Локално парно, въглища, дърва - за всички със собствен ТЕЦ

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Нед 09 яну 2011 11:06


На вилата сме с VIADRUS не съм сигурен колко KW e точно, но е над 40(може би 47 :roll: ) До сега само дърва и въглища, но за другата зима ще слагаме горелка за пелети. Много по-чисто и лесно е, вярно че ще излезне над 2500лв само горелката с монтажа, но бързо ще си върне парите. Ето такава, но за повече KW - http://www.bmcbg.org/articles_pages/gp20plus,1.html




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот Stivi » Нед 09 яну 2011 11:12


oSViRePql написа:На вилата сме с VIADRUS не съм сигурен колко KW e точно, но е над 40(може би 47 :roll: ) До сега само дърва и въглища, но за другата зима ще слагаме горелка за пелети. Много по-чисто и лесно е, вярно че ще излезне над 2500лв само горелката с монтажа, но бързо ще си върне парите. Ето такава, но за повече KW - http://www.bmcbg.org/articles_pages/gp20plus,1.html


Ама за тази горелка май трябва да има място и за бункер със шнек за подаване на пелетите или се зарежда ръчно ? Ако съм прав е неприложимо за котлета разположени на ограничено пространство !


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Нед 09 яну 2011 11:17


Stivi написа:
oSViRePql написа:На вилата сме с VIADRUS не съм сигурен колко KW e точно, но е над 40(може би 47 :roll: ) До сега само дърва и въглища, но за другата зима ще слагаме горелка за пелети. Много по-чисто и лесно е, вярно че ще излезне над 2500лв само горелката с монтажа, но бързо ще си върне парите. Ето такава, но за повече KW - http://www.bmcbg.org/articles_pages/gp20plus,1.html


Ама за тази горелка май трябва да има място и за бункер със шнек за подаване на пелетите или се зарежда ръчно ? Ако съм прав е неприложимо за котлета разположени на ограничено пространство !


За съжаление трябва да има бункер близо до котела. Ето как изглеждат - http://www.termoproektstroi.com/Pages/biomasa.html

Гледал съм ги в магазин и са доста обемисти, а другото е, че шнека трябва да е под определен градус иначе не може да взима пелети от букнера и трябва пространство. Може да се пригоди и с варел, но пак трябва определен градус да се спази.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот Stivi » Нед 09 яну 2011 11:39


Ако отоплението излиза по-евтино отколкото с дърва/въглища е оправдана инвестицията а и да е на същата цена пак си заслужава заради избягването на мизерията с въглищата,като разбиеш цената за 10г напред се падат по 250-300 лв годишно "данък удобство" :)


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот maxpayne » Нед 09 яну 2011 15:55


oSViRePql написа:На вилата сме с VIADRUS не съм сигурен колко KW e точно, но е над 40(може би 47 :roll: ) До сега само дърва и въглища, но за другата зима ще слагаме горелка за пелети. Много по-чисто и лесно е, вярно че ще излезне над 2500лв само горелката с монтажа, но бързо ще си върне парите. Ето такава, но за повече KW - http://www.bmcbg.org/articles_pages/gp20plus,1.html

а колко струват тези пелети? На ден например колко ще ти излезе за отопление през зимата само суровината?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот Stivi » Нед 09 яну 2011 16:05


Досега се рових да търся информация за такова отопление ама нещо не намерих много. Има противоречиви мнения за разхода,но ми направи впечатление на няколко места пишеха че е трудно да се намерят качествени пелети в БГ и да са на нормална цена понеже като все още навлизаща технолгия търговците дерат кожи ! Даже се предлагаше вариант за колективна поръчка от чужбина :shock


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Нед 09 яну 2011 16:11


В сайта по-горе за всяка пише колко КГ изгаря на час, но е относително. Ходих в един магазин за горелки на околовръстното в София и там говорихме, че от Гърция внасяли много качествени. Но познавам доста хора, които си купуват български пелети и се отопляват вече 2-3 години. Около Велинград има 3-4 производителя и няма проблем с техните пелети. Може и да получа цени за тон, но малко по-късно ;)


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Нед 09 яну 2011 21:06


Миналата година са ги взимали по 260лв за тон във велинградския район. Само това успях да разбера, но са били хубави ;) Скоро ще ходя и ще проверя как вървят сега, но ме посъветваха да си купувам лятото, защото са по-евтини.


Потребителски аватар
strqsko
Мнения: 318
Регистриран на: Съб 01 ное 2008 12:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот strqsko » Нед 09 яну 2011 21:33


oSViRePql написа:Миналата година са ги взимали по 260лв за тон във велинградския район. Само това успях да разбера, но са били хубави ;) Скоро ще ходя и ще проверя как вървят сега, но ме посъветваха да си купувам лятото, защото са по-евтини.

:shock Хотела в който работя е на пелети и ги взимаме около 380 лв за тон (трябва да разпитам огняра за по-точно инфо).Иначе в къщи с VIADRUS 30kw.досега е лапнал 7-8 кубика черен бор и около 0,5 т.донбас,но е ясно,че разхода си зависи от много фактори...


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Нед 09 яну 2011 21:48


strqsko написа: :shock Хотела в който работя е на пелети и ги взимаме около 380 лв за тон (трябва да разпитам огняра за по-точно инфо).Иначе в къщи с VIADRUS 30kw.досега е лапнал 7-8 кубика черен бор и около 0,5 т.донбас,но е ясно,че разхода си зависи от много фактори...



Може да са някакви вносни :roll: едва ли за 1 година ще са скочили със 120 лева... Зависи, ако ги карат от 300км до хотела и минат през няколко човека. Тези от 260лв са директно от производителя, забравих да го отбележа ;)


ThE_NeXt_LeveL
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 03 сеп 2008 16:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот ThE_NeXt_LeveL » Нед 09 яну 2011 23:28


А ползвате ли масло или някакви пластмаси при изгарянето заедно с дървата и въглищата ? И какво количество пушек излиза от комините ви при "надуто" парно ? В смисъл пушат ли повече от нормалното ?


mufin
Мнения: 1019
Регистриран на: Пет 27 май 2005 8:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот mufin » Пон 10 яну 2011 0:22


Топля 4 стаи + кухня +баня. 120 кв.м.
Газово локално парно.
Излиза ми окло 700 лева на сезон, като в сумата е включена и топлата вода.

Нито е скъпа инвестицията, нито е скъпо отоплението - просто трябва да се прави с акъл :D


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Пон 10 яну 2011 1:27


ThE_NeXt_LeveL написа:А ползвате ли масло или някакви пластмаси при изгарянето заедно с дървата и въглищата ? И какво количество пушек излиза от комините ви при "надуто" парно ? В смисъл пушат ли повече от нормалното ?


Защо да се слагат масло и пластмаси при дървата :roll: Да правиме озоновата дупка още по-голяма или ? :shock С въглища пуши повече и мирише гадно, ама топлото е много повече :да:


ThE_NeXt_LeveL
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 03 сеп 2008 16:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот ThE_NeXt_LeveL » Пон 10 яну 2011 11:04


Не бързай да нападаш! Питам не защото аз имам такова парно, а защото съседите имат такова и имам съмнения какво горят, тъй като всяка вечер ме обгазяват доста жестоко .... мога да пусна снимка или клип беше, ще проверя после, мисълта ми беше да се направи някакво сравнение между вашите комини и този на съседите за да си правя сметка.


Потребителски аватар
oSViRePql
Мнения: 1735
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Локално парно,въглища,дърва -за всички със собствен ТЕЦ :)

Мнениеот oSViRePql » Пон 10 яну 2011 11:37


Ако са с въглища обгазяването също е голямо, а и има повече пушек. От въглищата снега става жълтеникав :beer

До кооперацията където живея има друга по-малка и се отопляват на въглища. Не ме питай, през зимата след 4-5ч. не смея да си отворя прозореца :014:



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта