не би трябвало и в този случай да се махат.
3. Нормално е. Това не е просто парче тенекия, а метал (тук вече не знам дали наистина е медицинска стомана или титаниева сплав, както в ЛЧО) със стриктна структура. Оскъпяването обикновено идва от критериите, на които трябва да отговаря - биологична съвместимост и най-вече стерилизация с гама-лъчи. За целите на ЛЧХ (лицево-челюстна хирургия) едно титаниево болтче е с цени от порядъка на 80лв :)
4. Определено има смисъл. Това е сериозна инвестиция и интервенция и да се доверявате сляпо е най-малкото проява на незаинтересованост. Това не го казвам със съзнанието на пациент.
Тук е мястото и да кажа, че не е много ясно какво се е случило. Значи те са изчакали 1 месец да зарасне раната, за да обездвижат ръката след това? За този месец вече се е образувал калус и костта е почнала да заздравява. Преди да гипсират, чупили ли са наново, за да зарасне както трябва? Какво означава 'нямаше промяна'? Не съм ортопед, но да се остави ръката 1 месец без наместване на фрактурните фрагменти и обездвижване не е правилно според мен. Какво пречи на костта да зарасне според лекаря?
5. Постоперативно ще има болки, да - то е и неизбежно. Те са по-скоро свързани с травматизма по поставянето шината, отколкото със заздравяването. Може да се чувства и дискомфорт и промяна в усещанията.

Моят съвет - отиди на второ мнение, главно за причината защо не е зараснала раната. Ако пак ти дадат двете опции, шината (металната планка за костта) е за предпочитане според мен (поне в ЛЧО пред шиниране с телове и ластици и остеосинтеза с планки и болтове, второто винаги се предпочита, ако пациентът може да си го позволи). Предимствата са сигурното обездвижване след наместване на фрагментите и в резултат - по-бързото и правилно окончателно оздравяване.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Ivailo » Вто 02 юли 2013 19:44


Благодаря за отговора!
Първоначално сложиха отворена шина, заради раната, защото трябваше да се сменя превръзката.

Шината беше от този вид, само че гипсова и бинтована цялата:
Изображение

До тогава беше обездвижена ръката, до колкото е възможно с въпросната шина (лодка, или каквото и да е). Шината са я сложили още в спешното, като преди това са наместили счупването (въпреки, че според мен не е много наместено, щото ми изглеждат криви костите там). Няколко доктора потвърдиха, че е наместена правилно и това не е проблем за зарастване... Според конкретния ортопед има някаква тъкан между двете кости (може да бъде мускул или какво ли не), която им пречи...


dentdaemon
Мнения: 188
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 16:51
Автомобил: Polo 6N1
Двигател: 1.6L 55kW AEE
Местоположение: zhe internetz
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот dentdaemon » Вто 02 юли 2013 19:52


Ясно.
В такъв случай (пак да кажа - не съм ортопед!) пак бих предпочел поставянето на пластинката. Най-малкото при операцията за нея ще се отвори, почисти и ще се премахнат евентуалните фактори, които пречат заздравяването.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Ivailo » Вто 02 юли 2013 20:55


Да, то е ясно, че това е единствения начин, по-скоро въпроса ми беше за планката :)
И той обясни, че ще почистят, ама ми замириса малко работата като подочух, че ги ползват пак тия неща, пък си искат пари за тях...


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот dobrin » Вто 02 юли 2013 21:07


Нищо не ти пречи да поискаш второ мнение при друг ортопед. Просто за консултация. А това с махането ми се струва странно, макар да не съм специалист. При всички случаи, това за което си платил, е твое.


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот alexx » Вто 02 юли 2013 21:13


това е положението с шините и пластините
мога да ти препоръчам в Плевен
или за София 3-4 места за


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот xploda » Вто 02 юли 2013 21:19


Аз не съм ортопед, не съм и пострадал, но си имам случай вкъщи с травми в ставите. Та днес почти цял ден съм чел и звънял наляво и надясно за кадърни ортопеди. Всеобщо мнение е, че докторите във ВМА и Пирогов са най-добрите в България. Този доктор, който ти предлага да се гипсира пак с надеждата да се оправи по чудо някак не ми вдъхва доверие. Щом не зараства правилно според мен си трябва операция да се освободи пречещото нещо и едва след това да се прави каквото е необходимо. На твое място бих отишъл за една консултация с всички документи там снимки, резултати от изследвания, каквото има. По 50лв. мисля беше прегледа от хабилитиран доктор и 60 за доцент. Не избързвай веднага с металната пластина, защото в началото са адските болки и докато я има вътре съответния крайник се движи неестествено. Това пък го знам от колега, който до последно се движеше на чончик именно заради пластина в крака, но неговата мисля беше платинена. Не мога да ти кажа каква е разликата, предполагам поне това ще могат да ти обяснят ортопедите. Ние утре сме във ВМА. Вечерта мога да напиша някакви впечатления :beer


Потребителски аватар
Милослав
Мнения: 3648
Регистриран на: Сря 29 мар 2006 11:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Милослав » Вто 02 юли 2013 21:27


Еврейче, не знам къде сте ходили, само знам че в Горна Баня са спецове по тези неща, предполагам сте разбрали за там предвид ситуацията, но да вметна за всеки случай.


Потребителски аватар
blade84
Мнения: 694
Регистриран на: Чет 05 май 2011 17:36
Автомобил: Vento
Двигател: AAZ
Местоположение: Lom

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот blade84 » Вто 02 юли 2013 21:30


ВМА и д-р Тони Георгиев търси или някой от неговия екип. Но да знаеш че трудно ще стигнеш до него и може и да струва и пари.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Ivailo » Вто 02 юли 2013 21:50


Благодаря на всички :bowdown
Познати ни препоръчаха д-р Хайвазов - http://medicine-bg.com/ та в петък сме при него за второ мнение.

Иначе операцията за сега я мислим при сегашния ортопед (д-р Костадинов, Болница "Люлин"), който ни го препоръча лекуващия лекар... Но пък в Горна Баня звучи най-логично, не знам...

П.П. Нищо еврейско няма в мен, противно на всички очаквания :icon_lol Планирах да ходя до Израел на гости, ама още не мога да намеря билети тънкана :mhihi


Потребителски аватар
daywalker
Мнения: 425
Регистриран на: Нед 22 ное 2009 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: DS
Местоположение: Сервиза до нас

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот daywalker » Вто 02 юли 2013 21:55


Ivailo написа:Привет
Преди 2 месеца приятелката ми си счупи кост от ръката, на предмишницата. Първия месец мина с лодка (не знам точно как се казва), защото имаше рана, след това снимаха, нямаше промяна. Сложиха гипс (раната се беше затворила), мина още един месец и днес махнаха гипса, снимахме. Абсолютно никаква промяна.
Съответно доктора преддложи 2 варианта - да гипсира пак с надеждата за чудо общо взето, но на снимката се вижда, че нещо пречи на костта да зарасне, та си е безсмислено.
Другия вариант е операция, да се сложи планка и с по 3 болта от 2те страни да се хване за костта.
Той каза, че планката няма да е много скъпа, 500-600 лв била (явно за тоя това са джобни пари). На въпроса ми от какъв материал - "желязо, стомана" (явно медицинска). Здравната каса поемала операцията, ама материалите ние си ги плащаме :mad
Та въпросите ми са няколко:
1. То е ясно, че здравната ни система е малоумна, ама за всеки случай - ква е логиката пациента да си плаща материалите??
2. Подочух, че след като махнат пластината си я запазвали.. и съответно я ползват при друг случай. Това нормално ли е? Как така аз плащам пластина, ползвам я, взимат ми я, слагат я на друг, който също си я плаща.. Тия милионери ще станат за 2 месеца :eek

Сигурен ли си,че ортопедът е казал,че планката се сваля? Немислимо е да я сложат на друг човек след това,убеден съм.Обикновено са еднократни и за конкретния пациент.На баба ми сложиха титаниева пластина на ръката и струваше 1500 лв.За ортопедично средство 600 лв не е много.Дал ви е очевидно неприемливата опция за гипса за да приемете варианта с пластината.Това е и най-добрия вариант.За болката-ще е минимална след това,а може и да няма,но важното е да зарастне правилно.В горна баня има добри ортопеди,които работят със Здравната каса,тоест с талон.Според мен не ти трябва второ мнение,но ако се съмняваш-смело отиди при друг лекар.
3. Нормално ли е пластина от медицинска стомана, с размери (да речем) 3 на 5 см, барабар с 6 болта от същата материя, да струват 500-600 лв?
4. Има ли смисъл да ходим при друг ортопед за второ мнение?
5. Болезнено ли е след операцията, после периода на зарастване?

Въобще искам съвет и от пострадали и от лекари...
Благодаря предварително.




Сигурен ли си,че ортопедът е казал,че планката се сваля? Немислимо е да я сложат на друг човек след това,убеден съм.Обикновено са еднократни и за конкретния пациент.На баба ми сложиха титаниева пластина на ръката и струваше 1500 лв.За ортопедично средство 600 лв не е много.Дал ви е очевидно неприемливата опция за гипса за да приемете варианта с пластината.Това е и най-добрия вариант.За болката-ще е минимална след това,а може и да няма,но важното е да зарастне правилно.В горна баня има добри ортопеди,които работят със Здравната каса,тоест с талон.Според мен не ти трябва второ мнение,но ако се съмняваш-смело отиди при друг лекар.


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот alexx » Вто 02 юли 2013 22:03


не знам, но аз лично в гореизброените заведения няма да стъпя
за Горна Баня пазар, Пирогов полева болница ВМА нямам мнения, но се крепи на стара слава ...
а за прехваления извънземен полу БОГ Тони Георгиев ... :snorkel02
има си специализирани ортопедични клиники :th_up


за болница Люлин Илиев орт. травматолог е добър, но нищо не обяснява и работи в Пирогов също така


Потребителски аватар
nurv
Мнения: 1664
Регистриран на: Пон 04 фев 2008 10:13
Автомобил: Audi A6
Двигател: ALF
Местоположение: София, Младост 3

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот nurv » Вто 02 юли 2013 22:08


За преизползването на подобни материали съм чувал във всякакъв контекст. Последното беше за болтове (прешлени на гръбначния стълб). Не знам какво е правилото, но е практика. Така се докарва и по приемлива цена. А ако са ти свалили подобен материл по дадена причина едва ли искаш да си го държиш за спомен. Някой посъветва Тони Георгиев ... той е коренно различен специалист и не го намесвайте в конкретния случай.


Потребителски аватар
Ivailo
Мнения: 9497
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 15:21
Автомобил: VW Golf mk3
Двигател: AAZ
Местоположение: София/Видин
Контакти:

Re: Счупена кост -> операция -> пластина.. Нужен ми е съвет

Мнениеот Ivailo » Вто 02 юли 2013 22:12


Ами мисля, че каза, че се маха, въпреки, че не съм убеден.
За слагането на същата планка на друг пациент за сега е само слух, за това питам тук-там...
А няма логика да стои тая планка след като зарасне костта. При други случаи има смисъл, например при изкуствени стави, при по-възрастни пациенти или при по-специфични счупвания, където шанса да зарасне е минимален...
Тук счупването е на по-малката кост, а не на тази, която носи товар... Общо взето целта е да фиксират костта на точното място, да разчистят ненужните неща, пък тялото си знае работата. Приятелката ми е на 26, та ако всичко си дойде на мястото ще зарасне за нула време... Само дето не знам и колко е "нула време" в този случай де, ама ще разберем :)
Иначе е само 600 лв, защото е един прост правоъгълник с 6 дупки, не е нещо сложно за изработка, дано поне е някакъв метал, който да го приеме тялото, макар, че според доктора няма шанс да не го приеме...



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта