София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
BECK0
Мнения: 464
Регистриран на: Съб 31 мар 2007 23:32
Автомобил: VW Passat B7
Двигател:
Местоположение: София

София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот BECK0 » Вто 26 окт 2010 13:20


Здравейте,
към края на Ноември съм запланувал пътуване из Европа с кола по този маршрут - http://maps.google.bg/maps?f=d&source=s ... 28.125&z=6
София - Виена - Залцбург - Мюнхен - Цюрих - Венеция - София

В Цюрих ще поостана малко повече време и мисля да обиколя и в Швейцария градовете и обектите в съседство с Цюрих - Люцерн, Берн, Солотурн и др.

Търся съвети за този маршрут относно:
Пътни такси и винетки;
Паркиране в съответните градове - приблизителни цени;
Къде по този маршрут има газ - пропан бутан, където мога да зареждам - бутилката ми държи около 500км (мисля, че имаше такава тема, но не я намирам)
Приемам съвети за забележителности в тези градове;
Някои забележителност по пътя, която мога да посетя без много да се отклонявам;
и др.

(ако се сещам за други въпроси ще допълвам в темата)

Поздрави,
Веско

Аз доколкото помня:
Сърбия - 14 евро магистрални такси;
Австрия - 8 евро винетка;
Унгария - 7 евро винетка;
Швейцария - 41 франка (27-8 Евро) винетка;
За другите страни - Италия, Словения, Хрватска не знам много.
Доколкото помня паркинга във Венеция беше 10тина Евро за 3 часа и над 3 часа 20тина евро отгоре.
В Цюрих паркинга през деня върви 0.5-1 франк на час.


П.С. Мисля да допълвам темата според мненията, които биват давани за да бъде структурирана и от полза и за други, ако решат да пътуват.




Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот gr_kanev » Вто 26 окт 2010 16:57


BECK0 написа:Къде по този маршрут има газ - пропан бутан, където мога да зареждам - бутилката ми държи около 500км (мисля, че имаше такава тема, но не я намирам)


Веско ! :beat_butt2
viewtopic.php?f=61&t=212145

Сърбия - магистралните такси са в зависимост от изминатото разстояние. Имаха навика да правят промени (не драстични) в цените началото на ноември. Актуална информация - .pdf файл Плаща се в динари, евро (рестото също в евро), карти (дебитни, кредитни). Разлика в цените няма (поне не забележителна).

Унгария - електронна винетка (такса за магистралите, но има и други участъци, които са платени). Там валутата е форинт, някъде приемат и евро, но внимателно на какъв курс ! Актуална информация - ЦЪК, ЦЪК. Може да се купи и on-line.

Италия и Хърватска са като Сърбия - плащаш за преминат участък магистрала. Словения - винетка. Минималната е месечна - 15 евро. Системата им е такава, че трудно можеш да преминеш страната без да стъпиш на платен участък. Информация за винетките; как да избегнем платените участъци - ЦЪК.

Полезен сайт с информация за цени на винетки, пътни такси (пише нещо и за газ, но не ме е интересувало и не съм гледал) - ЦЪК.

Освен винетките, в Австрия и Словения (не знам за Швейцария и Италия) има допълнителни такси за някои тунели.

За паркиране нищо не мога да кажа.

Забележителности - в Мюнхен, Виена, Залцбург, Венеция ги има повече от достатъчно. От тези покрай пътя, които бих посетил, са замъкът Нойшвайнщайн (може и да не го изписвам правилно - той е в емблемата на Дисни) до Мюнхен; Rochers de Naye - резерват за мармоти (онези, дето завиват шоколада в станиол), близо до Монтрьо. Мисля, че на връх Монблан е възможно качването с лифт - също бих опитал, все пак е най-високият в Алпите (по някои определения - и на Европа). Не знам доколко последните две са далеч от маршрута ти.


Потребителски аватар
Tedo-
Мнения: 253
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот Tedo- » Вто 26 окт 2010 17:48


за горивото, за пътните такси и винетките, най-добре ползвай кредитна карта, ако я имаш - няма "цакане" в курса и т.н. Преди 2 седмици ходих до Бърно и на връщане станах свидетел как в Унгария едни македонци не можеха да си платят нафтата щото нямат форинти... накрая платиха в евро, но по курс 1:"колкото й е кеф на каката" и ресто във форинти...
Аз плащах навсякъде с карта, само на връщане (минах през Румъния) платих румънската я платих в евро (7Е), че нямаха ПОС на границата... После на бензиностанцията имаше винетки и се плащаше с карти (заредих нафта), но не ми се рискуваше да ме спрат...

ПС: Спазвай ограниченията особено в Сърбия (полицаи имаше само преди Ниш) и Унгария (околовръстното на Будапеща е камера след камера)... По магистралите не видях полиция, а камерите са само на местата с ограничение... Където няма допълнително ограничение (стандартно е 120 Сърбия, 130 Унгария) може да караш и с 200 - няма кой да те спре... В Австрия е доста либерално - снимали са ме да карам със 135 при знак "100" и ме глобиха само 35 евро с квитанция на място и ми пожелаха "лек път" - дори документите на колата не погледнаха... Мой познат в Сърбия са го спирали за превишение 11кмч и са го глобили към 20 евро, като единия пътник останал за гаранция, а шофьора - до най-близкия град за смяна на вълута... Мен пък на въпросното околовръстно на Будапеща ме снимаха със 112кмч при знак "80" и ми написаха акт за около 200 евро...
В Швейцария глобите са най-жестоки и на практика почти няма магистрали като идваш от Австрия или Германия... Слава Богу там не са ме хващали, но няколко пъти виждах пътни полицаи в населени места по шосето...

Не знам с газовата уредба как ще те приемат в тунелите - в Австрия и Швейцария ги има доста и то по 10-20км дължина и с по 1 платно в посока... На паркинга на хотела в Бърно също имаше знак, че е забранено за АГУ...


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2127
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот Petrolhead » Чет 04 ное 2010 9:10


в Швейцария задължително ми ни през Берн и Солотурн, има какво да се види.
Газ има на някои бензиностанции, цените са близки до нашите.


Потребителски аватар
BECK0
Мнения: 464
Регистриран на: Съб 31 мар 2007 23:32
Автомобил: VW Passat B7
Двигател:
Местоположение: София

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот BECK0 » Пон 08 ное 2010 11:58


Благодаря колеги! Сега структурирам информация от сайтове тук там и скоро ще я копирам и тук, евентуално да помогне и на някои други..
Поздрави,
Веско


Потребителски аватар
Ото Кац
Мнения: 910
Регистриран на: Пет 09 юли 2004 16:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот Ото Кац » Пон 08 ное 2010 22:49


По пътя за Виена - може да се отбиеш в Шопрон, на унгарската граница. Както и в кое да е от селцата около Нойзидлер Зее... ако си настроен за обяд, мога да ти препоръчам Mole West (http://mole-west.at/en/)...
а ако си с жената, може да я зарадваш с един шопинг тур в Парндорф... :)


Потребителски аватар
Insect
Мнения: 1602
Регистриран на: Съб 11 ное 2006 23:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: София - Виена - Залцбург - Цюрих - Венеция - София

Мнениеот Insect » Вто 30 ное 2010 14:59


Във Швейцария се плаща само такса за магистралите която е 51 франка за 1 година.
Много внимавай с паркирането в Швейцария. Оглеждай внимателно знаците... обикновенно пише за колко време максимум можеш да си оставяш колата. Ако се задържиш по дълго в швейцария те съветвам да си купиш от пощата син диск. Това е едно картонче на което си маркираш в колко часа си си оставил колата. Тоя диск е много ефтин - 10 франка, а ти дава право да паркираш в всички бели и сини зони *пак зависи от знака*.
Моят съвет е да си оставяш колата по платените подземни паркинги. Около 1 франк на час е, а за цял ден 20 франка. Разбирасе е по скъпо, но повярвай ми е по малкото зло... :) Миналата седмица ходих да си плащам глоби и платих около 800 франка само глоби за паркиране... е така дето са се събирали.....
Много внимавай със скороста. Имат камери на много места на магистралите и извън населените места.
Препоръчвам ти да посетиш Монтрьо! Намира се на около 100 км от Женева и още толкова от Берн. В мометна има Коледен пазар и могат да се видят уникални неща!! :)

Когато излизаш от Швейцария посока Италия минаваш през тунел наречен Mont Blank... там няма да те пуснат да караш на газ! Има алтернативен маршрут но по това време на годината е скандал да се минава от там!



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта