Лаптоп без видео сигнал

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 28 яну 2014 18:26


Та проблема е следния, не пали монитора, няма картина и на vga с външен монитор закачен.
Мисля си че е прегрявала видеокартата и разлепила чипа от дъното, обаче не мога да съм 100% убеден.
Иначе като се пусне процесора, харда и двд-то тръгват да работят.
Лаптопа е жаркомпютърс с интелски чипсет. Аз вече му свалих харда и от него извадих каквото беше нужно да се вади, въпроса е преди да кажа на 100% не става да се убедя сам че е така.
Има ли някакъв начин с който да го тествам без специализирана апаратура и не много силни познания по електроника!?
И последно, такъв тест колко би струвал в сервиз, без ремонт, щото ремонта е ясен 200+ пари с неясен резултат и гаранция.
Лаптопа е елементарен за разглобяване, един пластмасов капак със 7-8 винтчета и отдолу се показва всичко, хард, рам, безжична карта, процесор с охлаждането и вентилатора.




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3102
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот georgebonev » Вто 28 яну 2014 19:32


Ако въобще не показва нищо, дори и при пускането по време на биос-теста, тогава проблема може да е в лентовия кабел, свързващ дъното с монитора, както и самия видео чип.

Ако все пак дава признаци в началото на пускането - тогава може да е и копче (синия бутон, функционален) - Fn+ монитор/затъмняване/изключване - различни варианти.

Но, по описанието на проблема - по-скоро първото - кабел или чип.


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот Vag_activator » Вто 28 яну 2014 19:50


В Русе ги правят за по 80-100лв с нов чип!Гранция 6 месеца,повечетио откарват мин. година и половина!
Вземи си друга матрица и пробвай,може да е и от инвертор!
Друг начин мисля няма,или поне аз не се сещам!
Марка и модел на лаптопа....


automan
Мнения: 1233
Регистриран на: Пет 09 апр 2010 17:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот automan » Вто 28 яну 2014 20:56


извинявам се че ползвам темата , но изкам да питам моя монитор на настолния компютър изведнъж започна да се оцветява в розово! това какво да търся проблем в компютара ли , или монитора? :icon_sad


Потребителски аватар
Gazaro_wow
Мнения: 218
Регистриран на: Чет 25 юни 2009 19:44
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1.6 EZ 1990
Местоположение: asdf

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот Gazaro_wow » Вто 28 яну 2014 21:21


automan написа:извинявам се че ползвам темата , но изкам да питам моя монитор на настолния компютър изведнъж започна да се оцветява в розово! това какво да търся проблем в компютара ли , или монитора? :icon_sad

Пробвай с друг монитор ако пак го прави търси проблема в ПЦ-то в противен случай в монитора


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 28 яну 2014 21:30


georgebonev написа:Ако въобще не показва нищо, дори и при пускането по време на биос-теста, тогава проблема може да е в лентовия кабел, свързващ дъното с монитора, както и самия видео чип.

...

Няма биос тест, няма присветване на лампата, няма нищо на монитора. Проблема е че не излиза нищо и на външен монитор през VGA, което според мен елиминира кабела, защото вга-то е запоено директно на дъното, та затова си мисля че е чипа.
Vag_activator написа:В Русе ги правят за по 80-100лв с нов чип!Гранция 6 месеца,повечетио откарват мин. година и половина!Вземи си друга матрица и пробвай,може да е и от инвертор!Друг начин мисля няма,или поне аз не се сещам!Марка и модел на лаптопа....

Лаптопа не си заслужава jarcomputers L213R-B те такова те http://jarcomputers.com/p_N1210ICDRW121024
Някаква серия събирана от тях много кратка.


Потребителски аватар
Muncho
Мнения: 2996
Регистриран на: Чет 07 юли 2005 15:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот Muncho » Сря 29 яну 2014 1:40


Разглабяш, слагаш ал. фолио на всичко около чипа, слагаш парченце припой някъде на фолиото до чипа и нагряваш равномерно чипа с пистолет с горещ въздух. Като се разтопи припоят на фолиото се предполага, че и припоят под чипа е достатъчно нагрят. Оставяш го да изстине и пробваш дали ще отлепи.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 29 яну 2014 8:59


Това съм го гледал как става по ютуб, в крайна сметка като решиме 100% че ще се бракува кочинята със сигурност ще го пробвам тоя метод


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот Vlad777 » Сря 29 яну 2014 9:25


И аз имам един такъв Asus G2. След 7-8 години служба и лашкане навсякъде сдаде картата. Същите признаци - на дисплея няма никой и на външен монитор няма никой. Диганостицираха ми го в computersupport.bg и се оказа, че най-вероятно е разлепена карта, защото няма признаци да е изгоряло нещо.

Казаха ми за варианта с лепенето с горещ въздух, но гаранция няма. Имало една фирма, която си има специализирана техника, но ремонта отива на 200-300 лв., което за толкова стар лаптоп, макар и от най-висок клас не ми се струва оферта.


Потребителски аватар
Vag_activator
Мнения: 941
Регистриран на: Пет 27 юли 2012 17:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот Vag_activator » Сря 29 яну 2014 11:31


Принципно ако ще се нагрява,само с инфра ред машина и смяна на чипа (видеото)!
Така имаш гаранция,че ще стане нещо.Иначе с тоя пистолет за гореш въздух,най-много да изкривиш платката там където ляга чипа на калаените топченца...И никога повече няма да можеш да го отремонтираш това дъно!


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот radi_nrj » Сря 29 яну 2014 12:06


Освен инфрачевени печки има и фурни за запояване, но разлепят ли са се един път топчетата е по-добре да се подменят. Драмите идват от това, че поради RoHS директивите махнаха оловото от припоя и масово се разлепват BGA чипсети и видео карти защото новите точета са много крехки. Имам познат, който точно с това се занимава ама е в Албания. Намерил си е оловно-калаени топчета и след презапояване с тях до сега няма отлепен чипсет или видеокарта.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 29 яну 2014 13:03


Ясно, варианти за ремонт има при желание, което мисля не си заслужава точно за тая машинка. Мисълта ми е че правилно съм диагностицирал проблема


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот minimiro » Пет 28 фев 2014 13:51


Аз три лаптопа за последните няколко месеца оправям така, даже не с пистолет за горещ въздух а със сешоар.
Работят засега, не са мръднали. Първия, дето се пробвах сефте на него на една позната, се наложи след 2 седмици да му играя пак стоплянето, но от тогава не е мръднал...
Така че, нищо не губиш ако така и така ще го хвърляш... т'ва и на части да го пуснеш шанса да ти купи някой неработещо дъно клони към нула....


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 01 мар 2014 8:10


А, счупих го вече, дъното с капаците замина в кофата, останаха малко части да се продават, но са не продаващи се дори и на символични суми. За харда си купих един кабел юсб към сата и ще си го ползвам за външен хард, двд-то на моя лаптоп, сега се чудя от клавиатурата някои копчета да посменя, че цялата няма да стане на нр-то


didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Лаптоп без видео сигнал

Мнениеот didoriginal » Съб 01 мар 2014 11:12


Новите BGA чипове биват запоявани с припой, в който няма олово (европейски директиви). Именно това е причината за по-лесна оксидация и микропукнатини в спойките, водещи до горепосочените проблеми. Най-доброто решение е reballing, който в България струва около 90-100лв, като се предполага, че чипът е здрав. Опитите със сешоар, пистолет за горещ въздух и т.н. траят от ден до пладне, за съжаление. Последно съживявах MacBook Pro Mid 2007, на който процедурата с горещия въздух и фолиото бе правена многократно БЕЗ да се ползва флюс. Има специален такъв, при който НЕ СЕ налага почистване след запояване, тъй като стандартният по начало е доста корозивен и ефектът би бил обратен. "Обдухахме" чипа, като предварително под него бе нанесен слой от течния флюс. За момента машината работи, ще споделя ако има развитие.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта