Volkswagen с тройна победа на домашното рали

Себастиан Ожие увеличи аванса си в генералното класиране във WRC

Тимът на Volkswagen Motorsport триумфира на рали „Германия”, кръг от световния шампионат по рали (WRC). Двукратният световен шампион Себастиан Ожие (Фр) записа първата победа в кариерата си в това състезание, оставяйки след себе си Яри-Мати Латвала (Фин) на 23 секунди и Андреас Микелсен (Нор) на близо 2 минути.

Ожие излезе начело още от самото начало, като единствено Латвала се опитваше да застрашава сериозно лидерската му позиция. В неделя сутринта финландецът успя да съкрати малко от пасива си, но в крайна сметка трябваше да се задоволи с второто място.

На свой ред Микелсен водеше битка за третата позиция с Дани Сордо (Исп, Hyundai), който в крайна сметка остана четвърти само на 13 секунди от третия пилот на Volkswagen. Пети се класира Тиери Нювил (Бел, Hyundai), а шести остана Елфин Евънс (Вбр, Ford) от тима на M-Sport.

В първата десетка, даваща точки за първенството, успяха да влязат още Мадс Остберг (Нор, Citroen), Отт Танак (Ест, M-Sport), Хейдън Падън (Вбр, Hyundai) и Стефан Льофевр (Фр, Citroen).

Поредно драматично състезание записа бившият пилот във Формула 1 Роберт Кубица (Пол, Ford), който кара за собствен отбор. Полякът получи 5-минутно наказание още преди старта, тъй като смени двигателя на машината си. После на два пъти обърка трасето, а на втория ден излетя от пътя и продължи без предно стъкло. В неделя Кубица се удари в бетонно блокче и в крайна сметка финишира 35-и.

В генералното класиране Ожие има 207 т. срещу 114 за Латвала. Трети е Микелсен с 98 т. При отборите Volkswagen Motorsport събира 300 т., докато Hyndai е със 161, а Citroen има 148.

Следващото състезание е рали”Австралия” (11-13 септември).