100-те национални туристически обекта

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

100-те национални туристически обекта

Мнениеот BeckoTDI » Чет 07 апр 2011 3:12


Колеги, не знам как до сега не е отваряна тази тема в нашия форум :) Всички обичаме да пътуваме, а съм сигурен, че има хора които съчетават пътуванията си, с посещения на забележителности и туристически обекти.

Изненадан съм, но има и хора които не знаят за какво става въпрос, но като видят темата може да се запалят да събират печати :)

Предлагам в темата да обсъждаме обектите, пътя до тях, кой кога къде ще ходи и др.

Официална страница на 100-те Национални Туристически Обекта

100-те национални туристически обекта - Wikipedia

Карта със стоте обекта




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 07 апр 2011 8:06


Аз още докато бях ученик имах една златна и една бронзова значка. Дядо /лека му пръст/ беше планински водач и спасител и доста сме походили с него, та ги имах тогава обектите. Сега знам че Вратт има книжка, обаче колко печата е събрал не знам.


tarikat89
Мнения: 411
Регистриран на: Нед 15 юни 2008 13:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот tarikat89 » Чет 07 апр 2011 8:10


Аз от миналото лято съм почнал да ги обикалям и до тук съм минал пред около 25,сега да се постопли малко времето и почвам наново..


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот Pichaga » Чет 07 апр 2011 9:22


от 5 години имаме
имам над 35 печата
не съм си взел бронзовата значка, ще трябва да я взема, а тази година може и сребърна-за над 50
много готина инициатива е това


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот BeckoTDI » Чет 07 апр 2011 15:58


И аз имам над 35 печата и мисля утре ако ми остане време да мина за бронзова значка, защото след великденските празници мисля да събера за сребърна :drive

Последно пътувах София-Варна и се отбих във Велики Преслав, Шумен, само Плиска изтървах и ме хвана яд, защото скоро не се очертава да имам път на там. Знаех, че до 17.00 работи обекта в Плиска и бързах, 16:40 пристигнах, но бяха затворили и нямаше никой :|

Друг печат който съм изтървал и ме е яд за него е в Козлодуй - кораба Радецки, то случайно стана - ходих до АЕЦ-а в ден на отворени врати и някой от компанията спомена за кораба да ходим да го видим, само че въобще не се бях съобразил и не си носих книжката, а скоро едва ли ще ходя пак към Козлодуй :)

Има и доста обекти, които съм посещавал преди да имам книжка и нямам печати от там, но повечето подбрани от 100-те си заслужава да се посещават по няколко пъти :да:


Потребителски аватар
Aneto
Мнения: 863
Регистриран на: Съб 04 авг 2007 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот Aneto » Чет 07 апр 2011 18:34


BeckoTDI написа:но повечето подбрани от 100-те си заслужава да се посещават по няколко пъти :да:


Един съвет от мен - навсякъде има екскурзоводи - платете си за една лекция. Понякога дори просто с непознати сме се кооперирали. Така не излиза никак скъпо. Не си мислете, че си спомняте всичко от училище. Вече с детето сме обиколили около 40 от обектите, събираме печати, но едно е просто то да гледа, а друго е и да чуе за какво иде реч. Да не мислите, че в учебниците по история има нещо свястно. Така поне нещо им влиза в главите на днешните деца.


Потребителски аватар
yarek
Мнения: 2312
Регистриран на: Пет 24 апр 2009 18:41
Автомобил: Passat B5
Двигател: AJM 2000
Местоположение: Габрово - Daugavpils

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот yarek » Чет 07 апр 2011 19:00


От 2 години имаме си по една книжка и вече сме над 20 печата :applause: не остава много време а най-лошото и финикийски знаци не стигат да пътуваме често и да бием печати, макар и много се иска.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2193
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот w_smith » Съб 16 апр 2011 21:07


Имам книжка от 2007 г. и над 60 печата. Като си попълня книжката ще си направя нова и пак ще ги обиколя.


Потребителски аватар
R@do
Батето
Мнения: 5449
Регистриран на: Пон 17 яну 2005 10:47
Автомобил: Audi 80
Двигател: ABK 1993
Местоположение: В планината

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот R@do » Вто 19 апр 2011 10:48


Aз съм със 68 печата.


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот BeckoTDI » Вто 03 май 2011 16:21


#13 - Видин — Музей-крепост „Баба Вида“ - хареса ми, очаквах само камъни, но беше интересно :)

#14 Рабиша - пещера Магура - тук съм много изкефен, обекта е уникален и изхода от пещерата е на високо, от там сe открива много хубва гледка към Рабишкото езеро. Има влакче което извозва до входа на пещерата хората 2 или 3лв беше, но не си заслужава, надолнище е и не е чак толкова дълъг пътя надолу.
Пътят до Рабиша - ако се откланяте от Димово до с.Кладоруб е добре пътят, но нататък става ужас... нарязан е асфалта на много места с големи ръбове, дано запълнят нарязаното скоро, че тази отсечка е много лоша зарязана в този вид.

#15 Белоградчик - Белоградчишки скали - хубаво място, трябва да се отдели цял ден специално за там да се катериш като козле :) Тъй като идвах от Видин, минах през Магурата и чак тогава Белоградчик, бях уморен и не можах да се насладя на максимум да се накатеря. Паркинга пред скалите е 1лв за цял ден, а печата работи до 18ч. :)

Пътят Магурата - Белоградчик е добър :да: Минава се от с.Рабиша към с.Кладоруб(там е нарязания асфалт) и от Кладоруб на Т образно кръстовище се завива на дясно, това е пътят към Белоградчик, който е почти без забележка с изключение на малко асфалт който се е свлякъл по 2-3 завоя.

Пътят Белоградчик - с. Ружинци(включването към е79) е добър :да:

#34 Берковица - Етнографски музей - интерсен ми беше :) не остана време за Вършец, а печата е общ от един от двата обекта на едно квадратче.
Пътят Монтана - Берковица - средна работа... на входа на Монтана има камера :)

#16 Враца - Регионален исторически музей, от там си бих печата, а Леденика ще я посетя някой друг път. И една малка подсказка в музея ме питаха до Околчица ходил ли съм, защото ако не имали печата и можели да ми го поставят :roll: Но аз вече го имах :)

Пътищата - Враца - УЖАС scare ако живеех там бих си продал колата и купил УАЗ или Лада Нива, по кофти пътища скоро не бях виждал :(


Потребителски аватар
aRoGaNsS
Мнения: 412
Регистриран на: Съб 09 окт 2010 9:40
Автомобил: Golf 4 TDI GTI
Двигател: 1.9 ARL 2002
Местоположение: Габрово

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот aRoGaNsS » Вто 03 май 2011 16:27


Колеги какви са тези печати? :oops: доста сме се разходили с жената,но не знам за какво иде реч с тия печати :dontknow:

Последна промяна от Pichaga на Вто 03 май 2011 19:06, променено общо 1 път.
Причина: напиши в гугле 100 национални туристчески обекта


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот BeckoTDI » Чет 26 май 2011 2:31


Реших да си взема бронзова значка, но в спортната палата ми казаха, че се връчват само златните.

Бронзова и сребърна значка се вземат от фотото в подлеза.

#54 Сливен - къща на Хаджи Димитър, до пазара.

Книжката ми е от старите и обект номер #55 е сините камъни(на новите книжки е общ с #54), печата се взима от хотел Шато-Алпиа до началната станция на въжения лифт.


Потребителски аватар
passenger
Мнения: 843
Регистриран на: Пон 30 окт 2006 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Б5 1.8 ADR, Газ / Бензин

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот passenger » Съб 04 юни 2011 20:00


aRoGaNsS написа:Колеги какви са тези печати? :oops: доста сме се разходили с жената,но не знам за какво иде реч с тия печати :dontknow:

Купуваш си малка книжка която е казва точно така. Има я във всяко едно от тези 100 места.
Тя си е разграфена и вътре на всяка забележителност има място да се удари печат. Печата се удря когато си купиш билетче (демек посетиж обекта)

Аз лично днес ходих с децата до "Съевата дупка". Иначе съм обиколил 1/3, но почти не се сещам за книжката която ми е в жабката, така че имам скромните 5-6 печата ... :(


Потребителски аватар
R@do
Батето
Мнения: 5449
Регистриран на: Пон 17 яну 2005 10:47
Автомобил: Audi 80
Двигател: ABK 1993
Местоположение: В планината

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот R@do » Нед 12 юни 2011 20:58


63. Часовникова кула - гр. Етрополе

Описание: Часовниковата кула в гр. Етрополе е една от най-старите в България. Тя е изградена през 1710 г. от майстор Тодор. Първоначално е строена като наблюдателна и отбранителна кула, за което може да се съди от начина на строеж и оставените отвори / мазгали / на трите и страни. Иззидана е от речен камък и бигор. Общата височина на кулата е 20 м. Тялото и се разпределя на три части. Долното каменно тяло е разделено на 14 хоризонтални пояса с дъбови греди, т.нар. сантрачи, характерни за тогавашните строежи. Вътрешно има изградена дървена стълба с две площадки. На западната страна на долното тяло се намира каменен циферблат на часовник, с надпис, в който е отбелязана годината на строежа на кулата - 1710 год.
През 1821 г. кулата е преустроена в часовникова. Опитният майстор Дидо изработва часовниковия механизъм, а камбаната е взета от разрушената църква на манастира "Св. Атанас".
Кулата е реставрирана, часовникът работи точно и до днес.
Тя е обявена за архитектурен паметник на културата .

Изображение
82. Паметник-костница на Ботевите четници

За контакти: 07137/21 31 - инфоцентър
Работно време: работно време на информационния център 9.00-18.00 ч, без почивен ден
Входни такси: 0.50 лв.; деца до 7 години - безплатно ден
Описание: Историята на с. Скравена е свързана със съдбата на 10 Ботеви четници от групата на Георги Апостолов. На 3 юни 1876 год. в селото са донесени отрязаните и набучени на колове 10 глави, които жителите откупуват и погребват. Днес тленните останки на Ботевите четници са положени в Паметник-костница, открит през 1982 год. Всяка година в Скравена се организират възпоменателни чествания. Тази традиция датира от първите години след Освобождението.
Ключът за костницата и печатът се намират в информационния център в читалището.

Изображение



81. гр. Ботевград - Часовникова кула

Описание: Часовниковата кула е символ на град Ботевград. Кулата е построена през 1862-64 година. Името на архитекта не е запазено, но майсторът е известен - Вуно Марков. Оригиналният часовников механизъм се пази в музея, а сегашният е направен от майстори в Етъра, като частите са внесени от чужбина.

Изображение

Последна промяна от R@do на Пон 13 юни 2011 10:40, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2193
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: 100-те национални туристически обекта

Мнениеот w_smith » Пон 13 юни 2011 6:08


Втората снимка ми изглежда като костницата в с. Скравена. :wink:



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта