Проблем с комина. Давайте съвети.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
dinko_bonev
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет 30 дек 2005 13:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Проблем с комина. Давайте съвети.

Мнениеот dinko_bonev » Чет 03 яну 2008 14:00


Проблемът се състои в това, че понякога връща дим или пък няма достатъчно тяга. При по-силен вятър понякога направо си духа от печката.

Какво съм направил до сега:
1. Вдигнах нивото на комина с един метър с комински тела и сега е около метър и половина над билото. Не съм измазал телата от вън... Проблемът с тягата се реши горе долу, но при наличие на вятър пак връщаше...
2. Броих ..,.. лева за една шапка за комин от Унгария - една такава топка, която е на ос с лагери и се върти от вятъра, като колкото по-бързо се върти повече тяга създавала. Да ама НЕ! Проблемът с вятъра си остана.

Какво да правя вече незнам?!?!?!

Става въпрос за пет етажна кооперация и апартамент на пети етаж. Комина и тръбите не са задръстени - проверено е.




Потребителски аватар
nasko1978
Мнения: 2183
Регистриран на: Сря 25 юли 2007 9:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Nürnberg ,Перник

Мнениеот nasko1978 » Чет 03 яну 2008 14:10


Ако разстоянието от отвора на печката до отвора на комина( по вертикала)
е по-малко да речем от метър,може от това да е!Не съм спец,но ти го казвам от опит!Успех! :)


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Asen_D » Чет 03 яну 2008 14:15


nasko1978 написа:Ако разстоянието от отвора на печката до отвора на комина( по вертикала)
е по-малко да речем от метър,може от това да е!Не съм спец,но ти го казвам от опит!Успех! :)

Колегата го е казал - метър и половина над билото и до там още поне метър,общо два метра и половина.Би трябвало да е достатъчно.
Виж за евентуални проблеми долу,демек в печката или каквото там ползваш.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18722
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Мнениеот hooligans » Чет 03 яну 2008 14:16


ако комина не е 25/25 а си сложил камина , това би трябвало да е проблема :?


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Чет 03 яну 2008 14:18


имах проблем с комин на вилата. тя е двуетажна и на първия етаж има камина. на втория има печки пернишка мечта 2бр. (не се смейте-така се казват!)
камината ако я запалиш-си в лайната. връщаше безобразно!
това е с години! камината си я прави бащата като преди тва прави некви страшни хиляди проучвания и кво ли не. годината беше '8Х и нямаше ни готови камини ни гяволи дето сега изобилства.
един ден наскоро се позамислих върху проблема и какво установих:
бащата е направил камината с огнище и под него има ниша-като уста. в тая ниша се слага едно чекмедже ламаринено и на дъното на огнището има решетка. тя изпълнява 2 основни функции: да пада пепелта и да осигурява въздух отдолу в огъня.
е да де ама се получава следната аномалия.
топлия въздух се качва нагоре. от огнището в комина, демек от устата в огнището. е да ама се получава т.нар. ефект на дроселирането. комина е по тесен от огнището а устата осигурява повече въздух от дебита на комина. от къде да избие топлия вече въздух-ми през огнището...
затворих решетката и о, чудо! няма пушек в къщи а камината си гори на пушка!

в резюме-нарушена циркулация на въздуха...
помисли дали нямаш нещо подобно-де да знам... :roll:


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот zfa159 » Чет 03 яну 2008 14:24


Същия ефект се получава с обикновенна печка когато тя гори много и подавания въздух за горене е много по-голям от дебита на комина.Тогава печката прави следното - гори тихичко.В един момент прави "Бау" и се разгаря ужасно бързо.Веднага след това (1-2 секунди) започва да го отново много бавно и изхвърля кълбо дим в помещението защото комина не може да го поеме.
Опитай да ограничиш потока на въздха,който влиза в печката отдолу под горивната камера така да се каже.
Успех!


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Чет 03 яну 2008 14:28


също така комина требе да загрее добре, в началото ако я наджасаш ще ти върне 100%...


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Asen_D » Чет 03 яну 2008 14:36


zfa159 написа:....В един момент прави "Бау" и се разгаря ужасно бързо.....

Е те от това "Бау",сички капаци на печката се отвориха,и ми отиде перчема навремето....


Потребителски аватар
nasko1978
Мнения: 2183
Регистриран на: Сря 25 юли 2007 9:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Nürnberg ,Перник

Мнениеот nasko1978 » Чет 03 яну 2008 14:53


Asen_D написа:
nasko1978 написа:Ако разстоянието от отвора на печката до отвора на комина( по вертикала)
е по-малко да речем от метър,може от това да е!Не съм спец,но ти го казвам от опит!Успех! :)

Колегата го е казал - метър и половина над билото и до там още поне метър,общо два метра и половина.Би трябвало да е достатъчно.
Виж за евентуални проблеми долу,демек в печката или каквото там ползваш.

Колега моите уважения,но някой май не е в час!Разстоянието м/у отвора на печката и отвора ВЪВ стената по ВЕРТИКАЛА!!!!!!!!!!!!А не горния "отвор"чак на покрива!Имах впредвид, че ако са му къси кюнците от това ще му е проблема-печката е като захлупена!Почти съм убеден! :gruebel

Последна промяна от nasko1978 на Чет 03 яну 2008 15:05, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Asen_D » Чет 03 яну 2008 14:57


nasko1978 написа:
Asen_D написа:
nasko1978 написа:Ако разстоянието от отвора на печката до отвора на комина( по вертикала)
е по-малко да речем от метър,може от това да е!Не съм спец,но ти го казвам от опит!Успех! :)

Колегата го е казал - метър и половина над билото и до там още поне метър,общо два метра и половина.Би трябвало да е достатъчно.
Виж за евентуални проблеми долу,демек в печката или каквото там ползваш.

Колега моите уважения,но някой май не е в час!Разстоянието м/у отвора на печката и отвора ВЪВ стената!!!!!!!!!!!!А не горния "отвор"чак на покрива!Имах впредвид, че ако са му къси кюнците от това ще му е проблема-печката е като захлупена!Почти съм убеден! :gruebel

Прав си,не съм дочел,сори


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18722
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Мнениеот hooligans » Чет 03 яну 2008 14:59


nasko1978 написа:
Asen_D написа:
nasko1978 написа:Ако разстоянието от отвора на печката до отвора на комина( по вертикала)
е по-малко да речем от метър,може от това да е!Не съм спец,но ти го казвам от опит!Успех! :)

Колегата го е казал - метър и половина над билото и до там още поне метър,общо два метра и половина.Би трябвало да е достатъчно.
Виж за евентуални проблеми долу,демек в печката или каквото там ползваш.

Колега моите уважения,но някой май не е в час!Разстоянието м/у отвора на печката и отвора ВЪВ стената!!!!!!!!!!!!А не горния "отвор"чак на покрива!Имах впредвид, че ако са му къси кюнците от това ще му е проблема-печката е като захлупена!Почти съм убеден! :gruebel


ми на мене на село ми е една педя от печката до стената и нямам такива проблеми, според мен както казах комина му не е правен за такъв тип печки , всмисъл правен е за по малка печка!


Потребителски аватар
dinko_bonev
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет 30 дек 2005 13:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот dinko_bonev » Чет 03 яну 2008 15:04


Печката е от тези турските тип чудо. От нея до отвора за комина на стената има около метър и 50, 60...

Това е...


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2079
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Мнениеот vladtod® » Чет 03 яну 2008 15:24


спасението е Н-образен накрайник за комин,има такива на топливо ,но са от тънка ламарина и изгарят за 1-2 зими,но вършат работа,ей такова представлява http://images22.snimka.bg/004855974.jpg като духне вятър не връща в комина а от долната страна и не се получават димни завеси у дома.


Потребителски аватар
mr_bush
Мнения: 3523
Регистриран на: Съб 05 май 2007 19:59
Автомобил: Vw Transporter T6
Двигател: 2016
Местоположение: Bg

Мнениеот mr_bush » Чет 03 яну 2008 17:10


Провери ли дядо Коледа дали не е заседнал вътре :roll:

П.п. извинявам се


Потребителски аватар
дзвера
Мнения: 867
Регистриран на: Сря 07 ное 2007 9:21
Автомобил: ford escape
Двигател:
Местоположение: отвъд голямата локва

Мнениеот дзвера » Чет 03 яну 2008 20:54


zfa159 написа:Същия ефект се получава с обикновенна печка когато тя гори много и подавания въздух за горене е много по-голям от дебита на комина.Тогава печката прави следното - гори тихичко.В един момент прави "Бау" и се разгаря ужасно бързо.Веднага след това (1-2 секунди) започва да го отново много бавно и изхвърля кълбо дим в помещението защото комина не може да го поеме.
Опитай да ограничиш потока на въздха,който влиза в печката отдолу под горивната камера така да се каже.
Успех!
:idea:



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], w_smith и 55 госта