СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
kiril_bulgaria
Мнения: 594
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 21:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Царево / Бургас

СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот kiril_bulgaria » Съб 20 апр 2013 7:38


СОФИЯ - Белград - Будапеща - Братислава - Прага - Дрезден - БЕРЛИН
http://www.viamichelin.com/web/Routes?s ... indemnite=

SOFIA – BEOGRAD – BUDAPEST – PRAHA – DREZDEN – BERLIN
Cost:
250€ With a Diesel vehicle
included
Toll 0.00 €
Diesel 210. €
Road tax 40. €

Колеги, предстои пътуване на мой познат по този маршрут в началото на май. Поне си мисля, че това е царският път.

Приблизително разтоянието по картата е около 1700.км, което предполага разделяне на маршрута на две отсечки с преспиване. Как /къде предполагате Вие да го направя? Къде препоръчвате да се спи?

Къде има винетки, да не вляза в някоя държава, без да съм разбрал, че трябва да купя винетка?

Използване на радар-детектор > къде е разрешено, къде е забранено?

Цените на горивата - къде е най-удачно да се направи зареждане на дизел?

Последна промяна от kiril_bulgaria на Пон 22 апр 2013 22:05, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
takezo
Мнения: 36
Регистриран на: Пет 28 мар 2008 21:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот takezo » Съб 20 апр 2013 8:21


Някога беше така, София, Белград, Будапеща, Виена, Франкфурт ам Майн, Хановер

около 2200 км. за 24 часа, на газ ( + малко бензин ) отиването 250 евро, на връщане 200 евро с винетки такси, без нощувки.

София Белград се плаща "путарина" пътна такса магистрала веднъж 2-3, веднъж 3-4 евро, с под 10 евро минаваш Сърбия, няма винетки.

Сърбия Унгария, имаш две митници, още на влизане в Унгария продават винетки, на границата, желатално е да си я залепиш веднага 10 евро по памет. Не зареждай на първата бензиностанция в Унгария, там ние платихме около 2 лева за литър газ при цена до 1.20 - 1.30 по всички други бензиностанции по маршрута. Езика им е отвратителен, приемат евро навсякъде ама често по "трънския курс". В Унгария задължително се кара на фарове, и максималната им скорост е 110 км. на магистрала. Магистралата е ужасно скучна, права като конец ...

Унгария Австрия, нямаш митница, спираш на първата срещната безиностанция винетката е 8.00 евро (по памет). Бензоностанции на всеки 10-15 км. бензина беше от 81, 83, 85, 91, 95, 97, 100 октана, е не навсякъде де имаше това разнообразие. Въпреки че ти си начертал маршрут Чехия..там не знам какво се случва.

В Германия, винетки няма, както и ограничения по аутобаните може да караш с 300 ... в повечето случай, ако имаш четири или пет ленти, минималната скорост, за да си в трета лента е 120.
Горещо ти препоръчвам да спазваш всички ограничения, често в Германия на пет лентов път има ограничение до 70 км. в час, ако пътя пресича населено място или има нещо си друго каквото и да било. Просто си следи табелите и си спазвай ограниченията и няма да имаш проблеми. Антирадар не сме ползвали, ама по добре недей, че ако има глоби те ще бъдат брутални, така или иначе нямаш ограничения в германско той няма да ти е нужен. А там където има се спазват от всеки ...
Нощувка във Франфурт ам Майн за две звездички, беше 80 евра на калпак, така че си ги спестихме, друго не се досещам.

Поздрави безаварийно пътуване.


Потребителски аватар
orgasmatron
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 19:47
Автомобил: Passat B4 Syncro
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот orgasmatron » Съб 20 апр 2013 9:33


Привет колега
Доста пъти съм минавал посочения маршрут, само трябва да добавиш, че и през Братислава се минава.В Дрезден няма смисъл да се влиза, магистралата минава покрай града. Винетки ти трябват за Унгария, Словакия и Чехия, веднага щом минеш унгарската граница, в дясно има павилиони продават винетки.Можеш да си купиш и за трите държави, унгарската винетка е електронна, а другите две се лепят.
Моя съвет е твоя познат или да плаща с карта или да се снабди с местна валута, само в Словакия еврото е национална валута. Унгарците много режат глави с курса на еврото, всеки път го смятат по разни странни курсове.
Нека колегата ти да спазва ограниченията, за да си няма проблеми с местните власти, особено в Чехия, където едва ли не на всяко дърво са закачили камери.
Разстоянието го взимам за около 21-22 часа. Или карам сам или се сменяваме двама шофьори.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот gr_kanev » Съб 20 апр 2013 11:41


До Прага пътувам почти всяка година. Никога досега не ми се е налагало да спя някъде по този маршрут. На практика 1700 км (че понякога и малко повече) ги вземам "на един дъх". Но си е малко екстремно - признавам, и не е за всеки (не се величая - просто да не реши някой "щом пък тоя може, защо да не пробвам и аз").
Информация за пътни такси/винетки, цени на горива и други особености може да се почерпи от ТУК (на руски е). Единствено цените на горивата не съвпадат съвсем - поне тези по магистралите.
Не знам в Германия как е, в останалите държави е задължително използването на къси светлини целогодишно. Ограниченията, които не са въведени с отделни пътни знаци (където ги има, т.е. без тези участъци от магистралите в Германия, където няма ограничения) са като у нас (с изключение на Сърбия) - т.е. 50/90/130, в Сърбия са 50/80/120.
Радар-детектор винаги съм имал, никой досега не ме е спирал и не ми е правил проблем за него.
Горивото е най-евтино у нас и в Сърбия, най-скъпо в Унгария, в Чехия малко по-скъпо отколкото у нас, след това са Словакия и Германия. Разликите не са фрапиращи (в рамките на 10-15 евроцента) - почти толкова са и разликите между различните вериги бензиностанции, в зависимост от мястото. Аз като заредя в София, мога да стигна до Чехия без да зареждам.
Цените на пътните такси в Сърбия - .pdf. В случая се минават от край до край Beograd-Nis (по-скоро обратното, но цената е една и съща в двете посоки), Beograd-Novi Sad, Novi Sad-Subotica. Ако става въпрос за лек автомобил, цените са 6.50, 2.50 и 3.00 евро (или 730, 240 и 330 динара - но приемат евро, по централния курс, и връщат коректно рестото в евро и центове). В посока "нататък" на Ниш се натиска бутон и се взема и пази билета (понякога го подава служителят в будката) с дата, час и категорията на превозното средство, подава се и се плаща на излизане - Београд. В обратна посока е обратното - на Београд се взема билет, плаща се на Ниш. Другите участъци са с по една станция - само за плащане. Есента на 2012 гледах, че са подготвили още 2 пункта за плащане - на Нови Сад и почти до унгарската граница.
Доколкото знам, в Унгария има поне 30-ина километров "гратисен" участък - т.е. ако по някаква причина не си успял да си купиш винетка на границата, не е проблем да продължиш до следващата бензиностанция. Унгарската винетка представлява касова бележка с данните на автомобила (понякога за да бъдат въведени коректно искат талона), и трудно може да мине балканското "няма" или "свършиха" (почти всички останали балкански номера се прилагат доста успешно). Минималната унгарска винетка за лек автомобил е за 10 дни и е на цена 2975 форинта. Следващата е за месец и е 4780 форинта. Може да се купи и по Интернет, но поради възможните гореспоменати балкански номера не е желателно.
От Словакия нататък балканските номера са рядкост (ако се случат, са причинени от балкански субект). Словашката винетка е 10 евро за 10 дни и 14 евро за месец. В тази посока Словакия е точно 80 км, сравнително равна, и може да се избегне минаването по магистрала и плащането на винетка (не съм го правил).
Чешката винетка е 310 крони за 10 дни и 440 крони за месец.
Чешките магистрали (и донякъде словашките) са бетонни панели, с доста неприятни фуги - особено в дясното платно. "Класирането" в лявото платно се извършва почти винаги с нарушение на ограничението на скоростта.
Граница/митница има само Сърбия-Унгария, но са ме спирали за проверка на документи и багаж на Словакия-Чехия.
Срещал съм варианти за избягване на магистралите и таксите, но не мисля, че има смисъл (освен ако пътуването не е съчетано с разглеждане на вътрешностите на страните и техните особености).
Ако има някакви въпроси, съм готов да отговоря (освен за участъка Прага-Дрезден-Берлин, но там като че ли няма кой-знае какви неизяснени особености, освен може би това, че чешката магистрала не е построена до край и има малък немагистрален участък). Като цяло загубване по този маршрут е почти невъзможно (освен ако не се положат специални усилия, или това е вродено), но GPS с актуални карти не е излишен. Белград донякъде се минава през града (по нещо подобно на Цариградско шосе в София), донякъде по магистрален околовръстен път, в Будапеща не се влиза - има околовръстно (макар и натоварено и с ограничение 80 км/ч), Братислава се минава почти неусетно (мисля, че също беше 80 км/ч ограничението в градския участък), Прага няма как да се избегне (е, не е съвсем през центъра - има някакви артерии подобни на околовръстно, но често са доста натоварени и позадръстени).


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот brabus » Съб 20 апр 2013 18:22


Колегите са ти обяснили общо взето.
Подкрепям Гришата за гадните чешки магистрали. Дано вече са ги пооправили.
Единствения ми съвет е задължително да имате някаква навигация и то с цел Будапеща. Ако по погрешка се "гмурнете" в града ще ви трябва, за да се измъкнете. Дресден ти остава вдясно на магистралата и не се минава през него.

Една моя стара тема за този маршрут. http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=61&t=157883
Едва ли нещата са се променили много.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот Кайзен » Нед 21 апр 2013 17:48


Към хубавите описания по-горе ще добавя само възможностите за преспиване. Това може да стане в Унгария, Словакия и Чехия, като цените са от 10 до ... евра на човек за нощувка, в зависимост от класата и отдалечеността от магистралите на обекта за преспиване. По правило хотелите в непосредствена близост са много по-скъпи от мотелите и хостелите в селцата на 15-20км от магистралата. Желателно е да се направи предварителна регистрация, но също така е възможно и директно да се спре и попита. При втория вариант, е желателно това да се случи през светлата част на деня.


kiril_bulgaria
Мнения: 594
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 21:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Царево / Бургас

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот kiril_bulgaria » Съб 18 май 2013 22:17


:beer Сина не е имал никъкви проблеми по пътя. Ето и записките на спътницата му, за Ваша информация.

 На 10 км. Преди Калотина има хотел, където преспахме (25 евро е стаята) и бензиностанция Shell точно преди границата.

От Калотина до Унгария

На 180-тия километър реших да пиша къде какво има.
 На 195 км. От Калотина към Унгария има бензиностанция ЕКО от двете страни.
 На 205 км. Има бензиностанция MOLL
 На 215 км. Има бензиностанция AVIA
 На 235 км. Има бензиностанция OMV от двете страни.
 На около 250 км. MCD
 На около 278 км. LUKOIL
 На 320 км. От Калотина към Унгария има бензиностанция ЕКО + бързо хранене

На 325 км. Свършва първата магистрала и се заплаща такса 6.50 евро.
Малко преди Белград (на около 19-20 км.)

 На влизане в Белград има бензиностанция NIS на 330 км.
 На 345 км.има бензиностанция NIS от двете страни.
 На 365 км. има бензиностанция NIS с газ и ресторант;

На 370 км. Е края на втората магистрала, където се заплаща такса – 2.50 евро. Продават различни сувенири – знамена, носии, тениски със сръбски елементи.

Ограничения в Сърбия:
- Магистрала – 120;
- Междуградско – 80;
- В Белград – 60

 На 390 км. Има OMV – бензин, газ, ресторант (от двете страни);
 На 394 км. Започва третата магистрала;
 На 404 км. Има LUKOIL;
 На 425 км. Има MOLL бензиностанция;

На 434 км. Край на третата магистрала – такса 3 евро

 На 475км. Има OMV;
 На 495 км. Има ЕКО;
 На 528 км. Има MOLL бензиностанция (от двете страни) преди границата с Унгария;

Унгария – Словакия

Винетка: 14 евро
Ограничения: 130 на магистрала

 550км. – бензиностанция MOLL
 585км. – Shell (от двете страни)
 615 k. – MOLL (от двете страни)
 636 км. – Shell (от двете страни)
 666 км. – OMV
 На околовръстното на Будапеща, на 695 км. Има Shell, отсреща има и OMV и MC Donald`s;
 На околовръстното на Будапеща, на 710 км. Има OMV и MC Donald`s;
 На 720 км. MOL от двете страни + ресторант и хотел;
 На 730 км. Бензиностанция Agip;
 На 745км. OMV от двете страни и хотел;
 На 765 км. – Shell (от двете страни)
 На 785км. – от двете страни има ресторант и хотел
 На 790 км има камера!!! Сложена е 2013г. GPS с карта 2013 я засече точно!
 На 800 км има OMV от двете страни;
 На 820 км има Agip и срещу нея има OMV;
 855 - камери (2012г)(сигурно и във Вашите карти е показана)
 856 - камери (минаваш първата и си мислиш "пей сърце", но през км са сложени три!
 857 – камери
 861 - MOL от двете страни

• Словашката винетка в Унгария струва 17 евро!!!

На 880 км. е границата на Унгария със Словакия.

• Винетката струва 10 евро и може да си я закупите веднага след границата в дясно. Има една хубава сграда с душ и WC.

 890 – OMV от двете страни ( посока Братислава)
 950 – Бензиностанция от другата страна има Slovnaft;

Чехия

Винетка 310 крони = 18 евро с комисионната им, иначе е около 15 евро.
20 крони = 1 евро

 На 974 км. Има Shell (от двете страни)
 На 1001 км. Има AGIP от двете страни;
 На 1025 км. Има OMV;
 На 1049 км. Benzina plus и KFC;
 На 1100 км. Има OMV;
 На 1120 км. Има AGIP отсреща OMV;
 На 1125 км. Има Shell (от двете страни);
 На 1157 км. Има Shell;
 На 1162 км. Има Benzina plus от двете страни и Мотел;
 На 1185 км. Има OMV;
 В Прага на 1222 км. Има OMV от двете страни
 На 1232 км. Има OMV и MC Donald`s;
 На 1240 км. Има AGIP

За Берлин Ви е нужен зелен стикер, който струва 5 евро и се купува от TUV. Моя го взех от Дрезден. На страницата на TUV – nord можете да видите работното време и местоположението на офисите.
Някои работят и в събота.

 1470км за Берлин има Total бензиностанция;
 На 1515 има ARAL от двете страни;
 На 1520 има ARAL

Лек път Ви пожелавам!
:beer


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот gr_kanev » Пон 20 май 2013 21:05


kiril_bulgaria написа:Чехия

Винетка 310 крони = 18 евро с комисионната им, иначе е около 15 евро.
20 крони = 1 евро


Какви са тези комисионни и курсове ?
1 евро от поне 4-5 години е грубо 25 крони (може да се срещне курс 23-24 крони за евро).


Gandalf
Мнения: 53
Регистриран на: Чет 30 мар 2006 8:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот Gandalf » Чет 23 май 2013 13:42


Да се включа в темата с въпрос: Ще ходя до Мюнхен и гледам хотели до централната им ЖП гара. Виждам, че се говори за някави стикери от ТЮВ - за какво са, задължително ли се купуват и от къде, може ли по интернет да се поръчат и получат?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19701
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот Vlad777 » Чет 23 май 2013 15:28


Ето информация по въпроса, която аз съм събрал:
http://www.vinetki.eu/germania-vinetki-putni-taksi.html

За Мюнхен специално след 01.10.2012 е нужен зелен стикер:
http://gis.uba.de/website/umweltzonen/umweltzonen.php

Такъв може да получиш само за бензинов автомобил след 1993 г или дизелов след 2006 г.


Gandalf
Мнения: 53
Регистриран на: Чет 30 мар 2006 8:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот Gandalf » Пон 27 май 2013 10:02


Благодаря много за информацията.


Потребителски аватар
DOCDOBREV
Мнения: 359
Регистриран на: Съб 17 фев 2007 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот DOCDOBREV » Съб 04 яну 2014 22:51


Колеги,ако някой може да спомене за добри хотели в Прага ще му бъда благодарен!


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот Кайзен » Нед 05 яну 2014 0:47


Аз съм бил напълно удовлетворен от хотел Глобус - http://www.hotel-globus.cz/en/ : закрит безплатен паркинг за колата, близост до метростанция за достигане до центъра, много добра цена за нощувка, чисти и приветливи стаи, добра кръчма в близост.


Потребителски аватар
dafi
Мнения: 150
Регистриран на: Сря 06 май 2009 13:39
Автомобил:
Двигател:

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот dafi » Нед 05 яну 2014 14:15


Аз мога да препоръчам Брилиант, има си паркинг, евтин и уютен. С ресторант и бар от който може денонощно да си взимаш бира :mhihi , наоколо има и други кръчмета, които са с нормални цени, като при нас. На 4-5мин. е метрото, а до метрото има и Била, ако искате да пазарувате.


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: СОФИЯ - Белград - Будапеща - Прага - Дрезден - БЕРЛИН

Мнениеот gancho » Сря 26 фев 2014 11:25


Колеги,да попитам има ли проблеми с неоригинален ксенон?
До колкото знам в тези страни се кара задължително на къси/дневни светлини,освен в Германия.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта