Да направим правилния и навременен избор на зимни гуми

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
chukov
Мнения: 165
Регистриран на: Пон 27 мар 2006 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дряново
Контакти:

Да направим правилния и навременен избор на зимни гуми

Мнениеот chukov » Чет 28 сеп 2006 10:25


Здравейте колеги (тази тема съм развил и в секцията за ПАСАТ, но мисля, че мястото и е тук)

Зимата наближава и е време да направим своя избор.
Ще си позволя да изкажа мнението си за това как да подберем правилно на зимни гуми.

Първо
Задължително е да сложим (разбира се ако имаме финансовата възможност за това) 4 зиимни гуми, а не 2.
Въпреки, че от икономическа гледна точка изглежда логично, поставянето само на две зимни гуми на задвижващите колела на автомобила носи сериозни рискове.
При спиране, тежестта на автомобила се пренася на предната ос и автомобилите със задно предаване трябва да разчитат на чудо - оставените с летни гуми предни колела да спрат на сняг. При автомобилите с предно предаване пък, разликата в инерцията от успешното спиране на зимните гуми на предните колела и летните гуми на задните ще доведе до значителна нестабилност на автомобила и сериозен риск от неконтролируемо занасяне. Така че всичко друго освен четири зимни гуми е компромис, криещ сериозни рискове.

Второ
Как да направим най-правилен подбор на зимната гума.
Съществуват зимни гуми с различна форма, състав и големина на протектора, разработени за различни пътни условия. Поставянето на шипове няма да коментирам, тъй като в България е забранено използването им по пътищата.

Необходимо е да направим трезва преценка при какви пътни условия ще караме автомобила си в по-голямата част от времето. Например пътните условия в Пловдив, Бургас, Варна са коренно различни от тези в Смолян, Троян и изобщо регионите, в които в по-голяма част от зимата пътищата са затрупани от сняг, в много случаи и неразривани.

Пример за гуми, която е разработена за тежки зимни условия : PIRELLI Winter Carving, Gislaved NordFrost 3 - това са гуми с дълбок, силно набразден протектор и изключително мек каучук. При натиск на гумата върху снега, меките и набраздени части от протектора се разтварят и буквално "захапват" снега. Недостатъкът на тези гуми е, че ако се използват дълго време на незаснежен (мокър) или сух път, лесно се износват. Освен това при влизане в завой с по-висока скорост на незаснежен път, протекторът (разсечен на многобройни дълбоки парчета) буквално се подгъва в долния си край и създава усещането за нестабилност на автомобила.
Тоест, ако пътните условия, в които ще управляваме автомобила си в по-голяма част от времето са тежки, то това е верният избор.

Изображение



За разринати, мокри и често сухи зимни пътища (каквито са пътищата в голяма част от южна България) са по-удачни зимните гуми, които не са с дълбоко набразден и нарязан протектор. По-износоустойчиви са. Подходящи са за хора, които изминават ежедневно големи разстояния по магистралите. По-стабилни са при високи скорости (скоростни индекси H, V):
Такива гуми са например: Yokohama AWS Winter, Kumho KW17. Те са съответно и с по-високи скоростни индекси (H, V).

Изображение


Точната преценка на пътните условия ще ни помогне да направим разумния и ефективен избор на зимни гуми.
Като идеален вариант за условията в България (неразринати пътища, многобройни дупки) предлагам LASSA SNOWAYS II Plus, с много здрав каркас, подобрен състав за по-добро представяне на мокър път. Гума от среден клас (не скъпа).

Изображение


Но нека всеки избере своята марка и модел сам.
Направете смяната със зимните гуми по-навреме, тъй като освен, че един рано паднал сняг може да ви изненада неприятно на пътя, то неприятна ще бъде и изненадата от цените на зимните гуми тогава, когато всички се струпат да купуват и сменят и търсенето надвиши предлагането. Тогава започва т.нар. "гумаджийска жътва".
Затова - сменете гумите навреме. Старите, изтрити зимни гуми, сменете с нови за да си спестим неколкократно по-големите разходи по ремонта на блъснатия поради подхлъзване и занасяне автомобил.
Обърнете сериозно внимание на годината на производство - DOT-символа върху гумата. Гумите да са произведени по възможност тази година или поне миналата, но не и по-стари.
Например DOT, който завършва с цифри 2306 показва, че гумата е произведена 23-та седмица от 2006 година.
Очевиден белег, че гумата е стара е когато изглижда избленяла и пожълтяла. Каучукът вече е загубил безвъзвратно основните си свойства.

Още модели зимни гуми на различни производители - http://www.avtogumi.com

Успех колеги.




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Чет 28 сеп 2006 10:35


chukov написа:...

Май работиш в склада на Боряна груп в Дряново? Много си подробен, а пък и гумите дето си показал точно те ги предлагат, нещо рекламка ми се струва, а... :)


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Мнениеот Svetlix » Чет 28 сеп 2006 10:37


Това за "Гумаджийската жътва" е вярно наистина ;) Същото важи и за течности за чистачки, чистачките, добавките за горива и тн ;) Просто лично наблюдение.

За тези които вече имат зимни гуми важи обаче основното правило:
"Летните гуми се слагат на Гергьовден, а зимните на Димитровден" :)


Потребителски аватар
Стиви Джи
Мнения: 1987
Регистриран на: Пет 05 авг 2005 15:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Стиви Джи » Чет 28 сеп 2006 10:41


Какъвто и да е случая информацията е полезна. Аз така поради невежество изгорях миналата зима с едни прекрасни гуми - цитирания модел на гиславед, които се държаха перфектно на сняг. Да обаче ги карах на сняг общо 5-6 дни, в резултат на което се изтриха неравномерно (спрял съм няколко пъти по-екстремно на сухо).


Потребителски аватар
chukov
Мнения: 165
Регистриран на: Пон 27 мар 2006 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дряново
Контакти:

Мнениеот chukov » Чет 28 сеп 2006 10:45


dobrinb написа:
chukov написа:...

Май работиш в склада на Боряна груп в Дряново? Много си подробен, а пък и гумите дето си показал точно те ги предлагат)


Да колега, горе-долу е така.
Не работя в склада. Автор съм на сайта http://www.avtogumi.com
Но все пак статията е принципна.
Боряна не продава GISLAVED, но съм ги включил в примера, защото знам, че са много добри като гуми.
Pirelli продават и други фирми.

Затова пак казвам.
Нека всеки сам направи избора си на марка и модел.
И без това повечето шофьори си имат фаворити сред марките.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Чет 28 сеп 2006 10:51


chukov написа:...

Бравос, сайта е страшен, а и информацията, която си дал е полезна. :да:


Потребителски аватар
Geleto
Мнения: 2394
Регистриран на: Сря 25 яну 2006 10:12
Автомобил: Passat B4
Двигател: 1.8 MI 1994
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Geleto » Чет 28 сеп 2006 10:55


chukov написа:....И без това повечето шофьори си имат фаворити сред марките.


Да. Така е! Моя фаворит е Nokian! И на служебната и на личната. Само че доколкото разбрах май имало някакъв проблем с вноса.


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Чет 28 сеп 2006 12:04


Много е полезна информацията дори и да е реклама!
Но защо в сайта не пише тези подробности -кой модел за какви пътни условия е подходящ?
Ако бях участник във форума пролетта, нямаше да се мина да взема две зимни гуми Пирели, сега като ги пипам грайфера им е по-твърд от този на летните Дънлоп :horror:


Потребителски аватар
bobo7
форумно КГБ
Мнения: 9453
Регистриран на: Чет 16 юни 2005 20:43
Автомобил:
Двигател: AGN
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот bobo7 » Чет 28 сеп 2006 12:13


според мен , като избереш дадена гума и горе в дясно има малко инфо за какво е по подходяща ;)


Потребителски аватар
chukov
Мнения: 165
Регистриран на: Пон 27 мар 2006 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дряново
Контакти:

Мнениеот chukov » Чет 28 сеп 2006 12:30


Ами не са ви лоши идеите, но аз съм успял да се убедя, че на българина е много трудно да му даш съвет.

По принцип би трябвало гумаджиите, които ви обслужват да ви дадат такъв съвет, но това вероятно няма да стане, защото на много малко хора им пука с какво си карате колите. Всеки гледа да продаде каквото има и от каквото ще спечели най-много.

Освен това, много от тях не са пробвали лично гумите, които ви предлагат за да добият сериозни впечатления от конкретния модел.

Има хора, които например купуват в навечерието на зимата един комплект зимни гуми карат с тях зимата и цялото следващо лято. В края на лятото съответно гумите са се опилили от нажежения асфлат. Идва следващата есен и човекът отново купува 4 броя зимни гуми и това се повтаря.

Мисълта ми е, че когато човек започне да обръща по-сериозно внимание на подробностите, които описах в дългия си постинг, ще може да се ориентира добре когато избира и непозната досега марка и модел автомобилна гума.
Например: питам на един щанд в пловдивския панаир "Дайте да видя зимен модел на тази марка" Моментално ми се показва гума, която няма дори една бразда по блоковете на протектора. Гумата очевидно не е зимна. Но чвекът си мисли, че народа е прост и каквото му каже "Специалистът" това е.


lolo_popo
Мнения: 84
Регистриран на: Сря 14 юни 2006 10:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Мнениеот lolo_popo » Чет 28 сеп 2006 12:38


какво ще кажете са сръбските гуми тигър - става ли нещо от тях - аз съм с летни такива и не е зле - второ лято - без проблеми - но за зимни нищо не знам


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Чет 28 сеп 2006 12:47


lolo_popo написа:какво ще кажете са сръбските гуми тигър - става ли нещо от тях - аз съм с летни такива и не е зле - второ лято - без проблеми - но за зимни нищо не знам

:не: не се хвърляй на тези гуми. Цените им са сравнително добри, но за качество :?: Аз като избирам гуми, ако не съм се насочил към нещо конкретно, гледам тестовете на специализираните списания, сайтове и т.н. Освен това е важно да се има предвид точния размер на гумата, а не просто марка и модел. Няма такова понятие Дънлоп са много добри, или Дебица са много лоши /за някои гуми има/.Всичко зависи от размер, марка и модел. Успех. :да:


Потребителски аватар
alien1
Мнения: 339
Регистриран на: Сря 31 авг 2005 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот alien1 » Чет 28 сеп 2006 12:56


И аз съм с летни Tigar отпред и Mishelin Energy втора употреба отзад.. Карах в няколко доста проливни дъждове и със скорост до 90км/ч нямах грижи. За зимния им модел учудващо го бях срещнал в тест за зимни гуми в Autobild ама стар брой. Естесвено в 90% от показателите бяха на последно 10то място ама все пак ги бяха наредили сред марки като Pireli, Mishelin, Bridgestone, Dunlop и други. Учуди ме по-скоро че ги има в теста за зимно гуми изобщо. :roll:
Ако някой има реален опит със зимния им модел да споделя мнение, че все пак са си евтинджос, но дали си заслужава?


Потребителски аватар
patzo
Мнения: 338
Регистриран на: Чет 06 юли 2006 21:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот patzo » Чет 28 сеп 2006 13:14


a някаквицени в този сайт има ли на гумите, че нещо не успях да видя


Потребителски аватар
chukov
Мнения: 165
Регистриран на: Пон 27 мар 2006 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дряново
Контакти:

Мнениеот chukov » Чет 28 сеп 2006 13:21


alien1 написа:Карах в няколко доста проливни дъждове и със скорост до 90км/ч нямах грижи.


Колега, това не сериозно.
Какви грижи до 90 км/ч
Тук говорим за производителност над 120-130 км/ч

Рискът от аквапланинг с 90 км/ч е съвсем различен от този със скорост 140 км/ч например.



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 115 госта