Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот vpetrovbg » Пет 29 юли 2016 15:32


Здравейте колеги! Искам да направя една тридневна екскурзия със семейството ми. Искам да посетим градовете по маршрута, който съм дал, като тръгнем от Пловдив за Шумен. Моля за съвет относно състоянието на пътищата!
На отиване мисля, като тръгна от Пловдив по А1 и сляза на пътен възел Ямбол, от там през Зимница - Сунгурларе - Ришки проход - Шумен.
На връщане: Шумен - Велики Преслав - Котел - Жеравна - Пловдив. Тук въпросът е, какво е състоянието на пътя Велики Преслав - Котел - Жеравана - Пловдив. По-точно Велики Преслав - с. Звездица - Котел, как е или да мина през Омуртаг или през Търговище-Омуртаг-Котел? :question




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3102
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот georgebonev » Пет 29 юли 2016 19:26


В.Преслав - Търговище скоро го ремонтираха и е добър. Също е добър пътя и Търговище - Омуртаг - Котел.

Бих препоръчал да се отбиете и до Плиска - Дворът на буквите. Мисля, че вече работи и хотелския комплекс в съседство, с басейн.

Ако минавате през Търговище, може да се разхладите в басейна на Комплекс Белия Кон и Рай, и да се поизпотите по стръмните пътеки до Крумово кале / Мисионис (местност Парка).


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот calidad » Пет 29 юли 2016 20:32


Според мен няма нужда да минаваш през петолъчката последно като минах през сунгурларе пътя не беше добре. За мен най-добре е маршрута ти е да е: Пловдив караш по магистралата от там през Карнобат после през Ришкия проход ,стигаш Шумен после Преслав, Търговище гониш после котленския излизаш на магистралата и си пак в Пловдив винаги ще караш по хубави пътища
Можеш и обратно на петолъчката през котленския като гониш търговище , преслав шумен ришкия карнобат магистралата пловдив. Зимница и сунгурларе по мое мнение не ти трябват, но ти си решаваш.лек път!


Потребителски аватар
tonkogtd
Мнения: 297
Регистриран на: Съб 04 май 2013 12:14
Автомобил: Golf GTD Polo GTI
Двигател: JR-1991 BJX-2006
Местоположение: Ямбол

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот tonkogtd » Пет 29 юли 2016 21:48


Точно.
От Пловдив караш до Карнобат по АМ Тракия,слижаш на ПВ Карнобат-до Карнобат пътя не е много харен,няма дупки,но е нагънат.Това са към 4-5 км.
После гониш Ришки проход за Шумен,към 80 км. разстояние,пътя е нов,няма нищо общо с преди години,трапищата.
Навръщане от Шумен през Търговище и на Омуртаг през Котленския проход за Котел,пътя отново е добър и бърз като маршрут.
Накрая през Петолъчката-Зимница и на ПВ Ямбол-Изток се качваш на АМ Тракия за Пловдив.


Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот vpetrovbg » Съб 30 юли 2016 7:13


Благодаря на всички! Информацията, която ми дадохте ми е достатъчна. Ще мина през Карнобат на отиване, а на връщане през Търговище.


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот calidad » Съб 30 юли 2016 14:39


По принцип по-добре е първо да решиш точно какво искаш да видиш като исторически или природни забележителности и тогава да си направиш маршрута, защото така може да имаш различна подредба на населените места.Ако ти трябва помощ питай!Колегата над мен пропуска Преслав а около него има много да се види, а и има преки пътища.Ако можеш отиди и до Мадара.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот gergeto » Съб 30 юли 2016 16:11


Котленския проход не е лош,ама коне и крави от близките ферми ги пускат да се разхождат свободно и трябва да се внимава,особенно по завоите. Поне последно като минах оттам така беше-все едно си в Индия. :mhihi
Иначе по темата:Незнам автора дали си прави само ексурзия,или съчетава работата с удоволствията,но едно нещо препоръчвам на всеки който се чувства българин.
Тръгнеш ли на такава екскурзия ,обезателно минаваш през Плиска (ама не само двора на кирилицата,но главно през Старините и базиликата),после Мадара ,Велики Преслав и Велико Търново. Точно в тоя хронологичен ред. Отделяш поне час време за да останеш сам сред развалините на всяка една наша стара столица и усещаш какъв стар и горд народ сме били.
Повярвайте,имам имот в гр.Плиска откакто се помня и много често когато ми е било "вкиснато" и нещо не върви-паля колата и отивам на Старините,най-добре надвечер,разхождам се сред руините ...и след няколко минути вече усещам как се отпускам и разтоварвам.
Гледам и си представям какво сурово и гордо племе сме били....
Извинявам се за лириката . Автора да си решава.


Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот vpetrovbg » Съб 30 юли 2016 17:24


То се видя, че ще трябва да разказвам подробно... :mhihi
Идеята ми е точно една тридневна екскурзия за децата и нас възрастните естествено. Миналата година правихме такава голяма, основно историческа, около Ловеч и Плевен.
Сега идва ред и на старите български столици. Та планирал съм нещо такова:
1-ви ден - тръгване от Пловдив за Шумен разглеждане на Мадарския конник, Плиска, пристигане в Шумен и настаняване. След това, ако може да се види нещо от забележителностите в Шумен - добре. За Шумен забележителностите, които съм планирал - паметник "Създатели на българската държава", РИМ Шумен и музей Панайот Волов, Шуменска крепост, часовниковата кула, ако има време и Музей на шуменския гарнизон.
2-ри ден - отскачане до Балчик - Ботаническата градина и двореца. Нос Калиакра. Връщане в Шумен и евентуално разглеждане на нещо от изброените по-горе шуменски забележителности.
3-ти ден - Довършване на шуменския списък, столицата Велики Преслав, Котел - музей на котленските възрожденци, паметник "Каменната стража", Жеравна - къщата на Йордан Йовков.
Знам, че има още забележителности, но това мисля са основните, пък и времето ще е 3 дни...


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот gergeto » Нед 31 юли 2016 20:30


Много добре си го замислил,но надали ще ти стигне времето.Поне ден и половина с компромиси ти трябва само за Плиска и Мадара. За Преслав също си отдели 1 ден. Шумен може би още толкова. През тия 3 дни на обиколки обаче не включвам времето за пътуване.
Както и да е ,поне си замислил нещо което рядко българи правят-да покажеш на децата си корена им,независимо че за тия пари можеш например да ги заведеш на морето и те да се плискат по брега ,а ти да си пиеш биричката.Поздравявам те за начинанието ти. :flag_bulgaria


Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот vpetrovbg » Пон 01 авг 2016 11:28


Благодаря ти колега! В крайна сметка може да пропуснем Балчик и нос Калиакра, но другите не! Децата ми много се интересуват, а и ние от малки ги водим на доста места и им разказваме много... Малкият миналата година беше на 5 години и сигурно два месеца след това разказваше за Васил Левски, как са го хванали, за личните му вещи и т.н. :biggrin
Мисля, че ще се справя с времето, при положение, че за 2 дни организирана екскурзия посещава повечето от тези забележителности. А пък те децата си получават отделно и 10 дни на морето, а сега и 7 на планината... :mhihi


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот gergeto » Пон 01 авг 2016 18:11


Пожелавам на цялото семейство безавариино пътуване и приятно прекарване .И да споделиш впечатления като се прибереш. :th_up


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4626
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот hvp800 » Пон 01 авг 2016 18:18


Ако си направиш тази екскурзия колега, е престъпление да пропуснеш фестивала в Жеравна.
Атмосферата е уникална и съвсем в духа на българщината :th_up

Последна промяна от hvp800 на Пон 01 авг 2016 19:35, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3102
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот georgebonev » Пон 01 авг 2016 19:06


В най-добрия случай, колегата сигурно ще се справи с времето и посещенията на местата.
Няма да включвам времето за пътуване.

За Мадара най-малко 2 часа, Плиска - около час за Двора на Кирилицата, още поне 2-3 часа за Старините.

Шумен - Паметника "Създателите..." поне 2 часа, може да се комбинира с Шуменската крепост около 2 часа. Сутринта или следобед - останалите места в града, като се отдели поне по 1-2 часа на обект.

Балчик - "Ботаническата градина" - прекрасно, хладно и доста дълго за обхождане място. Поне 3-4 часа.
Нос Калиакра за съжаление не сме го посещавали. Предполагам, около час-два ще са достатъчни.

В.Преслав - около 2 часа поне за разглеждане на храм-паметника и централната част. Има добро място за отмора, за децата има люлки. Старините може да се разгледат за около още поне 2 часа. След В.Преслав може да се съчетае и посещение до "Омуртагов мост" (добро място за обяд) и "Кръглата църква". Както и местността "Патлейна". Като време - около 3-4 часа поне.

За Котел и Жеравна не мога да дам актуално инфо, посещавал съм ги през '93 - '94-та последно.

Като минавате през Търговище (ако тръгнете от В.Преслав през Търговище за Омуртаг и Котел), така или иначе, ще минете съвсем близо до "Етнографския музей" и старите къщи по ул."Раковска" - може да им отделите 1-2 часа за набързо ( в Т-ще, на светофара, вместо на ляво за Омуртаг, минете направо и веднага в дясно е Музея, на същата улица и съвсем близо са старите къщи-музеи на възрожденци от града).

В Омуртаг може да видите "Самолетите" на космонавта Ал.Александров (на кръстовището, където трябва да завиете на ляво за Котел, "Самолетите" се падат направо, не знам обаче къде може да се спре с кола, защото долу след тях мисля, че не може да се завие наляво. Най-добре спрете горе в близост до кръстовището).

С пожелание за приятни емоции!


Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Маршрут: Пловдив-Шумен-Велики Преслав-Котел-Жеравна-Пловдив.

Мнениеот vpetrovbg » Вто 02 авг 2016 5:59


Благодаря! Явно Балчик ще отпадне.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: loopci и 12 госта